Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu Personelinin GYS Yönetmeliği Değişti

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu personelinin görevde yükselme ve unvan değişikliği sınav yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yapılan değişikliğin detayı ve Resmi Gazetede yayımlanan kararnamenin tam metni haberimizin devamında.

29 Temmuz tarihli Resmi Gazete sayısında yayımlanan kararname ile Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu personelinin görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavları yönetmeliğinde bazı değişiklikler yapıldı.

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelikte şu ifadelere yer verildi:

"MADDE 1 – 28/4/2011 tarihli ve 27918 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Esaslarına Dair Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (ı) bendinde yer alan “yazılı” ibaresi ile (h) bendi yürürlükten kaldırılmış ve (a), (f) ve (i) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) Alt görev: 27/9/1984 tarihli ve 3046 sayılı Kanunda belirtilen hiyerarşik kademeler çerçevesinde daha alt hiyerarşi içindeki görevleri,”

“f) Görevde yükselme sınavı: Görevde yükselme suretiyle atanacaklar için yapılan yazılı ve sözlü sınavı,”

“i) Üst görev: 27/9/1984 tarihli ve 3046 sayılı Kanunda belirtilen hiyerarşik kademeler çerçevesinde daha üst hiyerarşi içindeki görevleri,”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (2) numaralı alt bendi, (b) bendinin (3) numaralı alt bendi, (c) bendinin (3) numaralı alt bendi ile (ç) bendinin (2) numaralı alt bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“2) Başvuru tarihinin son günü itibariyle en az iki yılı Kurumda veri hazırlama ve kontrol işletmeni, programcı veya teknisyen kadrolarında olmak üzere en az on yıl kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmış olmak,”

“3) Bu Yönetmeliğin 2 nci maddesinin ikinci fıkrası hükmü saklı kalmak kaydıyla, başvuru tarihinin son günü itibariyle en az iki yılı Kurumda olmak üzere altı yıl, daha alt kadrolarda kamu hizmeti bulunmak,”

“3) Başvuru tarihinin son günü itibariyle iki yılı Kurumda programcı olarak çalışmış olmak üzere en az on yıl kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmış olmak,”

“2) Başvuru tarihinin son günü itibariyle en az iki yılı Kurumda olmak üzere en az üç yıl, daha alt kadrolarda, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmış olmak,”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“MADDE 12 – (1) Görevde yükselme veya unvan değişikliği suretiyle atanacakların yazılı ve sözlü sınavda başarılı olmaları gerekir.” 

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 13/A maddesi başlığıyla birlikte aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Yazılı sınavın yapılışı

MADDE 13/A – (1) Görevde yükselme yazılı sınavı Kurumca yapılabileceği gibi, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına, Milli Eğitim Bakanlığına, Türkiye ve Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü Genel Müdürlüğüne ve yükseköğretim kurumlarından birine yaptırılabilir.”

MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin 13/B maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) Yazılı sınav, yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Yazılı sınavda en az altmış puan alanlar başarılı sayılır.”

MADDE 6 – Aynı Yönetmeliğin 13/C maddesinin birinci fıkrasında yer alan “Müdür ve aynı düzeydeki diğer görevlere atanacaklardan yazılı” ibaresi “Yazılı” şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 7 – Aynı Yönetmeliğin 13/Ç maddesinin birinci fıkrasının ikinci cümlesi aşağıdaki şekilde ve üçüncü fıkrasında yer alan “kurumlarca” ibaresi “Kurumca” olarak değiştirilmiştir.

“Başarı puanı, yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalaması esas alınmak suretiyle tespit edilir ve Kurumun resmi internet sitesinde ilan edilir.”

MADDE  8 – Aynı Yönetmeliğin 19 uncu maddesinin birinci fıkrasında yer alan “sözlü sınava ilişkin hükümleri hariç olmak üzere” ibaresi ile üçüncü fıkrası yürürlükten kaldırılmış, ikinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Unvan değişikliği yazılı sınavları, Kurumca belirlenecek görev alanları ve atama yapılacak görevin niteliğine ilişkin konularda yaptırılır ve bu sınavlara katılacaklarda, kurumda veya öğrenim durumları ile ilgisi bulunmayan görevlerde belirli süre hizmet yapmış olma şartı aranmaz.”

Kpsscafe.com.tr  | Ankara

29 Tem 2017 - 07:58 - Kamu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?