Kaymakamlık Sınavı Püf Noktaları

Sınavın beklenmeyen bir durum olmaması halinde Kaymakamlık Sınav tarihi 2020 Eylül-Ekim veya Kasım aylarında yapılacağı beklenmektedir. Son yıllarda da sınav aynı tarih aralığında uygulanmıştır.

Haber albümü için resme tıklayın

2020 KAYMAKAMLIK SINAVI NE ZAMAN

Sınavın beklenmeyen bir durum olmaması halinde Kaymakamlık Sınav tarihi 2020 Eylül-Ekim veya Kasım aylarında yapılacağı beklenmektedir. Son yıllarda da sınav aynı tarih aralığında uygulanmıştır.

KAYMAKAMLIK SINAV ÜCRETİ

2020 Kaymakamlık sınavı başvuru ücreti (geçmiş yıllara bakılırsa) 260 lira olacağı tahmin edilmektedir. Kaymakamlık sınavında her yıl sınav ücretinin %20 oranında artırılarak uygulandığını görmekteyiz. Sınavda uygulanan, Kaymakamlık sınavı geç başvuru ücreti ise %50 artırılmış başvuru ücreti ile hesaplanmaktadır. 2020 Kaymakamlık sınavı geç başvuru ücretinin ise 380 TL olacağı tahmin ediliyor. Ücret ÖSYM web sayfası üzerinden ödenebiliyor. Ayrıca Kaymakamlık sınavında; şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ve gazi yakınlarından kaymakamlık sınavına başvuru ücreti alınmamaktadır.

KAYMAKAMLIK SINAVI KİTAP TAVSİYESİ

Kaymakamlık kaynak kitap önerimiz Politicus kitaplarıdır. Tüm Türkiye’ye ücretsiz kargo gönderimi sunan N11 mağazası adresi için BURAYA TIKLAYINIZ.

KAYMAKAMLIK SINAVI KONULARI

Sınav konuları genel yetenek ve genel kültür testi ve alan bilgisi testi olmak üzere ikiye ayrılır. Genel yetenek ve genel kültür testi: Türkçe (14), Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi (4), Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Yapısı (10) ve Türkiye’de Demokratikleşme ve İnsan Hakları (6) ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan, Alan bilgisi testi ise; Anayasa Hukuku (13), İdare Hukuku (18), Türkiye’nin İdari Yapısı (14), Türkiye’de Mahalli İdareler (9), Ekonomi (12) ile ilgili çoktan seçmeli sorulardan meydana gelir.

KAYMAKAMLIK SINAVINA KİMLER GİREBİLİR

Sınava başvurabilmek için adayların; yurt içindeki üniversitelerin veya diploma denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış olmak kaydıyla yabancı üniversitelerin en az dört yıllık lisans eğitimi veren fakültelerinin uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, iktisat, işletme, maliye ve finans, sosyoloji, halkla ilişkiler ve tanıtım, psikoloji bölümlerinden veya bu bölümlerden herhangi birinin müfredatında yer alan derslerin en az yüzde seksenine sahip olan diğer bölümlerden ya da hukuk fakültelerinden mezun olmaları veya üniversitelerin sosyal bilimler, mühendislik fakülteleri ile tarih bölümlerinde en az dört yıllık lisans eğitimi yapmış ve uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk ve iktisat alanlarında lisansüstü eğitim yapmış olmaları gerekmektedir. Yukarıda belirtilen bölümlerden mezun olmayanların; mezun oldukları bölümlerin müfredatının bahse konu bölümlerin müfredatının yüzde seksenine sahip olduğuna ilişkin Yükseköğretim Kurulundan alacakları eşdeğerlik belgesini, lisansüstü eğitim yapan kaymakam aday adaylarının ise noter onaylı diploma suretlerini ya da mezun olduklarını gösterir resmi belgeleri mülakat sınavı için evrak teslimi esnasında diğer evraklarla birlikte İçişleri Bakanlığına ibraz etmeleri gerekmektedir.

KAYMAKAMLIK SINAVI TABAN PUANI

En az kaç net yapan Kaymakamlığı kazanır? Son yapılan sınavda Kaymakamlık taban puanı 76 puan olarak belirlenmiştir. Son 10 yılın Kaymakamlık Sınavlarına baktığımızda Kaymakamlık sınavı baraj puanlarının 75 ile 80 puan aralığında seyrettiğini görürüz.

KAYMAKAMLIK SINAVI BAŞVURU TARİHİ

Kaymakamlık başvuru tarihi Sınav tarihinden 40 ile 50 gün evvelinden başlayan ve yaklaşık 1 hafta boyunca devam eden sınava başvuru yapılabilen dönemdir. Kaymakamlık sınavı geç başvuru tarihi ise sınavdan tam bir ay önce başvurusunu tamamlamamış adaylar için %50 fazla başvuru ücreti ödemek şartıyla sınava başvuru yapabildikleri gündür.

KAYMAKAMLIK SINAV SAATİ

Sınav, saat 10.15’te başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat) olacaktır. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmazlar. Kaymakamlık Sınavı kaç dakika sürecek derseniz. Kaymakamlık sınavı iki buçuk saat yani 150 dakika sürmektedir.

