MEB'den Okul Kayıt Parası Cevabı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesine yazılı olarak cevap verdi. MEB'in yanıtında hiç bir şekilde okul kayıt parası alınmadığına dair ifadelere yer verildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesine yazılı olarak cevap verdi. MEB'in yanıtında hiç bir şekilde okul kayıt parası alınmadığına dair ifadelere yer verildi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istenen soru önergeesi şöyle;

T.C. Anayasası 42. Maddede "İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır." ifadesi yer almaktadır. Okulların elektrik, su, ısınma gibi giderleri ve öğretmen maaşları dışında Devlet bütçesinin hiçbir katkısı olmamakla birlikte, temizlik görevlilerinin maaşlanndan, basit onarım işlerine, kırtasiye masraflarına, dersliklerin, konferans salonlarının hazırlanmasına kadar tüm harcamalar velilerden toplanan paralarla yapılmakta ve Devletin kendi okullarına para göndermediği, okulların velilerden bağış adı altında topladığı paralar ile dolaylı bir paralı eğitim sistemi uygulandığı iddia edilmektedir.

Bu bağlamda;

Okulların elektrik, su, ısınma gibi giderleri ve öğretmen maaşları dışında Devlet bütçesinin hiçbir katkısı olmamakla birlikte, temizlik görevlilerinin maaşlanndan, basit onarım işlerine, kırtasiye masraflanna, dersliklerin, konferans salonlarının hazırlanmasına kadar tüm harcamalar velilerden toplanan paralarla yapılmakta ve Devletin kendi okullarına para göndermediği, okulların velilerden bağış adı altında topladığı paralar ile dolaylı bir paralı eğitim sistemi uygulandığı iddiaları doğru mudur? iddialar ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır? iddialar doğru ise, Devletin kendi okullarına para göndermemesinin gerekçeleri nedir? ilkokullann gider kalemleri nelerdir? Bir ilkokulun 1 yıllık masrafı ne kadardır? Milli Eğitim Bakanlığı, bir ilkokula 1 yılda hangi kalemlerde ne kadar ödenek göndermektedir? ilkokullarda 2015-2018 yılları arasında yıllar bazında öğrenci velilerinden toplam ne kadar bağış toplanmıştır? Toplanan bağışlar nerelere harcanmıştır? 2018 yılı Eylül ayı itibariyle bir ilkokul öğrencisinin eğitim-öğretime hazırlık masrafı ne kadardır? Öğrencilere kitap yardımı haricinde sağlanan yardımlar var mıdır? Varsa, nelerdir? Öğrencilere yapılan yardımların kapsamını genişletme, kıyafet yardımı yapma gibi çalışmalar var mıdır? Öğrencilerin ailelerinin gelir durumunu aşan okul alışveriş listeleri yapıldığı iddiası doğru mudur? iddialar ile ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmış mıdır ya da başlatılacak mıdır? Başlatılmışsa, güncel akıbeti nedir?

MİLLİ EĞİTİM'DEN VERİLEN CEVAP ŞÖYLE;

Okul öncesi eğitim ve ilköğretim kurumlarında yeni kayıtlar, Temmuz ayının ilk iş gününde ulusal adres veri tabanındaki yerleşim yeri adres bilgileri esas alınarak, e-Okul sistemi üzerinden yapılır. Kayıt esnasında vatandaşlardan hiçbir suretle kayıt parası, bağış ve benzeri adlar altında zorla para toplanamayacağı, zorla bağış alınamayacağı ve öğrencilerin eğitim hakkının engellenemeyeceği Anayasasının 42 nci maddesi ile 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunun 16 ncı maddesinde belirtilen hükümlerden anlaşılmaktadır.

Bakanlığımızın 20/07/2011 tarihli 2011/40 sayılı Genelgesinde "Okul aile birlikleri temsilcileri, öğrenci velileri ile bağış yapılması amacıyla karşı karşıya getirilmeyecek, öğrenci kayıt-kabulü ve diploma verilmesi karşılığında okul-aile birlikleri hesabına para yatırılması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır." ifadesi yer almaktadır. Ayrıca kayıt parası isteyen veya veliyi bağış vermeye zorlayan okullarla ilgili yasal işlem başlatılması hususundaki Bakanlığımızın 09/09/2016 tarihli yazısı tüm valiliklere gönderilmiştir.

Dolayısıyla yukarıdaki mevzuat hükümlerine göre kayıt esnasında velilerden hiçbir şekilde bağış ve kayıt parası talep edilmesi mümkün değildir. Bu hükümlere aykırı hareket ettikleri yönünde Bakanlığımıza ulaşan ihbar ve şikâyetler konusunda ilgililer hakkında gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmaktadır.

