Düşük KPSS Puanı ile Nerelere Atanabilirim?

KPSS puanınız düşükse, atanabileceğiniz bazı kurumların listesi.

KPSS puanınız düşükse, atanabileceğiniz bazı kurumların listesi... (Lisans, Önlisans, Ortaöğretim)

Her geçen yıl aday sayısı artmakta ve kamupersoneli olmak biraz daha zorlaşmaktadır. Fakat bazı meslekler var ki; onlar hâlâ revaçta. Bu meslekleri icra etme yeterliliğine sahip olan adayların KPSS’yi kazanmaları çok daha kolay.

Düşük Puanla Atanan Memurlar (Lisans)

1. Sağlık ile İlgili Bölümler

Bilhassa son yıllarda yapılan ve hızla devam eden sağlık yatırımları bu alandaki istihdam olanağını da arttırdı.  Dolayısıyla düşük puanlarla ataması yapılan Hemşirelik, Veterinerlik, Ebelik ve ÇocukGelişimi gibi sağlık bölümlerinden mezun olan kişilerin atanma ihtimali bir hayli fazla. Özellikle Hemşirelikkadrolarına 69-70 civarı puanlarla atanılabilir. Ebekadrolarının puanı 60’a kadar düşüyor. Çocuk Gelişimcisi kadrolarına ise 60’lı puanlarla atanmanız mümkün. Bu bölümler çok revaçta.

2. Kütüphanecilik, Arşiv Memuru

Kütüphanecilik de ArşivMemuru da düşük puanla ataması yapılan kadrolardır. Bu kadrolara atanmak isteyen adayların Kütüphanecilik, Bilgive BelgeYönetimi, Dökümantasyon, Enformasyon ve Arşivcilik bölümlerinden mezun olması gerekir. KPSS 2013 /1 tercih sonuçlarını incelediğimiz zaman bu bölümlerden mezun olan adayların 64-65 civarı puanlarla dahi atanabildiğini görüyoruz.

3. Sosyal Çalışmacı

Sosyal Hizmetler veya SosyalHizmetlisans programını bitiren adayların başvurabileceği SosyalÇalışmacı kadrolarının da 2013 yılı itibariyle 70’li puanlarla ataması yapılmıştır.

4. Bilgisayar İşletmeni

2013 / 1 tercih sonuçlarına baktığımız zaman bazı Bilgisayarİşletmeni kadrolarına “Fotograf ve Grafik Sanatlar(Fotoğraf), Fotoğraf veya Fotoğraf ve Video lisans programından mezun olmak” şartı konulmuştur. Bu kadroların puanları da 53’e kadar düşmüştür. Diğer Bilgisayar İşletmeni kadrolarını ayrıca değerlendirmek gerekir.

5. Fizyoterapist

4587 ‘kodu ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programından mezun olmak’ koşulu arayan Fizyoterapist kadrolarına da 70’li puanlarla atanmak mümkün.

6. Restoratör

2013 / 1 tercih sonuçlarında çok düşük puanlarla ataması yapılan kadrolardan biri de Restoratör kadrosu oldu.”Restorasyon lisans yada TaşınabilirKültür Varlıklarını Koruma ve Onarım, Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım lisans programlarından birinden mezun olmak.” koşulu aranan Restoratör kadrosunun atama puanları 49 ile 62 arasında değişti.

7. Folklor Araştırmacısı

Halkbilim, HalkBilim, Halk Bilimi (Folklor), Halkbilimi (Folklor) lisans programlarının birinden mezun olmak” koşulu arayan Folklor Araştırmacısı kadrosu atama puanları da çok düşük olmasa bile makul seviyede, 75-81 arasında.

8. Meteoroloji Mühendisliği

Çok fazla kadro ayrılmamış olsa da 2013 / 1 tercih sonuçları ile en düşük puanla atanan mesleklerden biri de MeteorolojiMühendisliği oldu. Puanı 50 ile 60 arasında değişiyor.

