'Eğitim bütçenin birinci sırasında'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bilimsel faaliyetlerde, özellikle araştırma-geliştirme alanlarında başarı kaydetmeden, diğer alanlarda daha büyük başarıları yakalamanın mümkün olmayacağını vurgulayarak, ''Bunun için iktidara geldiğimiz günden beri en büyük.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bilimsel faaliyetlerde, özellikle araştırma-geliştirme alanlarında başarı kaydetmeden, diğer alanlarda daha büyük başarıları yakalamanın mümkün olmayacağını vurgulayarak, ''Bunun için iktidara geldiğimiz günden beri en büyük...

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bilimsel faaliyetlerde, özellikle araştırma-geliştirme alanlarında başarı kaydetmeden, diğer alanlarda daha büyük başarıları yakalamanın mümkün olmayacağını vurgulayarak, ''Bunun için iktidara geldiğimiz günden beri en büyük önemi eğitime veriyor, en büyük yatırımı eğitime yapıyoruz. Çok açık söylüyorum, mali olarak bütçemizin neredeyse yüzde 50'si, personel olarak neredeyse yüzde 50'ye yakınını eğitime veriyoruz. Eğitimi, bütçenin birinci sırasına çıkardık'' dedi.

 

Başbakan Erdoğan, Ankara Üniversitesi Morfoloji Binası'nda düzenlenen 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı açılış törenine katıldı.

 

Yeni eğitim-öğretim döneminin Ankara Üniversitesi ve diğer bütün üniversitelere, öğrencilere hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, Ankara Üniversitesi'nin ambleminde 1946 yazıyor olsa da sonradan Ankara'ya taşınan Mekteb-i Mülkiye dikkate alınırsa 1859'dan, Veterinerlik Fakültesi dikkate alınırsa 1842'den beri Türkiye'ye ışık tutan bir eğitim kurumu olduğunu söyledi.

 

Üniversitenin köklü geçmişine uygun bir vizyonu bulunduğunu belirten Erdoğan, 1951-1952 eğitim ve öğretim yılı açılışında konuşan dönemin Rektörü Prof. Dr. Ekrem Rüştü İzmen'in, üniversitenin hedeflerine ilişkin ''Üniversitemiz yalnız hakikatin peşinde koşan ve sosyal olayları bilim ışığı altında objektif olarak aydınlatmaya çalışan bir teşekkül halinde kalacak. Bilhassa bu tavrı ve zihniyetiyle memlekete faydalı olacaktır. Bu bakımdan milletçe benimsediğimiz demokrasi davasında üniversitemize düşen vazifenin önemini kaydetmek isterim. Üniversitemizin bu yolda kendi payına düşeni gerçekleştirmeye çalışmaktan başka bir gayesi bulunmamaktadır'' ifadelerini paylaştı.

 

-''Her türlü desteği vermeye hazırız''-

 

Ankara Üniversitesi'nin kurulduğu günden bu yana, bu gaye doğrultusunda yarım asrı aşkın süredir yoluna devam ettiğini dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

 

''Böylesine köklü bir eğitim kurumu olarak Türkiye'nin yöneticilerini, hukukçularını, siyasetçilerini, öğretmenlerini, doktorlarını, ziraatçilerini, veterinerlerini, ilahiyatçılarını, eczacılarını, iletişimcilerini yetiştirdi. Bugün de ülkemizdeki yüksek öğretim kuruluşlarının en seçkinlerinden biri olarak bilime ve insanlığa hizmet ediyor. Geçmişimizle, bugünümüzle, geleceğimiz arasındaki önemli köprülerden biri olan Ankara Üniversitesi'nin bütün mensuplarını, öğretim üyelerimizi, öğrencilerimizi başarılarından dolayı kutluyorum. Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak sadece başkentimizin değil, ülkemizin en önemli üniversitelerinden olan Ankara Üniversitesi'nden önümüzdeki dönemde çok daha büyük projeler, çok daha büyük başarılar bekliyorum.

 

Bu 170 yıllık geçmişe sahip güzide kurumumuzu, bilhassa yüksek lisans ve doktora düzeyinde sadece ülkemizin değil bütün bölgenin ve dünyanın en önemli üniversitelerinden biri olarak görmek istiyorum. Ankara Üniversitesi'nin diğer köklü diğer köklü üniversiteler gibi bünyesindeki farklı disiplinleri koruyup geliştirmesi için biz de sizlere her türlü desteği vermeye hazırız ve vereceğiz.''

 

Eğitim öğretim kurumlarının fiziki mekanlarının önemine işaret eden Erdoğan, üniversite yönetiminin talepleri doğrultusunda Ankara Üniversitesi'nin mekan sıkıntısının giderileceğini söyledi.

 

''Ankara Üniversitesi'ni, araştırma üniversitesi olarak, el birliğiyle dünya çapında bir marka haline getireceğimize inanıyorum'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

 

''Üniversitelerde farklı görüş ve düşünceler olabilir. Bu gayet doğaldır ama farklılık adına toplumum ve ülkenin gerçeklerinden de kopulmaması, sağduyunun muhafaza edilmesi büyük önem taşıyor. Ankara Üniversitesi'ni işte bu farklılık ve aykırılıkla sağduyu arasındaki dengeyi kurabilmiş eğitim kurumlarımızdan biri olarak görüyorum. İnanıyorum ki önümüzdeki dönemde de burada milletimiz, ülkemiz için hayırlı hizmetler, çok daha fazlasıyla üretilmeye devam edecektir.''

