Güneş Tutulması Yaşanırken Deprem Olacak mı?

Güneş tutulması yaşanırken deprem olacak iddiaları ortalığı karıştırdı. Güneş tutulması sırasında yer yüzü çekim kuvvetinin bir kısmını kaybedecek, faylar harekete geçecek ve deprem olacak sözleri, insanları korkuttu.

Güneş tutulurken deprem olur mu?

 Bu yılın en önemli gök olaylarından tam güneş tutulması, 20 Mart’ta gece gündüze eşitken yaşanacak. Türkiye’den parçalı gözlenecek tutulma saat 09.40’ta başlayıp 13.50’ye kadar sürecek. Tutulma, en iyi Grönland, İzlanda, Kuzey Avrupa ülkelerinde izlenebilecek.
2015 yılının ilk ve en önemli gök olayı, 20 Mart Cuma günü gerçekleşecek. Bu yıl biri tam, biri parçalı olmak üzere 2 güneş tutulması, 2 de tam ay tutulması şeklinde 4 önemli gök olayı yaşanacak. Kuzey Avrupa’da tam yaşanacak tutulma, Türkiye’de ise Ay Güneş’in yaklaşık yüzde 40’ını kapatmış halde gözlenecek.

TÜRKİYE’DE HİLAL GÖRÜNÜMLÜ OLACAK

Ay’ın Güneş ve Dünya arasına girerek açısal büyüklüğüyle Güneş’i örtmesiyle oluşacak tutulmaya ilişkin bilgi veren TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Müdürü Prof. Dr. Halil Kırbıyık, "20 Mart’taki tutulmayı Türkiye’den tam göremeyeceğiz. Avrupa’nın kuzey bölgelerinde tam tutulma görülebilecek. Tam tutulmayı Türkiye’de 1999 ve 2006’da izlemiştik. Türkiye’den kısmi görünecek, bir hilal gibi" dedi.

ÇIPLAK GÖZLE BAKMAYIN

Güneş’e doğrudan çıplak gözle bakılmaması uyarısında bulunan Prof. Dr. Kırbıyık, "Ya güneş gözlüğü, ya da isli cam veya özel gözlüklerle bakılsın ki ultraviyole ışın bakımından gözler zarar görmesin. Astronomlar için de halkımız için de heyecan verici bir olay. Tam tutulmalarda Güneş’in dış bölgelerini inceleme fırsatımız da olur. Fiziğini anlamaya çalışırız" dedi.

09.40’TA BAŞLAYACAK

20 Mart Cuma günü yaşanacak tam güneş tutulmasının saat 09.40:48’de başlayacağını belirten TUG’da görev yapan İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden Dr. Hasan Esenoğlu, tutulmanın saat 11.09’da gölge konisinin güney kenarından başlayacağını, saat 11.12’de de merkezi tutulmanın başlayacağını açıkladı. Saat 11.16’da gölge konisinin kuzey kenarında başlayacak tutulmanın saat 12.14’te sona ereceğini belirten Dr. Esenoğlu, saat 12.17’de tutulma ortası, saat 12.18’de merkezi tutulma sonu, saat 12.21’de gölge konisinin güney kenarında tutulma sonu ve saat 13.50’de de tutulma bitişi olarak gerçekleşeceğini kaydetti.
EN İYİ GÖZLENECEK YERLER
Dr. Esenoğlu, Güneş’in 21 Mart saat 00.45’te gece ve gündüz sürelerinin yaklaşık eşitlendiği ve ’İlkbahar Gündönümü’ olarak anılan sanal noktada bulunacağını söyledi. 20 Mart’ta gece gündüze eşitken güneşin tutulacağını kaydeden Dr. Esenoğlu, tam tutulmanın dünyada en iyi Grönland, İzlanda, Kuzey Avrupa, Kuzeybatı Asya’da izlenebileceğini kaydetti.
GÖZLEM ETKİNLİKLERİ
Tam tutulmanın kısmi yaşanacağı Türkiye’de, Antalya ve İzmir’de gözlem etkinlikleri yapılacak. Antalya’da TUG’un Akdeniz Üniversitesi’ndeki merkezinde, İzmir’de ise Ege ÜniversitesiAstronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nce 10.00-13.00 saatleri arasında Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gözlem yapılacak.
Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, tutulmanın Türkiye’deki birçok ilden nasıl görüneceğine ilişkin de bir görsel hazırladı. Görsele göre tutulma ortasında Türkiye’nin hemen her ilinde Güneş’in yaklaşık yarısı Ay’ın gölgesinde kalacak ve hilal görünümüne kavuşacak. Tutulmanın Dünya’da en yoğun yaşanacağı ülke ve bölgeler de bir haritayla gösterildi.