İlkokulların gider kalemleri; yakacak, elektrik, su, temizlik malzemesi, kırtasiye, yolluklar, mahkeme giderleri, telefon, internet, TTVPN, menkul mal, gayrimenkul maddi hak alım, bakım onarım giderleri ve proje giderleridir. Söz konusu giderlere ilişkin ödenekler Hazine ve Maliye Bakanlığının serbestileri doğrultusunda İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilmektedir.

Öğrencilerimiz, Bakanlığımızca hazırlanan kitap, haber, görsel, video, ses, dergi, doküman, yarışma, uygulama ve benzeri modüllerin bulunduğu, sınıf seviyelerine uygun, güvenilir ve doğru e-içerikleri sürekli geliştirilmeye devam eden EBA'dan (Eğitim Bilişim Ağından) ücretsiz olarak yararlanabilmektedir.

Bununla birlikte yabancı dil öğretiminde alternatif öğrenme modellerinin geliştirilmesi kapsamında 2008-2009 eğitim öğretim yılından itibaren uygulamaya başlanan ve öğrencilerimizin İngilizceyi yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek şekilde iyi derecede öğrenmesine katkı sağlayan DynEd İngilizce Dil Eğitimi Sistemi resmi ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okuyan öğrencilerimiz tarafından ücretsiz olarak kullanılmaktadır.

Okul öncesi eğitilin kademesinde öğretmen ve öğrencilere yönelik ücretsiz dağıtılan eğitim materyallerinin yanı sıra 2017-2018 eğitim öğretim yılından bu yana şarlan elverişsiz ailelerin çocuklarının yıl içerisinde kullanacağı kırtasiye malzemeleri de devlet tarafından karşılanmaktadır. Bunun dışında yatılı bölge ortaokullarında öğrenim gören öğrencilere harçlık ve giyim yardımı yapılmakta olup STK'larla yapılan protokoller kapsamında ayrıca sosyal yardımlar yapılmaktadır.

07 Ara 2018 - 13:03 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

05

Alper - Sayın Bakan böyle diyor.Neden okullardan sürekli para isteniyor. Kayıt esnasında,kayıt öncesi okul aile birliği adına banka hesabına para yatırma,yatırılmazsa öğrenci kaydı boş sınıf Yok diye kayıt etmiyorlar.Sene içinde Yok okul temizliği deterjan parası,.cart parası curt parası.okul idaresi devlet yardım yapmıyor kaynak vermiyor diyor kömür parası bunlara Ne demeli.Hepsi devletin işine geliyor.Danışıkıı dövüş yapılıyor.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Aralık 13:03
04

Ahmet - Mili Eğitim Bakanlığı Türkiye'nin geleceğini hazırlamada en önemli devlet kuruluşudur. Ama bu aşamada okul yöneticilerinin de ailelere hassasiyet göstermeleri aileyi ve öğrenciyi zor durumda bırakmamaları lazım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Aralık 13:03
03

Ahmet - Mili Eğitim Bakanlığı Türkiye'nin geleceğini hazırlamada en önemli devlet kuruluşudur. Ama bu aşamada okul yöneticilerinin de ailelere hassasiyet göstermeleri aileyi ve öğrenciyi zor durumda bırakmamaları lazım.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Aralık 13:03
02

Adalet sözcüsü - Sayın devlet yetkilileri ve değerli arkadaşlar milli eğitim müdürlüklerine gönderilen hazine ve devlet yardımları yeteri kadar denetlenmediği için ve fuzuli boş harcamalar gösterilerek gider gösterildiği için bu durumlar meydana geliyor denetleme mekanizması öğrenci ve aile baz alınarak yapılırsa sağlıklı sonuç alınabilir müfettişler gidip milli eğitim müdürlüklerinde bir çay içip muhabbet ederse çözüm nasıl olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Aralık 13:03
01

Yeter - İnşAllah dediğiniz gibidir. Çünkü ortaokula kızım başlayacak. Ve biz daha kiramızı zor öderken bir de bizimle pişkin pazarlığa oturan Müdür istemiyoruz. Ama Necip Fazıl Kısakürek iyi bir okul diye adı çıkmış para basılıyor. Nerede daha çantası nerede daha ayakkabısı nerede montu... Allah yardım etsin hepimize

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 07 Aralık 13:03Anket KYK Borçları Silinsin Mi?