İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği Nedir? Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Bilgi!

Kısa süreli istihdam, işyerinin tamamında veya bir kısmında istihdam süresinin en az üçte bir oranında geçici olarak kısaltılması veya üç aydan fazla sürmeyecek şekilde en az dört hafta boyunca tam veya kısmi faaliyetin durdurulması olarak tanımlanır.

Kısa süreli istihdam, işyerinin tamamında veya bir kısmında istihdam süresinin en az üçte bir oranında geçici olarak kısaltılması veya üç aydan fazla sürmeyecek şekilde en az dört hafta boyunca tam veya kısmi faaliyetin durdurulması olarak tanımlanır.

Kısa Süreli İstihdam Talep Etmenin Koşulları Nelerdir? 
Çalışma süresini üçte bir oranında azaltan veya işyerinin tamamında veya bir bölümünde herhangi bir devam koşulu olmaksızın operasyonu tamamen veya kısmen en az dört hafta askıya alan bir işveren, Türkiye İş Kurumu veya iş birliğine yazılı bildirimde bulunur. varsa toplu iş sözleşmesine taraf. Çalışanlar işyerinde duyuru yapılarak da bu durumdan haberdar edilir.

Genel Finansal Kriz 
Ulusal veya uluslararası ekonomide ortaya çıkan ve ekonomiyi ve dolayısıyla işleri ciddi şekilde etkileyen durumlar. Belirli bir il veya bölgede faaliyet gösteren işletmelerin ulusal veya uluslararası olaylar nedeniyle finansal açıdan ciddi şekilde etkilenmesine neden olan

Bölgesel Kriz 

Ulusal veya uluslararası olaylardan dolayı belirli bir il veya bölgede faaliyette bulunan işyerlerinin ekonomik olarak ciddi şekilde etkilenip sarsıldığı durumlardır. 
 

Sektörel Kriz 
Ulusal ve uluslararası ekonomik krizlerden doğrudan etkilenen sektörlerin ve doğrudan etkilenen sektörlerle ilgili diğer sektörlerin ciddi şekilde şok olduğu durumlar.

Mücbir Sebepler
Deprem, yangın, sel, salgın hastalıklar, hareketlilik vb. Gibi işverenlerin davranışlarına dayanmayan ve tahmin edilemeyen ve dolayısıyla önlenmesi imkansız olan ve geçici olarak çalışma süresinin kısalmasına veya operasyonların tamamen veya kısmen askıya alınmasına neden olan nedenler . (Libya, tsunami veya Japonya'daki deprem gibi dış nedenler bu sebep kapsamındadır.)

Kısa İstihdam Talebi
İşveren Kısa İstihdam Talep Formu hazırlayıp Türkiye İş Kurumu'na raporlamaktadır. İşverenin kısa istihdam talebi ilk olarak Kurum tarafından nedeni ve şekli açısından değerlendirilir.

Genel ekonomik, sektörel veya bölgesel kriz olması ya da işçi ya da işveren sendikalarının talebi ya da bu konuda güçlü işaretler olması durumunda Ajans Yönetim Kurulu tarafından karara bağlanır. Genel mali, sektörel veya bölgesel kriz veya nakit iflası, ödeme güçlükleri, piyasada büzülme veya stok artışı gibi nedenlerden dolayı başvurulduğu tespit edilen ve mücbir sebeplere göre olmayan kararlar alınmadan başvurular reddedilir. Kısa süreli istihdam başvurusu ve uygunluğunun tespiti ile ilgili diğer süreçler Kurum tarafından belirlenir. İşverenin Kısa İstihdam Sonucu Bildirimi 

Soruşturma sonucu işverene rapor edilir. İşveren, işyerinde sonucu çalışanların görebileceğini ilan eder ve toplu iş sözleşmesine sendika tarafına bildirir. Çalışanlara duyuru yapılmaması durumunda, kısa süreli çalışmaya maruz kalan çalışanlara yazılı bildirimde bulunulur. Kısa istihdam talebi onaylanan bir işveren Kurum tarafından belirlenen süre içerisinde Kısa İstihdam Bildirim Listesini günceller ve sunar.

Kısa İstihdam Ödeneği Koşulları
Bir çalışanın kısa istihdam ödeneğinden yararlanabilmesi için;

İşverenin kısa istihdam talebi Ajans tarafından onaylanmalıdır. 511 sayılı Kanunun 50 nci maddesi uyarınca. 4447'de, çalışanlar, kısa süreli işe başlama tarihine kadar, iş süreleri ve işsizlik sigortası ödeme günleri miktarına göre işsizlik ödeneği alma hakkına sahip olmalıdır (Son 120 gün boyunca prim ödemiş ve sürekli olarak kısa süreli işe başlaması, son üç yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olanlar).

