Kampüste rota 2023’e çevrildi!

Anaokulundan üniversiteye, öğrenciden öğretmene, velilerden çocuklara… Maltepe Üniversitesi, Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Vizyonu kapsamında belirlenen hedeflere ulaşmak ve eğitimde dönüşümü sağlamak için on binlerce öğrenci ve öğretmeni eğitiyor. Her branştan öğretmene mesleki gelişim, her yaşta öğrenci ve veliye ise atölye eğitimleri veren üniversitenin kampüsünde 7’den 77’ye binlerce kişi aynı amaç için buluşuyor: Mutlu Çocuklar, Güçlü Türkiye…

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Millî Eğitim Bakanlığı’nın eğitim politikalarının temelini oluşturan ve gelecek misyonu olarak kabul edilen “2023 Eğitim Vizyonu Belgesi”; okul öncesinden üniversiteye eğitimin yeni yol haritası… Bakanlığın belirlediği hedefleri tutturabilmek için ise, üniversitelere ve akademi dünyasına büyük iş düşüyor. Öğrenci ve öğretmenlerin yanı sıra uzun yıllardır velilere de sayısız alanda eğitim veren, okullarla yaptığı işbirlikleri ile bilinen Maltepe Üniversitesi, 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri için desteğini arttırdı. Millî Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokoller çerçevesinde üniversite, her yaş ve branştan öğretmen, öğrenci ve veliye gelecek yıllarda da yoğun eğitim vermeye devam edecek.

Millî Eğitim Müdürlükleriyle işbirliği yaparak eğitime destek vermenin Maltepe Üniversitesi geleneğinde var olduğunu belirten Maltepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, “Başta Maltepe, Kadıköy, Üsküdar ve Sancaktepe ilçeleri olmak üzere yirmiye yakın Anadolu Lisesi, İmam Hatip Lisesi ve Güzel Sanatlar Liselerinde imzalanan protokoller kapsamında eğitime destek olmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar on binlerce öğrenci, binlerce öğretmene dokunduk. Yeni protokollerle desteği artırdık” dedi. Okullarla yapılan çalışmaların üniversiteler için de çok önemli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Çotuksöken, “Okullarla içiçe olmak bize toplumu daha yakından tanıma ve anlama fırsatı veriyor. Üniversite sıralarına gelecek öğrencileri ve velileri akademiye de hazır hale getiriyor” diye konuştu.

ÖĞRETMENLERE YÜKSEK LİSANS ŞANSI

2023 Eğitim Vizyonu kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlerin lisansüstü çalışma yapmasını önerdiğine dikkat çeken Prof. Dr. Çotuksöken, “Özelikle Eğitim Yönetimi ve Denetimi, Okul Öncesi Eğitimi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, İngiliz Dili Eğitimi konularında öğretmenler, lisansüstü çalışmalarla yerleşkemize öğrenci olarak gelecekler” dedi.

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı’nın ve Rektör Prof. Dr. Şahin Karasar’ın imzasıyla yürürlüğe giren protokollerle ve ayrıca İlçe Millî Eğitim Müdürlükleriyle yapılan işbirliği protokolleri çerçevesinde Maltepe Üniversitesi öğretmenlerin gelişimine yönelik meslek içi eğitimleriyle de öne çıkıyor. Çeşitli il ve ilçelerde öğretmenlere yönelik “Eğiticinin Eğitimi Seminerleri” gerçekleştiriliyor. Ayrıca, öğretmenlere haziran ve eylül aylarında eğitim-öğretim dönemi öncesinde yeni akademik yıla hazırlık eğitimleri veriliyor. İstanbul dışında da eğitim çalışmaları yapılıyor. Geçen yıl Kocaeli’nin Kartepe İlçesindeki tüm öğretmenlere iletişim becerileri konusunda eğitim verildi.

Maltepe İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü’nün kurduğu Maltepe Eğitim Gelişim Akademisiyle (MEGA) yapılan protokol kapsamında ise öğretmenlere okul öncesinden lise son sınıfa kadar tüm eğitim aşamalarını içeren bir program sunuluyor.

‘VELİ AKADEMİLERİ’NDE AİLEYE DESTEK

2023 Eğitim Vizyon Belgesi kapsamında okul-veli arasında iletişim ve işbirliğini güçlendirmek amacıyla uygulanan “Veli Akademileri”ne de Maltepe Üniversitesi katkı sağlıyor. “Veli Akademisi” projesi kapsamında, üniversite akademisyenleri ebeveynlere “Aile İletişimi”, “Teknoloji Bağımlılığı”, “Öfke Kontrolü” ve benzeri konularda eğitim veriyor.

LİSE ÖĞRENCİLERİ KAMPÜS HAVASI SOLUYOR

Lise öğrencilerine yönelik desteklerine de dikkat çeken Çotuksöken, lise öğrencilerinin Maltepe Üniversitesi’ne gelip, derslere katıldığını, öğrencilerin üniversite havasını soluduklarını belirtti. Çotuksöken, çeşitli fakültelerden uzman akademisyenlerin de liselerde derse girdiklerini anlattı. Çotuksöken, “Liseler Model Birleşmiş Milletler (MUN) çalışmalarını üniversitemizde gerçekleştiriyor. Kariyer planlaması, meslek seçimleri, meslekler hakkında bilgilendirme, üniversitedeki meslek ustalarıyla öğrencilerin buluşturulması gibi çeşitli etkinlikler yapılıyor” dedi.

