Ankara'da suya zam yapıldı

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), Belediye Başkanı Melih Gökçekin de oluruyla Belediye Meclisinden elektriğe yapılan zam oranında bir artış talep etti.

Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), Belediye Başkanı Melih Gökçek'in de 'oluruyla' Belediye Meclisi'nden elektriğe yapılan zam oranında bir artış talep etti.

ASKİ Genel Müdürü İrfan Kaya gönderdiği yazıda şu ifadelere yer verildi:

"Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 18.04.2014 tarih ve 712 sayılı kararıyla kabul edilen 'su ve atık su tarifeleri' 29.04.2014 tarihinden itibaren uygulamaya konulmuştur. Ancak enerji maliyetlerinin çok fazla artması sonucunda Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) 30.09.2014 tarih ve 5246 sayılı kararıyla 01.10.2014 tarihinden itibaren elektrik satış tarifesini yeniden düzenlemiş olup ortalama yüzde 9 oranında artış gerçekleştirmiştir. Bilindiği üzere kuruluşumuzun su temini, artırılması ve atık su arıtma sürecinde en büyük kalemini elektrik enerjisi oluşturmaktadır. Diğer taraftan 31.03.1013 tarihinde yürürlüğe giren 6360 sayılı yasa gereğince Ankara ili mücavir alan sınırı idaremizin görev alanı olarak belirlenmiş, bu kapsamda daha önce diğer ilçe belediyelerin tarafından yürütülen su ve kanalizasyon hizmetleriyle bu hizmetlere ilişkin tüm yatırım işleri dairemize devredilmiştir. İdaremize devredilen su ve kanal hizmetlerine ilişkin her türlü borçlarla, ihale ve sözleşmeler de idaremize devredilmiş, ancak devredilen borçlara ilişkin olarak hiçbir ödenek idaremize devredilmemiş, mevcut gelirlere bahsi edilen borçların ödenmemesi büyük bir mali külfeti de beraberinde getirmiştir. Gerek son yıllarda yaşanan kuraklık gerekse idaremize devredilen borçlar ile devam eden su ve kanalizasyon hizmetlerine ilişkin yatırımların devam ettirilerek, hızlı bir şekilde bitirilip Ankara halkının hizmetine sunulabilmesi için idari gelirlerin bu hizmetlerle orantılı olarak yeniden gözden geçirilmesi zarureti doğmuştur. Bu kapsamda idaremizin yürütmek zorunda olduğu bu hizmetlerde önemli bir girdi olarak elektrik enerjisi de önemli bir yer tutmaktadır. Buna göre idaremizin 2013 ve 2014 yıllar elektrik tüketim bedelleri karşılaştırıldığında 2013 yılı Ağustos ayı 3 milyon 938 bin 184 lira 37 kuruş, 2014 yılı Ağustos ayı 17 milyon 713 bin 117 bira 22 kuruş; 2013 yılı Eylül ayı 6 milyon 363 bin 797 lira, 2014 yılı Eylül ayı 20 milyon 967 bin 394 lira 57 kuruş tüketim bedellerinin, artışların da yüzde 300'lere ulaştığı açıkça görülmektedir. Yukarıda açıklanan nedenler doğrultusunda makamlarınızca da uygun görülmesi halinde EPDK'nın 30.09.2014 tarih ve 5246 sayılı kararıyla elektrik tüketimine gelen zam oranında mevcut tarifemizin güncellenmesi hususundaki ASKİ Yönetim Kurulu'na yetki verilmesi hakkında bir karar alınmak üzere yazımızın Büyükşehir Belediye Meclisi'ne havalesine olurlarınıza arz ederim. İrfan Kaya Genel Müdür, Olur Melih Gökçek Büyükşehir Belediye Başkanı."

14 Eki 2014 - 11:59 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?