Günlük kısa istihdam ödeneği tutarı, prime tabi son on iki ay için sigortanın kazancı dikkate alınarak hesaplanan günlük brüt ortalama kazancın% 60'ıdır ve 16 yaşından büyükler için aylık asgari ücretin brüt tutarının% 150'sini geçmez sayılı İş Kanununun 39 uncu maddesi uyarınca 22/5/2003 tarihli 4857. Kısa süreli istihdam ödeneği, 6119 sayılı Kanunun 50. maddesi uyarınca ödenmektedir. 4447 sayılı Kanunun aynı Kanunun 2 nci Ek maddesini ihlal etmediği sürece.

Kısa istihdam ödeneği süresi, kısa istihdam süresi 3 aydan fazla olmadığı sürece kadardır.

Kısa istihdam ödeneği, bir işyerindeki haftalık çalışma süresini kapsayan işsizlik dönemleri için aylık olarak hesaplanır.

Kısa istihdam ödeneği, ekonomik gelişmelerin işyerinin operasyonları üzerindeki etkilerine göre uygunluk değerlendirmesinde belirtilen süreyi aşmaması koşuluyla kısa istihdamın fiili süresi boyunca ödenir.

Mücbir sebepler nedeniyle işyerinde kısa süreli istihdam söz konusu olduğunda, ödemeler 24 üncü maddenin (III) bendinde ve 1 sayılı Kanunun 40. maddesinde belirtilen bir haftalık süreden sonra başlar.

Kısa istihdam ödeneklerinden yararlanan bir çalışan, 6119 sayılı Kanunun 50 nci maddesinde belirtilen şartlar olmaksızın işten çıkarılırsa. 4447 yılında gerçekleştirilmekte olup, kısa istihdam ödeneğinin çıkarılmasından sonra, daha önce hak kazandıkları işsizlik ödeneği dönemini tamamlayana kadar işsizlik ödeneğinden yararlanmaktadırlar.

Kısa istihdam ödeneği her ayın sonunda çalışana ücret olarak ödenir.

Kısa istihdam ödeneği, geçim borçları dışında başka bir kişiye devredilemez veya atanamaz.

Yanlış bilgi veya belge nedeniyle yapılan fazla ödemeler, işveren hatası durumunda işverenden ve çalışanın hatası durumunda çalışandan yasal faiz oranı ile tahsil edilir.

Genel Sağlık Sigortası Primlerinin Ödenmesi

Çalışanın Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre kısa istihdam ödeneği aldığı dönem için ödenecek sigorta katkısı. 31/5/2006 tarihli 5510, İşsizlik Sigortası Fonu ile Sosyal Güvenlik Kurumu'na devredilmiştir. Bu primler, sigorta primlerinin hesaplanması esasına göre asgari kazanç limiti üzerinden hesaplanır. Kısa ve uzun vadeli sigorta primleri söz konusu dönemde aktarılmamaktadır.

Kısa İstihdam İndiriminin Askıya Alınması

Kısa istihdam uygulamasının devam ettiği işyerlerinde, işverenin kısa istihdam ödeneği alan çalışanların çalışma süreleri hakkında yanlış bilgi veya belge sunduğu tespit edilirse ve Kurumun müfettişlerinin yazılı talebi halinde, kısa istihdam ödeneği numarayla askıya alınır. yanlış çalışan çalışanların oranı.

Kısa İstihdam Ödenek İptali

Ödeneği alan kişi işe alınırsa, yaşlılık aylığı almaya başlar, herhangi bir nedenle orduya hazırlanır, bir kanundan doğan herhangi bir görev için işten ayrılır veya iş göremezlik aylığı almaya başlarsa, kısa istihdam ödeneği iptal tarihine kadar iptal edilir. iş göremezlik aylığına tabi sağlık sertifikası.

İşverenin Kayıt Tutma Yükümlülüğü

Kısa süreli işveren, çalışanlarının çalışma süreleriyle ilgili kayıtlarını tutmak ve talep edildiğinde sunmak zorundadır.

Kısa İstihdamın Erken Sonu

İşveren ilan edilen süreden önce normal işletmeye dönmeye karar verirse, bu durumu yazılı olarak Ajansın birimine, varsa sendika tarafına, varsa toplu iş sözleşmesine ve bitiş saatinden altı iş günü önce işçilere bildirmek zorundadır. . Kısa istihdam, bu bildirimde belirtilen tarihe kadar sona ermektedir. Geç bildirimden kaynaklanan uygunsuz ödemeler, faiz oranıyla işverenden tahsil edilir.

01 Nis 2020 - 00:51 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?