 

-''En büyük yatırımı eğitime yapıyoruz''-

 

''Bilindiği gibi Türkiye'nin 2023 yılına yönelik çok büyük hedefleri, çok büyük iddiaları var'' diyen Başbakan Erdoğan, ''Bu hedeflere ulaşma konusunda, üniversitelerimize de önemli görev düşüyor. Daha çok bilimsel çalışma yaparak öğrencilerimizi daha iyi yetiştirerek Türkiye'yi bilim alanında dünyanın en ileri ülkelerinden biri haline getirmek durumundayız. Bilimsel alanda, dünya sıralamasında dereceye giremezsek, ekonomik güç olarak da ilk 10'a girebilmemiz zorlaşır'' şeklinde konuştu.

 

Bilimsel faaliyetlerde, özellikle araştırma-geliştirme alanlarında başarı kaydetmeden, diğer alanlarda daha büyük başarıları yakalamanın mümkün olmayacağını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bunun için iktidara geldiğimiz günden beri en büyük önemi eğitime veriyor, en büyük yatırımı eğitime yapıyoruz. Çok açık söylüyorum, mali olarak bütçemizin neredeyse yüzde 50'si, personel olarak neredeyse yüzde 50'ye yakınını eğitime veriyoruz. Eğitimi bütçenin birinci sırasına çıkardık. Üniversiteye girişte yaşanan tıkanıklığı çözmek, bu tıkanıklığın bütün eğitim sistemini adeta kilitlemesini engellemek için pek çok adımlar attık. Örneğin 2002 yılında 53'i devlet, 23'ü vakıf olmak üzere toplam 76 olan üniversite sayısını, 103'ü devlet 65'i vakıf olmak üzere 168'e çıkardık. 2002 yılında üniversitelerimizde toplam 76 bin 90 akademik personel görev yapıyordu geçen yıl itibarıyla bu sayıyı 111 bin 495'e yükselttik.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayrılan kaynağı 2023'te gayri safi milli hasılanın yüzde 3'üne çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, ''Bu büyük bir hedef, iddialı bir hedeftir. Biz bu hedefe ulaşmakta kararlıyız ve buna kilitlenmiş durumdayız'' dedi.

 

Başbakan Erdoğan, Ankara Üniversitesi Morfoloji Binası'nda düzenlenen 2012-2013 eğitim ve öğretim yılı açılış töreninde yaptığı konuşmada, üniversite öğrencilerinin en önemli sorunlarından olan barınma sıkıntısını çözmek için tüm illerde çok ciddi yurt yatırımları yaptıklarını söyledi.

 

81 il ve 137 ilçedeki 333 yurt ve 291 bin 200 yatak kapasitesiyle öğrencilere hizmet verildiğini belirten Erdoğan, son 10 yılda 113 bin 117 yatak kapasiteli 265 yurt ve bloğun hizmete açıldığını vurguladı. Kredi Yurtlar Kurumu'nun bu yılki yatırım programında 109 bin 760 yatak kapasiteli yurt projeleri bulunduğuna işaret eden Erdoğan, bunlardan 56 bin 210 kapasiteli 81 yurdun inşaatının sürdüğünü, Kasım ayında 40 bin yatak kapasiteli 52 yurdun toplu açılışla hizmete sokulacağını bildirdi.

 

Öğrencilere verilen sosyal katkı ve yardımları da geçmişle mukayese edilemeyecek seviyeye çıkardıklarını belirten Erdoğan, 2002 yılında 451 bin 550 olan öğrenim kredisi verilen öğrenci sayısının bugün 1 milyon 173 bin 452'ye yükseldiğini vurguladı. ''Bunu nereden nereye geldiğimizi gösterme bakımından söylüyorum'' diyen Erdoğan, 10 yıl önce 45 lira olan lisans öğrencilerine verilen kredi miktarının 260 liraya çıkarıldığının, 180 lira da beslenme yardımı verildiğini, bu rakamın yüksek lisans öğrencileri için 520, doktora öğrencileri için de 760 lira olduğunu bildirdi. Başarılı öğrencileri de ödüllendirdiklerini anlatan Erdoğan, öğrenci seçme sınavında tüm dallarda ilk 100'e girenlere aylık 780 lira burs verildiğini, başarının karşılıksız kalmadığını ifade etti.

 

1870 yılından beri devam eden harç uygulamasını da kaldırdıklarını anımsatan Erdoğan, bu öğretim yılından itibaren artık devlet üniversitelerinde okuyan öğrencilerin aldıkları eğitim karşılığında harç ödemediklerini belirtti. Başbakan Erdoğan, ''Harcın kaldırılmasından 1,5 milyonu aşkın öğrencimiz faydalandı, bu sadece açık öğretim dışı. Aynı uygulamayı açık öğretimde de yaptık, burada da 2 milyona yakın öğrenci bu uygulamadan istifade etti. Toplamda 3,5 milyona yakın öğrencimiz bu uygulamadan istifade etmiştir'' diye konuştu.

