2012 yılında kamuya 90 bin memur alınacak

Hükümetin hazırladığı 2012 bütçesinin detayları belli oldu.

Hükümetin hazırladığı 2012 bütçesinin detayları belli oldu.2012 yılı bütçe gelirleri 329,8 milyar lira, bütçe giderleri 350,9 milyar lira olarak öngörüldü. Kamuya gelecek yıl 90 bin kişi alınacak.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012 yılı bütçe gelirlerinin 329,8 milyar...

Hükümetin hazırladığı 2012 bütçesinin detayları belli oldu.2012 yılı bütçe gelirleri 329,8 milyar lira, bütçe giderleri 350,9 milyar lira olarak öngörüldü. Kamuya gelecek yıl 90 bin kişi alınacak.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012 yılı bütçe gelirlerinin 329,8 milyar lira, bütçe giderlerinin 350,9 milyar lira, faiz hariç giderler 300,6 milyar lira, vergi gelirlerinin 277,7 milyar lira, bütçe açığı 21,1 milyar lira, faiz dışı fazla 29,2 milyar lira olarak öngörüldüğünü bildirdi.

"2012 bütçesi ile istihdamı artırmayı, cari açığı azaltmayı, istikrarı güçlendirmeyi ve mali disiplini sürdürmeyi hedefliyoruz" diyen Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: "2012 bütçesine temel teşkil eden makroekonomik varsayımların makul olduğunu düşünüyoruz. İstihdam maliyetlerini azaltmak için işveren primindeki 5 puanlık indirim uygulamasını sürdüreceğiz.

İstihdam yükünü aşağı çekmek için bütçeye 5.5 milyar lira ödenek koyduk. Sosyal güvenliğe gelecek yıl bütçeden 69 milyar liranın üzerinde transfer yapmayı düşünüyoruz. Yerel yönetimlere gelecek yıl 27.6 milyar lira aktarılmasını öngörüyoruz. Özelleştirmeden 2011'de gelir beklentimizin altında kaldı ama bu süreci devam ettireceğiz; 2012'de bütçeye 10.5 milyar TL gelir hedefliyoruz. Özelleştirme gelir hedefi makul görünmekle birlikte elbette piyasa şartlarına bağlı olacak."

KAMUYA 90 BİN KİŞİ

Bakan Şimşek, Ocak-Eylül 2011 dönemi merkezi yönetim bütçe uygulama sonuçları, 2011 yıl sonu bütçe gerçekleşme tahmini ve 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanun Tasarısı, hakkında düzenlediği basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kamuya kaç kişi alınacağına ilişkin soru üzerine Bakan Şimşek, bu rakamın tamamen ihtiyaca binaen olacağını söyledi.

Varsayımlarının brüt olarak 90 bin civarında bir rakam olduğunu kaydeden Şimşek, bu gün dünyanın bir çok ülkesinde kamuya yeni doktor, yeni hemşire, yeni öğretmen, yeni polis alınmadığını aksine, var olanların azaltıldığını söyledi.

Bugün petrol zengini Rusya'da bile 100 bin kamu çalışanının plan çerçevesinde çıkartılmasından bahsedildiğini ifade eden Şimşek, "Türkiye, bu dönemde bir yandan kamu dengelerini iyileştiriyor, bir yandan ihtiyacı olan bütün personeli alıyor. Türkiye gerçekten iyi bir noktada. 2012 yılında da bu dengeleri gözeteceğiz. Türkiye'nin ihtiyaçları çerçevesinde tabi ki ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Şimşek, bakan yardımcılığına ilişkin soru üzerine de konunun Başbakan Erdoğan'ın takdirinde olduğunu kaydederek, "Ama sayın başbakanımız, dünkü toplantıda 1-2 hafta içinde geriye kalan bakanlıklarda da çalışmaları tamamlayacağız, atamaları yapacağız dedi" yanıtını verdi.

