Okul Yöneticileri de Sınavla Alınsın...

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 09.

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 09.02.2013 tarihinde yaptığı basın açıklamasıdır.

 

 

 

"YÖNETİCİ ATAMALARI YAZILI SINAV SONUÇLARINA GÖRE YAPILMALIDIR. TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK; YÖNETİCİ ATAMALARINDA...

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’un, 09.02.2013 tarihinde yaptığı basın açıklamasıdır.

 

 

 

"YÖNETİCİ ATAMALARI YAZILI SINAV SONUÇLARINA GÖRE YAPILMALIDIR. TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK; YÖNETİCİ ATAMALARINDA MÜLAKATA VE ÜÇ KİŞİ ARASINDAN BİR KİŞİNİN VALİLER TARAFINDAN SEÇİLEREK ATANMASINA KARŞIYIZ.

 

Yöneticilik sınavını kazanan yönetici adayları sabırsızlıkla atamalarının yapılmasını beklemektedir. Mevcut Yönetici Atama Yönetmeliğine göre sınava dayalı atamaların Ocak-Şubat aylarında yapılması gerekirken, Milli Eğitim Bakanlığı yönetici atamalarını hala yapmamıştır. Atamalar konusunda kimi iller duyuruya çıkmış, kimi iller hiç duyuruya çıkmamış, kimi iller ise önce duyuruya çıkıp, sonra bu duyurusunu geri çekmiştir. Duyuruya çıkan illere telefon edilerek, duyuruları geri çektirilmektedir. Bu konuda sorumluluk makamında olan kişi, İnsan Kaynakları Genel Müdürü’dür. Ancak Genel Müdürün sorumluluk makamında olmasına karşın, sorumsuzca davranması ve yönetici adaylarını belirsizliğe mahkûm etmesi eğitimcilerin tüm huzurunu kaçırmıştır.

 

Yöneticilik sınavlarını kazanmış ve atamalarının yapılmasını bekleyen eğitimciler şu anda kendilerini neyin beklediğini bilmemektedir. Sınav kazanmış olmanın yanı sıra ilave şartlar getirileceği yönünde kaygılar taşıyan yönetici adayları, ‘hak kaybına uğrar mıyız?’ sorusunu sıkça sormaktadır. Yaşanan bu belirsizliğin ortadan kaldırılması ve sınava dayalı yönetici atamalarının bir an önce takvim çerçevesinde yapılması için İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü bir an önce illere bilgi vererek harekete geçmelidir. Aksi takdirde, Türk Eğitim-Sen olarak, İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hikmet Çolak hakkında SUÇ DUYURUSUNDA bulunacağız.

 

 Öte yandan Bakanlık; sendikamızın sınava dayalı yönetici atamalarının yapılmasının gerekliliğine ilişkin yazımıza, ‘652 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında mevzuatta düzenleme yapıldığı, düzenlemenin tamamlandığında gerekli açıklamanın yapılacağı’ şeklinde bir cevap vermiştir. Bu noktada Bakanlığın; 652 sayılı KHK'da yer alan okul müdürlüğü için yapılacak atamalara sözlü sınav düzenlemesine, yönetmelikte de yer vereceği söylenmektedir. Ayrıca yönetici atamalarında üç kişi arasından birinin valiler tarafından seçilerek atanması yönünde bir düzenleme getirileceğine ilişkin gerek Başbakan’ın gerekse eski bakan Ömer Dinçer’in açıklamaları mevcuttu. İşte tüm bunlar endişelerimizi giderek artırmaktadır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; bu uygulamalar hem yöneticilik sınavlarını kazanmış adaylar için büyük bir haksızlıktır, hem de yönetici atamalarında art niyetin egemen kılındığının kanıtıdır.

 

Son derece sakıncalı ve Türkiye gerçekleriyle örtüşmeyen bu uygulamalar hayata geçerse, yaşanacak olumsuzlukları tasvir etmemiz bile mümkün olmayacak; telafisi zor bir döneme girilecektir.

 

Yönetici atamada mülakat ve mülki idare amirlerine inisiyatif verilmesi söz konusu olursa; torpil devreye girecek, masa başı ilişkiler öne çıkacak, liyakat ilkeleri göz ardı edilecek, makama layık olmayan, alın teri dökmeyen insanlar atanacak ve çalışma barışı tamamen bozulacaktır. Siyasi iradenin valiler üzerindeki etkisi göz önüne alındığında, yönetici olacak kişileri aslında siyasi partilerin il başkanlarının ya da yöneticilerinin seçeceğini söylememiz abartılı olmayacaktır.

 

Eğitimi tartışmalı bir konuma getirecek bu uygulamalar, yeni bir dönemi başlatacaktır: ARTIK HAK EDEN DEĞİL, HAK DİLENEN ATANACAKTIR. YÖNETİCİ OLARAK ATANMAK İÇİN BİLGİ, BİRİKİM, LİYAKAT DEĞİL; BAŞKA ÖLÇÜTLER ÖN PLANA ÇIKACAKTIR.

 

 

 

BAKAN NABİ AVCI; ART NİYETLİ BÜROKRATLARIN SÖZÜNE KANMAMALI, TORPİLE ASLA MÜSAMAHA GÖSTERMEMELİ, TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINI KUCAKLAMALIDIR.

 

Hatırlanacağı üzere daha önceki yıllarda yapılan her torpilli atama yargıdan dönmüştü. Yargıdan belki de en fazla tokat yiyen Bakanlık, Milli Eğitim Bakanlığı olmuştu. Dolayısıyla yönetmelikte mülakat uygulamasının getirilmesi yine eğitimciler ile Milli Eğitim Bakanlığı’nı karşı karşıya getirecek, eğitimcilerin hakkını yargıda aramasına yol açacaktır.

 

Bu minvalde; Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik çerçevesinde yapılacak yönetici atamalarında, sadece yazılı sınav sonuçlarına göre yönetici atama uygulaması devam etmelidir. Mülakat ve üç yönetici adayından birinin seçilerek atanması gibi SAÇMA, AKLA VE VİCDANA AYKIRI, TORPİL KOKAN uygulamalardan uzak durulmalıdır. Aksi takdirde Bakanlık; sarsıcı bir depremin yaşanmasına engel olamayacak ve enkaz altında kalacak; Bakan Nabi Avcı ise bu işten çok büyük yara alacaktır. Bakan Avcı, art niyetli bürokratlarının sözlerine kanmamalı, konuya vicdan muhasebesi yaparak yaklaşmalı, bu tür uygulamaları akıl süzgecinden geçirmelidir. Hakkaniyetli bir Bakan olacağına inandığımız Avcı, KAYIRMAYA ASLA MÜSAMAHA GÖSTERMEMELİ, TÜM EĞİTİM ÇALIŞANLARINI KUCAKLAMALIDIR.

 

YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİNİN NASIL BİR ŞEKLE BÜRÜNECEĞİNİ GÖRECEĞİZ. TÜRK EĞİTİM-SEN OLARAK SADECE YAZILI SINAVA DAYALI YÖNETİCİ ATAMA UYGULAMASININ DEVAM ETMESİNİ İSTİYORUZ. SAYIN NABİ AVCI’NIN İLK BÜYÜK SINAVI BU OLACAKTIR.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kamu Sen

10 Şub 2013 - 12:39 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket En çok KADRO hangi bölüm mezunlarına verilmelidir ?