AÇIKÖĞRETİM AÖF MEZUNU KAYMAKAM

AÖF mezunlarının ve gerekse diğer uzaktan eğitim veren eğitim kurumlarının lisans mezunlarının gerekli lisans programlarını tamamlamış olmak koşulları ve yaş sınırı dışında Kaymakam olmalarına herhangi bir yasal engel yoktur. Kaymakamlık sınavını kazanan AÖF mezunu pek çok aday vardır. Aynı zamanda polis memuru iken görev yapmakta olan adaylar da Kaymakamlık sınavını kazanabilmektedir. Açık öğretim mezunu Kaymakam olarak görev yapmakta olan kişiler ise ikinci üniversite kapsamında Açık öğretim mezunudur.

SINAVI KAZANAN KADIN ADAY SAYISI

Son gerçekleştirilen Kaymakamlık sınavında mesleğe kabul edilen kadın kaymakam sayısı 10 kişidir. Sınavda toplam 100 aday mesleğe kabul edilmiştir. Ancak İçişleri Bakanı verdiği demeçlerde bu sayının artırılacağını belirtmiştir. Sınava başvuru yapan kadın aday sayısı da yaklaşık aynı orandadır. Sınava başvuru yapan kadın aday sayısının artması durumunda kadın kaymakam sayısı da artacaktır.

KAYMAKAMLIK YAŞ SINIRI

2020 Kaymakamlığa 1.Ocak.1985 ve daha sonra doğanlar başvurabilir. Kaymakamlık Sınavına başvuru yapabilmek için 35 yaşın tamamlanmamış olması gerekmektedir. Bu yaş sınırının arttırılması ve yaş sınırı olmaksızın Kaymakamlık sınavına girebilmesi için kanun tasarı ve teklifleri Meclise sunulmaktadır. Daha önceleri 30 yaş sınırı olarak uygulanan sınırlama 35 yaşına yükseltilmiştir. Ancak bu sınırlamada yeniden değişiklik beklenmektedir. Sınava başvuru yaş şartının tamamen kaldırılması gündemdedir.

KAYMAKAMLIK SINAVINA BAŞVURAN KİŞİ SAYISI

2018 de 24.000 kişi, 2019’da 19.000 kişi sınava girdi. 2020 Kaymakamlık sınavına 25 bin kişinin başvuracağı tahmin edilmektedir.

KAYMAKAMLIK SINAVI PUAN HESAPLAMA

Kaymakamlık sınavında puanları hesaplanırken adayların testlerden aldıkları ham puanlar toplanarak sınav puanı hesaplanır. Bu nedenle adayların testte bulunan sorulardaki doğru ve yanlış cevapları ayrı ayrı toplanır ve doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılır. Kaymakamlık sınavında 4 yanlış 1 doğruyu götürür. Kaymakamlık sınavında katsayı uygulaması bulunmamaktadır.

KAYMAKAMLIK SINAVI ZOR MU?

Kaymakamlık sınavı konuları açısından az ancak konu derinliği açısından derinliğe sahip bir sınavdır. Bu nedenle diğer benzer sınavlar arasında zor olduğu söylenebilir. Ancak sınava yeterli düzeyde çalışan bir aday açısından Kaymakamlık sınavı kolaydır. Bu nedenle bu sorunun cevabı adaya göre görecelidir ve değişkenlik gösterir.

KAYMAKAMLIK SINAVINA ÇALIŞMAYA HANGİ DERSTEN BAŞLANMALI

Kaymakamlık Sınavı Kitapları

arasında vakit çok ise ilk önce iktisat bitirip kenara konulmalı gerisine vakit ayırılmalıdır ve hiçbir ders elenmeyecek kadar çok çok önemli bir sorunun dahi çok fazla önemi var her derse gereken özen gösterilmeli. Bu yola çıkarken hedefiniz ilk 400 e ulaşabilmektir.

İlk önce İKTİSAT dersleri halledilmeli sonra da ANAYASA İDARE soru çözümü çalışılmalı. Bunlar hiç bırakılmamalıdır. Her hafta mutlaka belirli günlerde bunlar tekrar edilmelidir. Aynı zamanda bu derslere belirli düzeyde hâkimiyet sağlandıktan sonra diğer derslere geçebilirsiniz. Son ayda bu dersleri günlere bölerek hepsi tekrar edilmeli. Son bir haftaya kadar çalıştığınız derslerden günlük en az 100 soru çözün daha fazla da olabilir

19 Ara 2019 - 08:48 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

01

Melek - Merhaba,

Kazanan adayların ikici üniversitesi AÖF olarak belirtmissiniz.

Sadece AÖF mezunu olup kaymakam olarak görev yapan kişi ya da kişiler var mıdır?

Mülakatta AÖF mezunlarının şansını araştırıp yazabilir misiniz.

Torpilsiz dayı siz adı herneyse şanssız adayların umutlarını yazın lütfen.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 23 Haziran 19:11Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?