Maaş artışları

Bakan Şimşek, maaş artışlarına yönelik soru üzerine, kendilerine göre varsayımda bulunduklarını ancak bu rakamların toplu sözleşme sonrasında belirleneceğini ifade ederek, "Ona göre de maalesef Anayasa sonucunda kanuni düzenleme gerekiyordu. Henüz yapılamadığı için bütçeyi bu şekilde yaptık. Ama biz bu çerçevede ödeneklerde, düzenlemelerde bunu yapacağız" dedi.

Bütçede personel giderlerini bir takım varsayımlara göre hesapladıklarını, ancak bu varsayımların gerçekçi olmadığı ortaya çıkması halinde ya bütçenin bu çerçevede genişlemesine imkan sağlayacaklarını ya da bunu telafi edici mekanizmaları gündeme getireceklerini kaydeden Şimşek, genel olarak, "Eşit işe, eşit ücret" çerçevesinde bir kaynak ayırdıklarını ve yaptıkları hesapların makul olduğunu dile getirdi. Şimşek, "İntibak konusu ise biraz belirsiz. Nedeni ise şu; Biz hükümet programında şunu dedik, 'Adil ama tabii ki kademeli' dolayısıyla hepsini bu sene içinde yapacağız diye bir şey yok, ama yapılacak. Burada önemli olan şey şu; biz, bir çok kesimin sorununu çözmek için bu bütçeyi hazırladık" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Maliye Bakanlığı'nda bir 'Harcama Denetim Birim' oluşturmayı planladığınızı söylediniz. Bu, performans denetimi mi yapacak, yoksa uygunluk denetimi mi yapacak?" sorusu üzerine Şimşek, bir "Harcama Denetim Birimi" kurmadıklarını bildirdi.

Şimşek, yalnızca harcamaların rasyonelleştirilmesi için ilgili birimlerle bir komisyon kurup, kamu harcamalarının rasyonel olup olmadığını sürekli bir şekilde inceleyecek, değerlendirme yapacak bir idareden bahsettiğini ifade etti.

Şimşek, yatırımlar için ayırdıkları ilave 9,1 milyar liranın 7 milyar liradan fazlasının Karayolları Genel Müdürlüğüne, 437 milyon lirasının metrolar ve diğer projeler için Ulaştırma Bakanlığına, 260 milyon lirasının Milli Eğitim Bakanlığına ayrıldığını, diğer idarelere de 1 milyar 375 milyon lira olmak üzere, toplam 9,1 milyar lira ek kaynak sağlandığını bildirdi.

Şimşek, 2012 yılında yeni bir vergi artışı olup olmayacağı konusunda bir şey söyleyemeyeceğini de belirterek, küresel ekonomide büyük bir belirsizliğin olduğunu, dolayısıyla hiç bir zaman "Şu olmayacak, bu olmayacak" şeklinde bir şey söyleyemeyeceğini ifade etti.

TEMEL BÜTÇE BÜYÜKLÜKLERİ

Merkezi yönetim bütçe giderleri 350.9 milyar lira, gelirler 329.8 milyar lira öngörülüyor

Bütçede faiz dışı giderler 300.6 milyar lira

Faiz giderleri 50.25 milyar lira olacak

Bütçe açığı 21.05 milyar lira öngörülüyor

Bütçe açığının/GSYH'ya oranı 2012'de yüzde 1.5 olacak

Gelecek yıl bütçede FDF 29.2 milyar TL öngörülüyor

FDF/GSYH oranı 2012'de yüzde 2 olacak

2012 bütçesinde gelir vergisi 53.8 milyar TL, kurumlar vergisi 27.2 milyar TL öngörülüyor, ÖTV 70.6 milyar TL öngörülüyor

İthalde alınan KDV 53.9 milyar TL, dahilde alınan KDV 33.6 milyar TL, MTV 6.7 milyar TL, BSMV 4.5 milyar TL öngörülüyor.

18 Eki 2011 - 14:38 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )