2012 KPSS Tarih Sorularının Analizi

2012 KPSS Lisans Tarih sorularının konulara göre dağılımı şu şekilde olmuştur; a)      İslamiyet Öncesi Türk Tarihi – 1 b)      Türk İslam Tarihi – Türkiye Tarihi – 2 c)     .2012 KPSS Lisans Tarih sorularının konulara göre dağılımı şu şekilde olmuştur;

a)      İslamiyet Öncesi Türk Tarihi – 1

b)      Türk İslam Tarihi – Türkiye Tarihi – 2

c)     ...


2012 KPSS Lisans Tarih sorularının konulara göre dağılımı şu şekilde olmuştur;

a)      İslamiyet Öncesi Türk Tarihi – 1

b)      Türk İslam Tarihi – Türkiye Tarihi – 2

c)      Osmanlı Devleti Kültür ve uygarlık – 3

d)      Osmanlı Devleti’nde Yenileşme Hareketleri – 2

e)      XX. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti – 1

f)        Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi – 3

g)      Kurtuluş Savaşı Muharebeler Dönemi – 4

h)      Cumhuriyet Dönemi İnkılâpları – 8

i)        İlkeler – 1

j)        Atatürk Dönemi Dış Politika – 5

 Bu alanlardaki soruların zorluk derecelerine göre değerlendirilmeleri ise şu şekildedir;

Selçuklular ve önceki dönemlere ait konulardan bu sene 3 tane soru gelmiştir. Bu soruların dağılımına baktığımızda ise yine her yıl olduğu gibi 1 soru İslamiyet Öncesi Türk Tarihinden 2 tanesi ise Türk İslam devletleri ve Türkiye Tarihi ünitesinden gelmiştir.

İslamiyet Öncesi Türk Tarihi’ne ait sorular genelde Türk Kültür ve Medeniyet ağırlıklı sorulduğu için bu yıl da Devlet Yönetimi’nden soru sorularak beklenilen bir soru tipidir diyebiliriz. Ayrıca yine geçen yıl da olduğu gibi bu yıl da kavrama dayalı ve kolay yanıtlanabilir bir soru sorulmuştur.

Türk İslam devletlerine ait sorular incelendiğinde geçen yıllara oranla daha kolay sorulardan oluşmuştur. Karahanlılarla ilgili soru yoruma dayalı bir soruyken Artuklulara ait eserlerin sorulduğu soru ise bilgiye dayalı ama kolay sorular olmuştur. Bu üniteyle ilgili çıkmış sorular genelde bilgiye dayalı veya kişi – eser sorgulamasıyla ilgiliyken bu yıl daha basit düzeyde sorular sorulmuştur.

Osmanlı Devleti Kültür ve uygarlıktan gelen soruların sayısı ve türünde yine bir değişiklik olmamıştır. Geçen yıllarda olduğu gibi yine Osmanlı Devleti’nin önemli kurumsal faaliyetlerinin içeriği ve kavramsal bilgisi sorulmuştur. Sadece bir sorunun (ticaretle ilgili kavramların sorulduğu) sürpriz olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü bu soruda öğrencilerin çoğunun daha önce karşılaşmadığı bir kavram olan “Darülkurra”ya yer verilmiştir. Soruların zorluk düzeyi incelendiğinde ticareti geliştirme sorusunun zor, hukuk ve tımar sistemiyle ilgili soruların ise kolay olduğunu görmekteyiz.

Osmanlı Devleti’nde Yenileşme Hareketlerine ilişkin gelen sorulara baktığımızda bir sorunun genel olarak ön bilgiye dayalı bir yorum sorusu olduğunu, diğerinin ise yine klasik Meşrutiyet Dönemi gelişmelerinin (öneminin) sorulduğu tipte soru olduğunu görüyoruz. Bu sorularda, sınava giren öğrencilerin çok fazla zorlanmadıklarını düşünüyoruz.