 

-''Üniversitelerin yol göstericiliği olmadan başarılara ulaşamayız''-

 

Öğrencilerin yurt dışına gönderilmesine de büyük önem verdiklerini dile getiren Başbakan Erdoğan, geçen 5 yılda 2 bin 508 öğrencinin yüksek lisans ve doktora eğitimi için yurt dışına gönderildiğini, bu sayının 5 bine ulaştırılmasının hedeflendiğini bildirdi.

 

Eğitim verdikleri önem ve önceliği kesintisiz olarak ve giderek artan şekilde devam ettireceklerini söyleyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

''Üniversiteler dünyanın her yerinde eğitim kadroları ve öğrencileriyle daima değişimin taşıyıcısı, öncüsü kurumlar olmuşlardır. Biz Türkiye'de de üniversitelerin böyle bir konum üstlenmelerini, daha büyük misyonları hayata geçirmesini arzu ediyoruz. Üniversitelerimizin demokrasinin, hukukun, özgürlüklerin, yenilikçiliğin lokomotifleri haline getirmeden geleceğe ilişkin hedeflerimize istediğimiz sürat ve kapsamda ulaşamayız. Biz siyaset kurumu olarak ülkemize vizyon kazandırmak, milletimizi ileriye taşıyacak projeler üretmek konusunda elbette üzerimize düşeni yapıyoruz, yapacağız da. Yasama organı, yürütme organı bu doğrultuda üzerlerine düşeni yapacaktır.

 

Samimi olarak şunu ifade ediyorum; üniversitelerimizin, bilimin, bilim insanlarımızın desteği, yol göstericiliği olmadan daha büyük başarılara biz ulaşamayız. Her alanda üretken, iyi yetişmiş, işini en iyi şekilde yapmakla kalmayıp daha ötesinin arayışı içinde olan gençlere ihtiyacımız var. Bu insan kaynağını temin konusundaki tek kaynağımız eğitim-öğretim kurumlarımız, bilhassa da üniversitelerimizdir. Aynı şekilde üniversite tarafından desteklenmeyen bir ekonomi politikası, sanayileşme çabası, sosyal değişme programı, dış politika, kültür politikası eksik kalır.

 

Bunun için biz üniversitelerimizle, bilim kuruluşlarımızla birlikte çalışmayı, bilim insanlarımızın desteğini almayı hep prensip edindik ve buna büyük önem verdik. Gerek teknik bilimlerde gerek sağlık bilimlerinde gerek sosyal bilimlerde ülkemizin önünü açacak Türkiye'yi dünya bilim sıralamasında öne geçirecek her çalışma bizim için takdire şayandır. Bu doğrultuda pek çok destek programı hayata geçmiştir. Önümüzdeki dönemde bu desteği çok daha ileri boyutlara taşıyacağız. Hedefimiz araştırma ve geliştirme faaliyetlerine ayrılan kaynağı, Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023'te, gayri safi milli hasılamızın yüzde 3'üne çıkarmaktır. Bu büyük bir hedef, iddialı bir hedeftir. Biz bu hedefe ulaşmakta kararlıyız ve buna kilitlenmiş durumdayız.''

 

-''Biz onların hizmetkarıyız''-

 

Geçen 10 yılda Türkiye'de iş yapmak, kendini geliştirmek ve daha iyisini ortaya koymak isteyen bütün kurum ve kişilere ciddi destekler verdiklerini, engelleri kaldırdıklarını anlatan Başbakan Erdoğan, ''Kimse artık 10-15 yıl öncesinin mazeretlerinin arkasına sığınamaz'' dedi.

 

Kendi öğrencilik yıllarında, daha öncesinde ve sonrasında ''Eğitime bütçe'', ''Harçlar kaldırılsın'', ''İki-üç kişilik yurtlar istiyoruz'' sloganlarının sık sık duyulduğunu kaydeden Erdoğan, ortaöğretim çağında 60 kişilik koğuşta yattığını anlattı. Bu özlemlerin hepsinin bugün hayata geçirildiğini, yurtlarda üç kişinin kaldığı, tuvaleti banyosu içinde olan, tek tek çalışma masalarının bulunduğu odalar tesis ettiklerini ifade eden Erdoğan, ''Neden? Bizim yavrularımız bizim çektiklerimizi çekmesin, geleceğe farklı bir özgüven ve inançla yürüsün. Bu imkanı hazırlamak bizim görevimizdir yani biz onların hizmetkarıyız. Yeter ki onlar geleceği kuşatan ve Türkiye'yi muasır medeniyetlerin seviyesinin üstüne çıkaran gençler olsunlar'' dedi.

 

Erdoğan, öğrenciler adına konuşma yapan Çağatay Zincirlioğlu'nu dinlerken gururlandığını dile getirdi.

 

AA

03 Eki 2012 - 13:23 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket 2020 KPSS Önlisans Sonuçları Erken Açıklansın mı ?