İlk ve orta düzeydeki okullara yönelik ise sanatsal destek çalışmaları öne çıkıyor. “Tasarım-Beceri Atölyesi İşbirliği” kapsamında okullardaki çalışmalara Maltepe Üniversitesi büyük destek sağlayacak. İl Millî Müdürlüğü iki okulu (Büyükada 125. Yıl Atatürk Ortaokulu, Maltepe ECA Elginkan İlkokulu) Tasarım Beceri Atölyeleri kapsamında Maltepe Üniversitesine bağladı. Adı geçen okullarla çalışmalar hızlı bir şekilde başlatıldı.

HAYAL, ETKİNLİK, YAŞAM!

Prof. Dr. Çotuksöken, Maltepe Üniversitesi’nin eğitime verdiği katkılar arasında okullarda öğrenci kulüplerinin geliştirilmesi, bilim kampları ve bilim olimpiyatlarına desteğin de önemli bir yer tuttuğunu belirtti.

Millî Eğitim’deki yeni uygulama olan HEY (Hayal-Etkinlik-Yaşam) kapsamında 19 Kasım 2019’da il ölçeğinde yapılan, “Vizyon Çalıştayı” başlıklı ilk çalışmaya Maltepe Üniversitesi akademisyenleriyle birlikte ev sahibi olarak büyük destek verdi. Öğrencilerin sosyal, kültürel ve fiziksel gelişimlerini sağlayacak faaliyetlerin gerçekleştirilmesinin öngörüldüğü HEY programına verilen desteğin zamanla artırılması hedefleniyor.

ROMAN KAHRAMANLARI HAFTASI 81 İLE YAYILDI

Maltepe Üniversitesi’nde 16-21 Aralık tarihlerinde her yıl kutlanan Roman Kahramanları Haftası, 2019 yılından itibaren Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğüyle yapılan bir protokol kapsamında ülkemiz genelinde kutlanmaya başlandı. Prof. Dr. Çotuksöken, “İki kurum arasında imzalanan protokolle 16-21 Aralık arası Roman Kahramanları Haftası ilan edildi. Bu yıl tüm Türkiye genelinde Sosyal Bilimler ve Anadolu Liselerinde etkinlikler düzenleniyor. Üniversitemizdeki etkinliğe de yine okullar çağrıldı. Etkinliğe ünlü yazarlar geliyor, roman kahramanlarının kostümleriyle defileler yapılıyor, sergiler açılıyor, müzikli temsiller, şiir dinletileri düzenleniyor” dedi.

FELSEFESİZ OLMAZ!

Maltepe Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi, felsefe öğretmenleri, rehber ve psikolojik danışmanlar, psikoloji ve okul öncesi öğretmenleri için çocuklara felsefe eğitiminin nasıl verilmesi gerektiği konusunda program başlattı. Toplam 78 saatlik eğitime akademisyenler ve yazarlar kolaylaştırıcı olarak katılıyor. Her sene Dünya Felsefe Günü’nde okullarda etkinlikler yapılıyor. Bu yıl Türkiye Felsefe Kurumuyla işbirliği içinde “Robotlar Çağında Felsefe ve Eğitimi” etkinliği, İstanbul Seminerleri kapsamında gerçekleştirildi.

“Rehber Sahada” adlı öğrenci projesinde ise Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencileri de sürece katıldı. Üniversite öğrencilere liselere giderek, öğrencilere sınav kaygısı, sınav sürecinde akran ve ebeveynlerle ilişki, motivasyon, teknoloji bağımlılığı, akran zorbalığı, zaman yönetimi gibi konularda destek veriyorlar.

KODLAMADAN PİYANOYA…

Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi başta olmak üzere tüm fakülteler ve konservatuvar, çocuklar için özel çalışmalar yapıyor. Yarı zamanlı konservatuvar ve çocuk konservatuvarının yanı sıra, Çocuk Üniversitesi de büyük ilgi görüyor.

Üniversite ayrıca eğitim çalıştayları ve sempozyumlarına da ev sahipliği yapıyor. Eylül ayında “Okul Öncesi Öğretmenliği İl Çalıştayı” da yine Maltepe Üniversitesi’nde düzenlenmişti.

"KPSS Cafe mobil uygulamalarını indirerek yeni ilanlardan ve gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. IOS uygulaması veya Android Uygulaması yeni yayınlanan ilanlardan ve son dakika gelişmelerden haberdar olmanız için cep telefonunuzda olması gereken tek uygulamadır. Aynı zamanda Kpss Cafe'yi twitterfacebook ve instagram gibi sosyal medya platformlarından da takip edebilirsiniz."

18 Ara 2019 - 09:58 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?