Branş Öğretmenleri Hangi Derslere Girecek?

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Öğretmenler” başlıklı 64.

 

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Öğretmenler” başlıklı 64. maddesi 1. fıkrasında; “Dersler ilkokullarda sınıf, ortaokul ve imam-hatip ortaokulunda alan öğretmenleri tarafından okutulur.” hükümleri bulunmaktadır.

 

4. fıkrasında...

 

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin “Öğretmenler” başlıklı 64. maddesi 1. fıkrasında; “Dersler ilkokullarda sınıf, ortaokul ve imam-hatip ortaokulunda alan öğretmenleri tarafından okutulur.” hükümleri bulunmaktadır.

 

4. fıkrasında ise; “İlkokullarda yabancı dil dersi ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin alan öğretmenlerince okutulması esastır. Ancak, ihtiyacın alan öğretmenlerince karşılanamaması durumunda bu dersler, yüksek öğrenimlerini söz konusu alanlarda yapan sınıf öğretmenleri veya sınıf öğretmeni olup bu alanda hizmet içi eğitim sertifikası almış öğretmenler tarafından ders değişimi yolu ile okutulabilir. Bunun da mümkün olmadığı durumlarda bu dersler sınıf öğretmenince okutulmaya devam edilir.” hükümleri bulunmaktadır.

 

Bu hükümlere göre İlkokullarda dersler sınıf öğretmeni tarafından, yabancı dil dersi ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersi ise alan öğretmenlerince okutulmaktadır.

 

Bu hükümlere paralel özellik taşıyan hükümler, Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın " Okulda bulunma zorunluluğu” başlıklı 18. maddesinde bulunmaktadır.

 

Madde metni;

 

“Okulda bulunma zorunluluğu

 

MADDE 18- (1) ilkokullarda yöneticilerin veya hizmet içi eğitim yoluyla yetiştirilen resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları ve bu saatlerde okul müdürünün vereceği eğitim ve öğretimle ilgili işleri yapmaları hâlinde, verilen bu görevler ek ders görevinden sayılır. “

 

Bu hükümlere göre de; ilkokullarda resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri ile alan öğretmenleri sınıf öğretmeninin yerine derse girebilmektedirler.

 

Burada İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 64. maddesi ile Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 18. maddesi arasında çelişkiler bulunmaktadır.

 

Soru şudur: İlkokullarda alan dersleri nelerdir? Yani hangi derslere sınıf öğretmeni yerine branş öğretmeni girecektir?

 

İlköğretim Kurumları Yönetmeliğine göre; yabancı dil dersi ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersi.

 

Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre; resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi ile diğer alanlar.

 

Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar; resim-iş, müzik, beden eğitimi, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerine bu alanın öğretmenleri girebilir derken akabinde “… alan öğretmenlerinin derse girdiği saatlerde sınıf öğretmenlerinin okulda bulunmaları..” tabirini tekrar kullanarak ilkokullarda tüm alan derslerine branş öğretmenlerinin girebileceği anlamına gelen hüküm içermektedir.

 

Bu durumda ilkokullarda;

 

1, 2, 3 ve 4. sınıflardaki Türkçe derslerine Türkçe öğretmeni,

 

1, 2, 3 ve 4. sınıflardaki Matematik derslerine Matematik öğretmeni,

 

3 ve 4. sınıflardaki Fen Bilimleri derslerine Fen Bilimleri öğretmeni,

 

4. sınıflardaki Sosyal Bilimler derslerine Sosyal Bilimler öğretmeni,

 

2, 3 ve 4. sınıflardaki Yabancı Dil derslerine Yabancı Dil öğretmeni,

 

4. sınıflardaki Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi derslerine Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi öğretmeni,

 

1, 2, 3 ve 4. sınıflardaki Görsel Sanatlar derslerine Görsel Sanatlar öğretmeni,

 

1, 2, 3 ve 4. sınıflardaki Müzik derslerine Müzik öğretmeni,

 

girebilecektir. (Biz memurlar net olarak bunları demiyoruz. Biz Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 18. maddesi bu anlama geliyor diyor ve bu madde ile ilköğretim kurumları yönetmeliğinin 64. maddesi ile çelişiyor diyoruz)

 

Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Kararın 18. maddesine göre; Bu alanlara branş öğretmeni girebiliyorsa sınıf öğretmeni hangi derslere girecektir?

 

Bakanlığın acilen ilkokullarda branş öğretmenlerinin hangi derslere girebileceğini sınıf sınıf açıklaması gerekmektedir.

 

Bu arada “Resim-İş” dersi yerine “Görsel Sanatlar” dersi gelmiş fakat mevzuat dün bu kararda değişiklikyapılmasına rağmen güncellenmemiştir. (Okuyucularımız resim-iş diye bir ders yok diye bize kızmaktadırlar. Biz de farkındayız fakat mevzuat ta “Resim-İş” diye yer alıyor.)

 

Ahmet KANDEMİR

11 Eki 2012 - 13:06 - Eğitimgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )