Cumhurbaşkanı Sigarayı Bıraktırmak İçin Baskı Yapılması Gerektiğini Söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zararlı alışkanlıkların bıraktırılmasının sadece yasalar ile değil, mahalle baskısı ile olacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeminde zararlı alışkanlıklar ile mücadele vardı.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sigara alışkanlığıyla mücadelenin, sadece yasayla, yasakla ve müeyyide ile yürütülebilecek bir mücadele bulunmadığı ortaya koyarak , "Ama müeyyidenin , yasağın etkisini de gözardı edemeyiz. Toplumsal duyarlılık, sosyal reaksiyon oluşturmak mecburiyetindeyiz. Hani mahalle baskısı diyorlar ya, bu konuda hakikaten mahalle baskısı yapmak gerek . Sigara içenin ayıpladığı bir sosyal alanı tesis etmeliyiz" diye belirtti .
Erdoğan, Zümrüdüanka tarafından Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda yapılan "Yeşilay En'leri 2015 Ödül Töreni'ne katıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yapmış olduğu konuşmada, sigara başta olmak üzere tüm zararlı alışkanlıklara karşı çok fazla özel bir hassasiyete sahip olduğunu vurgulayarak, bunları belirtti : "Kimin cebinde bir sigara paketi, elinde sigara görürsem, yılmadan usanmadan elinden alır ve paketi nasıl alırım diye bir mücadele içine girerim. Hatta, söz isterim. 'Bırakırım' değil, 'Bıraktım' diye söz isterim. Adını, soyadını, tarihi yazar, hatta vaktimiz müsaitse telefon numarasını kaydederim. Sağolsun, koleksiyonu devam ettiriyoruz. Türkiye'de herhalde böyle bir koleksiyona sahip olan yoktur. Elbette bu içilen değil, bıraktırılan koleksiyonun rekoru. Ben birine sigarayı bıraktırdığım vakit , adeta tekrardan doğuşuna vesile olmuş gibi sevinçli oluyorum. Bana 'Sigarayı bıraktım' diyenleri de vakit vakit takip ettiğim de oluyor."

"MAHALLE BASKISI YAPMAK LAZIM"'

Erdoğan, zararlı alışkanlıklarla ve ve bağımlılıkla mücadelenin tüm dünyanın gündeminde olan bir mücadele olduğunu ortaya koyarak , bu konunun Anayasa'nın 58. maddesinde "Gençliğin Korunması" başlığında bulunan bir hüküm olduğunu dile getirdi. Erdoğan, "Yasa değil, Anayasal hüküm. 'Devlet, gençliği alkol düşkünlüğünden, kumar ve uyuşturucudan korumak için lazım gelen tedbirleri alır.' Bu kadar aleni ve net... Bu kadar mücadele verirken, birileri bunu değişik yere çekerler. En gelişmişinden en arka kalmışına kadar tüm ülkeler halkını bundan korumak için yoğun gayret içindedirler. Zaman vakit Türkiye'nin bu konudaki mücadelesinin eleştirildiğini görüyoruz. Biz kapalı alanlarda ve belirli yerlerdeki aleni alanlarda sigara içilmesini yasakladık. Elbette bu sadece yasayla, yasakla, müeyyide ile yürütülebilecek bir mücadele değil. Ama müeyyidenin , yasağın etkisini de gözardı edemeyiz. Toplumsal duyarlılık, sosyal reaksiyon oluşturmak mecburiyetindeyiz. Hani mahalle baskısı diyorlar ya, bu konuda hakikaten mahalle baskısı yapmak gerek . Sigara içenin ayıplandığı bir sosyal alanı tesis etmeliyiz. Geçmişte uçakta, trende bile sigara içilebiliyordu. Uzun otobüs yolculukları sigara içmeyenler için adeta bir eziyetti, işkenceydi. Biz 2008'de kapalı alanda sigara içmeyi yasaklayana kadar, işyerlerinde, düğün salonlarında, kahvehanelerde, hatta spor salonlarında sigara içiliyordu. Zira burada insanlığın menfaati var. Geleceğimizin menfaati var. Hatta sigara içenlerin çok büyük bölümünün bu sınırlamaları desteklediğini biliyorum. Bu konunun demokrasiyle, insan haklarıyla, farklılıklara saygıyla bir ilgisi yok. Düşünün, bir evde beyefendi sigara içiyor, fakat hanımefendi içmiyor. Tam tersi de olabilir. Hanımefendi sıkıntı içine giriyor. Bunlara karşı ortak bir tedbir almamız, geliştirmemiz lazım geliyor ."

"BENİM VAZİFEMİN GEREĞİ..."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zararlı alışkanlıklarla, bağımlılıkla mücadele, benim vazifemin de gereğidir. Ama daha önemlisi, benim bir baba, eş, torun sahibi olarak, tüm milletime karşı sorumluluğumdur. sigarayla müceadele hususunda ne kadar hassas isem, her türlü uyuşturucuyla, hatta daha çok hassasım. Yine alkol alışkanlığıyla ilgili de hassasım. Bütün bunlar bir felaket zincirinin halkaları gibidir. Bununla topyekün mücadele etmeden sağlıklı nesiller yetiştiremeyiz" diye açıkladı .
Erdoğan, konuşmasının sonunda, ailelerden tekrar en az 3 çocuk sahibi olmalarını talp ederek , aksi halde Türkiye'nin 2050'li senelerde Batı için tehlike olan "yaşlı nüfus" ile başbaşa kalacağını belirtti .
Erdoğan, "Bunu güçlü cemiyet olalım diye arzu ediyorum . Bir gün öleceğiz. Bir başbakan gelmişti, bir cumhurbaşkanı gelmişti, en az üç çocuk istemişti de, biz inanmamıştık demesinler" olacak şekilde açıkladı .
Cumhurbaşkanı Erdoğan, inancını, kültürünü ve medeniyetini bilen gençlerin ülkenin teminatı olduğunu ortaya koyarak , kendisi sigara ve alkol kullandığı halde gençleri bu nedenle eleştirenlere de seslendi; " diğer yandan bunu eleştirirken, bir yandan da bu yaşam tarzının güzellemesini yapan, kusura bakmayın fakat kendini kandırıyordur. Bu sebepten ötürü , devlet olarak, cemiyet olarak, medya olarak kendimize çekidüzen vermek zorundayız" diye belirtti . 
Kaynak: türkiye gazetesi

04 Mar 2015 - 21:48 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?