Güneş tutulması depremi tetikleyecek iddiası

20 Mart saat 11.51'de güneşin yüzde 40'ının kararacak olması, paniğe yol açtı. Astrologlar, bu tutulmanın depreme neden olacağını savunuyor.
Türkiye, şimdiden 20 Mart'ta yaşanacak güneş tutulmasına kilitlendi. Astrologların açıklamaları, paniğe yol açtı. Astrolojiye göre kritik bir tarih olan bugün (17 Mart), Mars ve Uranüs gezegenlerinin kavuşumu dünya üzerinde toplu ölümlere ve doğal afetlere neden olabilir. Ardından ise 20 Mart cuma günü güneş tutulması geliyor.
Astrolog Su Karakuş, 20 Mart'ta yaşanacak güneş tutulmasının deprem habercisi olduğunun altını çizdi. Astrolog Nuray Sayarı ise 17 Mart'ta ayın Kova burcunda bulunmasıyla büyük ayaklanmaların olabileceğini belirtti. Gezi olayları sırasında da gökyüzünde aynı etkilerin bulunduğunu sözlerine ekledi. Sayarı, 20 Mart'ta gerçekleşecek güneş tutulmasının da yeryüzünde depremleri tetikleyeceğini iddia etti.

1999'DA AYNI TUTULMA

Astrolog Filiz Özkol, dünyada yaşanabilecek toplu ölümlere dikkat çekerken, 20 Mart'ta yaşanacak tutulmanın Aslan burcunda gerçekleşeceğini ve aynı etkinin 1999 depreminde yaşandığını söyledi. Özkol, tutulmaların devlet adamlarına suikast, uçak kazası ve patlama gibi olayları gündeme getireceğini belirtti. Bu arada Türkiye'deki tutulmada, güneşin en fazla yüzde 40'ının kararacağı belirtildi. Bunun gerçekleşme saatinin ise 11.51 olacağı açıklandı.

DEPREMİ TETİKLER Mİ?

Güneş tutulma günlerinin 6 gün öncesi ile 6 gün sonrası incelendiğinde deprem uyuşumunun yüzde 45 olduğu ortaya çıktı. Bunun 15 gün öncesi ile sonrasına genişletildiğinde ise bu uyumun yüzde 60'ı geçtiği görüldü. Türkiye'de 1894 depreminden birkaç gün önce de güneş tutulması gerçekleştiği kayıtlarda yer aldı. 17 Ağustos 1999 depreminden önce de (13 Ağustos 1999) güneş tutulmasının yaşanması, bir rastlantı olmadığı şeklinde yorumlandı. Son 8 Ekim 2005 Pakistan Muzafferabad depreminden 5 gün önce 3 Ekim 2005'te ve 2004'teki Sumatra depreminde de yine güneş tutuldu. Bu durum kuşkuları körükledi.

NORVEÇ TAM KARARACAK

Ege Üniversitesi Uzay Bilimleri Bölümü'nden Prof. Dr. Serdar Evren, güneş tutulmasının İzmir'de, Havagazı Fabrikası'ndan rahatlıkla izlenebileceğini söyledi. İzmir için tutulmanın 10.48'de başlayacağını ve 12.55'de biteceğini açıkladı. Güneşe çıplak gözle bakılmaması için uyarıda bulundu. Evren "Tutulma aslında Norveç'in açıklarındaki adalarda 'Tam Tutulma' olarak gözlenecek. Avrupa'nın güneyine doğru indikçe tutulma, parçalı tutulmaya dönüşecek" dedi.
Her Dakika Haberleri

19 Mar 2015 - 10:06 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?