XX. Yüzyıl Başlarında Osmanlı Devleti ünitesinden gelen soru öğrencileri biraz zorlamış olabilir. İttihat ve Terakki Partisinin milli ekonomi oluşturma çabalarıyla ilgili olan sorunun zor gibi görünse de Ziraat Bankası’nın kurulmasının İstibdat Dönemi’ne (II. Abdülhamit Dönemi) ait olduğu bilindiği takdirde rahatlıkla yapılabilecek bir soru olduğunu görüyoruz.

Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi ünitesinden gelen 3 soru incelendiğinde yine klasik soru tiplerinden olduğunu görüyoruz. Bu sorulardan biri Mustafa Kemal’in İstanbul’dayken çıkardığı gazetenin ne olduğuyla ilgili,  diğer ikisi genelgeler – kongreler dönemine ait gelişmelerle ilgili gelmiştir. Soruların güçlük derecelerine bakıldığında ise yine kolay – orta güçlük arasında olduğu görülmektedir.

 Kurtuluş Savaşı Muharebeler Dönemi’nden gelen sorulara bakıldığında 1 sorunun Kuvayi Milliye’nin özelliklerinden geldiğini ve oldukça kolay bir soru olduğunu, 2 sorunun muharebelerin sonuçlarına bağlı gelişmelerden sorulduğunu ve yine KPSS’ye girenleri çok zorlamayan sorular olduklarını, 1 sorunun ise Saltanatın kaldırılmasının yorumu şeklinde sorulduğunu ve kolay bir soru olduğunu görüyoruz.

KPSS’de tarihten yine her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok sorunun geldiği bölüm Cumhuriyet Dönemi İnkılâpları ünitesi olmuştur (8 soru). Sorular incelendiğinde genelde çok zor olmadığını, hatta bazı soruların geçmişte sorulan sorularla oldukça benzer olduğu görülmektedir (nutuk sorusu gibi). İnkılâpların konu dağılımı da yine her konu alanında 1 ya da 2 soru düşecek şekilde olmuştur.

Atatürk ilkeleri ünitesinden son yıllarda gelen soru sayısının giderek azaldığını görüyoruz. Bu sene yapılan sınavda sadece 1 soru sorulmuş, soru da “Türk vatandaşlığı” tanımından yola çıkarak yoruma dayalı ve oldukça kolay bir soru olmuştur.

Atatürk Dönemi Dış Politikası’ndan gelen sorular geçen yıllardaki soru sayılara yakın olmuştur. Sorular incelendiğinde genelde dış politikada karşılaşılan sorunların nedenleri ya da çözümüyle ilgili gelişmelerden gelmiştir. Bu bölümde adayları zorlayabilecek 2 sorunun olduğunu düşünüyoruz. Bunlardan birinin Atatürk Dönemi’nde Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkısı olmayan durumun ne olduğuna ilişkin sorulduğunu görüyoruz. Bu sorunun tarafımızca yoruma açık ve tartışabilir bir soru olduğunu düşüyoruz. Diğer soru belki de KPSS sınavının bu yılkı tarih sorularının en ayırt edici sorusu olduğunu düşünüyoruz. Bu soru Atatürk Dönemi’nin son başbakanının kim olduğu şeklinde olmuştur. Bu tarz bir soru daha önceki yıllarda hiç sorulmamış ve sürpriz olabilecek bir soru olmuştur denilebilir.

Sonuç olarak 2012 KPSS lisans tarih soruları konu dağılımları geçen yıllardan çok farklı olmamıştır. Ancak soruların geneline bakıldığında 2011 KPSS’de olduğu gibi bu yıl da gelen sorular daha çok bilgiye dayalı sorulardan oluşmuştur. Ancak sorularda aşırı zorlayıcı bir bilginin sorulmadığını, 1 – 2 soru hariç genelde kolay ve orta güçlükte sorulardan oluştuğu görülmektedir.

Nuri KEKİLLİ

Akademik Süreç Yayınları Tarih Zümre Başkanı

25 Ağu 2012 - 12:13 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler