Milyonlarca İşsiz Varken Onlar KPSS'siz veya Düşük KPSS ile Memur Oluyor

Kamuda eski hükümlü çalıştırma zorunluluğu var. Ancak eski hükümlü çalıştırma yasası öyle suçları işleyenleri kapsamına alıyor ki...

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Ahmet Ünlü, bugün kaleme aldığı yazısında kamuda istihdam edilen eski hükümlülere değindi.

Ahmet Ünlü, yazısında hangi suçluların kamuda istihdam edildiğini, kamuda istihdamda eski hükümlülerde KPSS şartı aranıp aranmadığını kaleme aldı.

Bilindiği üzere kamu kurum ve kuruluşlarının, çalıştırdıkları personellerin bir kısmının eski hükümlü olması gerekmektedir.  4857 sayılı İş Kanunu'nun 30'uncu maddesinden kaynaklanan eski hükümlü istihdamında; İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli, kamu işyerlerinde ise yüzde dört engelli ve yüzde iki eski hükümlü işçiyi çalıştırmakla yükümlüdür.

Bu kapsamda yürürlüğe konulan "Kamu Kurum Ve Kuruluşlarına Eski Hükümlü Veya Terörle Mücadelede Malul Sayılmayacak Şekilde Yaralananların İşçi Olarak Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" eski hükümlülerin hangi şartlarda istihdam edileceğini belirlemiştir.

Yönetmeliğe göre eski hükümlü tanımı şu şekilde açıklanmıştır: Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası alan ya da ceza süresine bakılmaksızın devlet memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giyenlerden cezasını tamamlayanları, cezası ertelenenleri, koşullu salıverilenleri denetimli serbestlikten yararlananlardan eski hükümlü belgesi ile durumlarını belgelendirenleri, ifade etmektedir.

HANGİ SUÇLARI İŞLEYENLER ESKİ HÜKÜMLÜ OLARAK KAMUYA ALINIR?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48'inci maddesine bakıldığında; Türk Ceza Kanunu'nun 53 'üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahküm olanlar devlet memuru olamamaktadır. Ancak, bunlar eski hükümlü kapsamında kamuda istihdam edilebilmektedir. Dolayısıyla bunların kontenjan sayısınca eski hükümlü olarak kamu kurumlarına işçi olarak istihdamı zorunludur.

ÇOK SAYIDA İŞSİZ VARKEN..

Elbette eski hükümlülerin toplum dışına atılması doğru değildir. Ancak, işsiz çok sayıda insan iş beklerken hırsızlıktan, tecavüzden, teröristlere yardım ve yataklıktan mahkum olanların kamu kurumlarında istihdam edilmesinin zorunlu olması toplumsal barışı zedeleyecektir. Hele hele son zamanlarda toplumda infial oluşturan tecavüz olaylarından mahkum olanların dahi kamuda istihdam edilmeye zorlanması doğru değildir. Bu yaklaşım sanki işlenen suçları teşvik edercesine diş kirası verir gibi bir algı oluşturmaktadır.

YÖNETMELİK YENİDEN ELE ALINMALIDIR

Ahmet Ünlü yazısının devamında, şu ifadelere yer verdi: "Ülkenin içinden geçtiği durum dikkate alındığında "Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Eski Hükümlü veya Terörle Mücadelede Malul Sayılmayacak Şekilde Yaralananların İşçi Olarak Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik" yeniden ele alınmalıdır. Özellikle kamu kurumları tek tek ele alınarak hangi kurumlarda bu tür personel çalıştırılabileceği belirlenmelidir. Her işlenen suç kapsama alınmamalıdır."

Yine kader mahkumu olarak nitelendirilenlere ağırlık verilmeli, kamu kurumlarına personel alımında inisiyatif verilmelidir. Yönetmelik dikkatlice incelendiğinde başarı puanı sınırının bulunmaması kamu kurumlarını kontenjan dahilinde İş-Kur'dan gönderilenlere mahkum etmektedir. Yani kamu kurumlarının tecavüzcüleri, hırsızları, teröre yardım ve yataklıktan mahkum olanları istihdam etmeye zorlanması doğru değildir. Bir süre sonra FETÖ mensuplarını da kamuda istihdam etmek zorunda kalırsak kimse şaşırmamalıdır.

Özellikle HDP'li belediyelerin etkin olduğu bölgelerde eski hükümlü istihdamı tam bir faciaya dönüşecektir. Teröristlere yardım ve yataklıktan mahkumiyeti olanların kanunen istihdamına kendi ellerimizle yardım eder hale geliyoruz. Ayrıca, bu yönetmelik, teröristlerle terörle mücadele edenleri yan yana koymaktadır ki bu durum dahi yönetmeliğin mantığını sakatlamaktadır.

KPSS ŞARTI VAR MI?

Yönetmeliğe göre, ortaöğretim ve daha yüksek eğitim düzeyindeki personel istihdamında, KPSS puanıyla alım yapılmaktadır. Başvuranlardan tal ep şartlarına uygun adaylar arasından, en yüksek KPSS puanından başlanmak üzere açık iş sayısının üç katı kadar aday sözlü sınavına alınmakta ve başarı puanı en yüksek olan adaydan başlanmak suretiyle açık iş sayısı kadar asıl ve aynı sayıda da yedek liste belirlenerek ilan edilmektedir.

İlköğretim ve daha alt eğitim düzeyinde istihdam edilecek işçilerle ilgili listeler, başvuranlar arasından çekilecek kura ile belirlenmekte ve bunlardan KPSS şartı aranmamaktadır. Kura çekimi iş ilanında belirtilen gün, saat ve adreste noter huzurunda yapılmaktadır.

Yönetmeliğin mantığına göre başarı puanın tabanı ve tavanı belli değildir. Yani İş-Kur tarafından açık iş sayısı kadar eski hükümlü adayı gönderilmesi halinde tamamının işe alınacağı gibi bir mantık vardır. Yani gönderilen adayların başarısız sayılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu durum dahi yönetmeliğin sıkıntısını ortaya koymaktadır. Bu açıdan bakıldığında yönetmeliğin mantığı kamu vicdanını yaralamaktadır.

Önerimiz, kısa sürede yönetmeliğin kamu vicdanını yaralamayacak şekilde yeniden ele alınarak düzenlenmesidir. Yoksa, tecavüzcüleri bir de kamuda istihdam etmek gibi bir zorunluluk, kendi ayağımızı kendi ellerimizle bağlama anlamına gelecektir. Hele hele yüzbinlerce taşeron işçinin kadroya alınmasıyla eski hükümlü çalıştırmayan kamu kurumunun bulunmayacağı dikkate alındığında ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır. Bakalım Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bu konuda tetikleyici adım atacak mı? Yoksa tecavüzcülerle mücadele havada kalmaya mahkum olacaktır. Bizden hatırlatması.

Kpsscafe notu: Eski hükümlülerin kamuda istihdam edilmesi oldukça güzel bie şeydir. Cezasını çekmiş ve pişman olup artık suç işlemeyeceğine kanaat getirilen kişilerin topluma geri kazandırılması bu yöntemle olur. Ancak tecavüz, çocuk istismarı, terör suçları gibi suçluların, o kadar işsiz vatandaş beklerken KPSS ile veya KPSS'siz olarak kamuya alınması doğru değildi.

Siz de aşağıda bulunan yorum kısmından bu konudaki düşüncelerinizi yazabilirsiniz.

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA
Kaynak: Yeni Şafak

26 Şub 2018 - 17:09 - KPSS


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

07

Serkan - İstifa eden türk silahlı kuvvetlerine hizmet veren uzman erbaşların bile kamuya girmesini engellediler yazık günah degilmi bunu neden kimse konuşmuyor ortada bı mağduriyet var bu neden gündeme gelmiyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 17:09
06

Isa - Bende şuan işsizim iş bulamıyorum o zaman madem devlet iş vermiyor bende suç işlerim devlet bana iş verir o zaman böyle mantıkmı olur.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 17:09
05

Faysal arslan - 4araliktan orda olmayan işçilerin kapsama alinmaşı hakka hukuka adalete uygun değildir. Yıllarca aylarca joker işçi olarak calicalisan cokağıda işçi işsiz kalacak bu khk kadar nin acilen duzeltilmeşi hakadar adalete uygun davranılması lazim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 17:09
04

Xxy - Dünyada adalet varmıki? Şaşırmadım hem alıştık!!!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 17:09
03

Kpss - Vekillerin ımplatları beles olmus hayırlı olsun

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 17:09
02

Mehtap - Iyi pkk ya yardım edilsin, çocuk istismarları olsun bizim bunları değil topluma kazandırmak it gibi içerde beslememiz bile bizim hakkımızı yemek buna da gelince tekbir ilahi takdir ilahi o hak soracaktır.. sanki burdan yorum yazılsa geri adım mı atılacak

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 17:09
01

süleyman - her hükümlü işe gıremez hükümsüzler gıbı onada torpıl lazım torpılsız asla hükümlüde olsan hükümsüzde olsan fark etmıyo yeterkı torpılın olsun.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 17:09Anket KYK Borçları Silinsin Mi?