9. Antrenör

AntrenörlükEğitimi lisans programından mezun olmak şartı arayan Antrenörlük kadrosuna 70’li puanlarla atanmak mümkün.

10. Sportif Eğitim Uzmanı

Spor Yöneticiliği veya Spor Yönetimi lisans programından mezun olmak.” koşulu ile ataması yapılan bu kadro için de 70’li puanlar yeterli oldu.

11. En Çok Açık Bulunan Öğretmenlik Branşları

Rehberlik ve PsikolojikDanışmanlık, DinKültürü ve AhlâkBilgisiÖğretmenliği, ÖzelEğitim, İngilizceÖğretmenliği ve İlköğretimMatematikÖğretmenliği 2013 yılı itibariyle en çok ihtiyacın bulunduğu öğretmenlik branşlarıdır.

Düşük Puanla Atanan Memurlar (Önlisans)

1. Şoför

Otobüs Şoförlüğü (Kaptanlık), Otobüs Şoförlüğü, Otobüs Kaptanlığı önlisans programlarının birinden mezun olmak.” ve “E Sınıfı Sürücü Belgesi Sahibi Olmak” koşulu arayan Şoför kadroları için 70 civarı puanlarla atama yapıldı.

2. Sağlık Teknikeri

2013 / 1 tercihleri neticesinde SağlıkTeknikeri kadroları da makul sayılabilecek puanlarla atama yapmıştır. 57-58 puan alan adayların dahi bu kadrolara atanabildiği gözlenmiştir.

3. Koruma ve Güvenlik Görevlisi 

İlgili önlisans bölümlerinden mezun olan adayların başvurabileceği Koruma ve GüvenlikGörevlisi kadroları için de atama puanları 75-80 civarındadır.

4. ARFF Memuru

Aranan Nitelikler;

Cinsiyeti erkek olmak.
İtfaiyecilik ve YangınGüvenliği, İtfaiyecilik ve Sivil Savunma, Sivil Savunma ve İtfaiyecilik önlisans programlarının birinden mezun olmak.”
(Bakınız Başvurma Özel Şartları Bölümü ARFF Memuru -İtfaiyeci-)
Taban puanlara baktığımız zaman ARFF memurluğuna da 60 ile 70 arasında puanlarla atanmanın mümkün olduğunu görüyoruz.

5. Hemşire

Lisansmezunları için olduğu gibi önlisans mezunları için de Hemşire kadroları çok caziptir. Taban puanları son derece uygun seviyededir. 63 üzeri puan alan adayların atanması mümkün olmuştur.

Düşük Puanla Atanan Memurlar (Ortaöğretim / Lise)

1. Ebe

Lise mezunlarının en düşük puanla atabileceği kadro Ebe kadrosudur. Bu kadroya atanabilmek için ‘Ortaöğretim kurumlarının Ebelik veya Ebelik-HemşirelikBölümündenmezun olmak’ koşulunu sağlamak gerekir.

2. Sağlık Memuru

İlgili alanlardan mezun olan adaylar Sağlık Memuru kadrolarına başvurabilir. 70’li puanlarla atanmak mümkündür.

3. Teknisyen

Teknisyenkadroları da Ortaöğretim mezunlarının yönelebileceği kadrolardır. Fakat bu kadrolara girebilmek için öncelikle aranan niteliklerde yer alan kurumlardan mezun olmak gerekir.

 

KPSS puanınız düşükse bu bölümlere atanma ihtimaliniz yüksek... Umudunuzu kaybetmeyin..

 

kaynak: ogretmenlerdiyari

29 Eyl 2014 - 22:13 - KPSS


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

07

melek şahin - 63 puan aldım çocuk gelişimi muzunuyum atanabilirmiyim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 22:13
06

Tülay - Cocuk gelişimi mezunuyum 56aldim atanabilirmiyim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 22:13
04

Figen - 60 aldım çocuk gelişimi mezunuyum liseden atanabilirmiyim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 22:13
03

Erman - Meslek Lisesi mezunuyum 58puan aldım atanırmıyım

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Eylül 22:13Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?