Şehir plancıları da İş Güvenliği uzmanı olacak

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE...

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifim gerekçesi ile birlikte ekte sunulmuştur.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 20/6/2012 tarih ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir:

"f) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunlarını veya teknik elemanı,"

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

GENEL GEREKÇE

20/6/2012 tarihinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 3. Maddesi birinci fıkrasının (f) bendinde yer alan "iş güvenliği uzmanı" tanımının aynı fakültelerden benzer eğitimleri alarak mezun olmalarına rağmen, bu meslek mensuplarını kapsamakta, bazılarını dışarda bırakmaktadır. Esasen mevcut düzenleme "mühendis, mimar veya teknik elemanı" kapsadığı hükme bağlanmıştır. Esasen burada kastedilen bütün mühendislik, mimarlık veya mühendislik-mimarlık fakültesi mezunlarıdır. Ancak mevcut tanım, yazım şekli itibariyle bu genel anlamı yansıtmamaktadır. Mesela iç mimar, şehir plancısı, şehir ve bölge plancısı, endüstri ürünleri tasarımcısı, endüstriyel tasarımcı, peyzaj mimarı gibi Unvanlara sahip meslek mensupları dışarıda bırakılmaktadır. Bu durum sık sık yargıya taşınmakta, farklı yargı kararlarıyla belirsizlik artmaktadır. Bu nedenle, eşitlik ilkesine aykırı olan ve mağduriyete yol açan bu hükmün değerlendirilmesi ve kastedilen kapsayıcılığı haiz bir düzenlemenin yapılması gerekmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1: Maddede iş güvenliği uzmanlığı tanımı kapsamında mühendis, mimar veya teknik elemanlar sayılırken, adı geçeiı meslek mensuplarıyla aynı fakülteden mezun olan iç mimar, şehir plancısı, şehir ve bölge plancısı, endüstri ürünleri tasarımcısı, endüstriyel tasarımcı, peyzaj mimarı gibi unvanlara sahip meslek mensupları dışarıda bırakılmaktadır. Düzenleme ile söz konusu eşitsizlik giderilmektedir.

MADDE 2: Yürürlük maddesidir.

MADDE 3: Yürütme maddesidir.

İŞ SAĞLIĞI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILAN FIKRANIN ESKİ HALİ

f) İş güvenliği uzmanı: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip mühendis, mimar veya teknik elemanı,

memurlar.net

16 Nis 2013 - 23:36 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )