Sağlık Personelinin Memuriyet Dışı Hizmeti Nasıl Değerlendirilmektedir?

Kamu kurum ve kuruluşları sağlık hizmetlerinde görev yapmakta olan devlet memurlarının memuriyet dışında geçen hizmetleri nasıl değerlendirilir? İşte detaylar...

 Kamu kurum ve kuruluşları sağlık hizmetlerinde görev yapmakta olan devlet memurlarının memuriyet dışında geçen hizmetleri nasıl değerlendirilir? İşte detaylar...

Kamu kurum ve kuruluşlarında sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfına dahil çeşitli unvanlardaki Devlet memuru kadrolarında görev yapanların memuriyet dışında geçen hizmetlerinin bazıları, belli sürelerle ve bazı hakları bakımından değerlendirilmektedir.

Memurluğa girmeden önce yurt içinde veya yurt dışında mesleklerini serbest olarak veya özel iş yerlerinde yapanlar ile memuriyetten ayrıldıktan sonra bu işlerde çalışarak yeniden memuriyete girenlerden, sağlık hizmetleri ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfı kapsamındaki kadrolarda görev alanların bu hizmetlerinin memuriyet bakımından değerlendirilmesi söz konusu olabilmektedir.

Sağlık personelinin memuriyetinden sayılan memuriyet dışı hizmetleri

Devlet memuru olan sağlık personelinin, memuriyet dışında sağlık alanında görmüş olduğu hizmet sürelerinin 3/4’ü memuriyette geçmiş sayılmaktadır.

Sağlık personelinin memuriyet dışında geçen hizmetlerinim memuriyet hizmetinde değerlendirilebilmesi için, bu hizmetlerin sağlık hizmetleri kapsamında bulunması gerekmektedir.

Hizmetlerin memuriyet hizmetinden sayılması; ilgili personelin kazanılmış hak aylık derece/kademesinin yükselmesi, memuriyet dışı hizmeti olmayanlara göre daha erken sürelerde üst derecelere gelmesi, üst derecelerin mali haklarına daha kısa sürelerde hak kazanması imkanı vermektedir.

Sağlık personelinin memuriyetinden sayılacak memuriyet dışı hizmetlerinin süresi

Sağlık personeli olarak görev yapan Devlet memurlarının, memuriyet dışında geçirdikleri sağlık hizmetleri kapsamında sayılabilecek toplam hizmet sürelerinin 3/4’ü memuriyet hizmetlerinde değerlendirilmektedir.

Ancak, memuriyet dışında geçen hizmet süreleri ne kadar olursa olsun, bu hizmetlerin 3/4’ünün en çok 12 yıla kadar olan kısmı değerlendirilecektir. Ayrıca, bu şekilde yapılacak hizmet değerlendirmesinde, ilgililerin eğitim durumları itibariyle azami yükselebilecekleri derecenin son kademesini geçmeleri mümkün olamayacaktır.

Memuriyette değerlendirilen memuriyet dışı sürelerden dolayı, ilgili memurlar hakkında her bir yıl için bir kademe ilerlemesi ve her üç yıl için de bir derece yükselmesi uygulanmaktadır.

-Memuriyet dışı hizmet süresi 20 yıl olan sağlık personelinin, hizmet sürelerinin ¾’ü 15 yıl olmasına rağmen, sadece 12 yıl memuriyette geçmiş sayılacaktır.

-Memuriyet dışı hizmet süresi 12 yıl olan sağlık personelinin, hizmet sürelerinin ¾’ü 9 yıl olacak ve 9 yılın tamamı memuriyette geçmiş sayılacaktır.

-Memuriyet dışı hizmet süresi 16 yıl olan sağlık personelinin, hizmet sürelerinin ¾’ü 12 yıl olacak ve 12 yılın tamamı memuriyette geçmiş sayılacaktır. Ancak, bu personelin örneğin meslek lisesi mezunu olması ve 3 üncü derece 3 üncü kademesinde görev alması durumunda, (Kanundaki istisnai düzenlemeyle 2/6’ya kadar ilerleyebilmekle birlikte, esas itibariyle lise mezunları 3/8’e kadar ilerleyebilmektedirler) memuriyet dışı hizmetlerinin en çok 6 yılı kazanılmış hak aylık derece/kademesinde değerlendirilmiş olacaktır.

Sağlık personelinin memuriyet dışı hizmetlerinin, ilk 4 dereceli kadrolara atanmaya etkisi

Devlet memurlarından bazıları, derece yükselmesindeki süre şartı aranmadan 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerindeki kadrolara atanabilmektedirler.

657 sayılı Kanunun 68/B maddesinde yer alan ve torba kadro ataması olarak da bilinen düzenlemeden yararlanabilmek için; yükseköğrenim mezunu olmak ve atama yapılacak derece ve kadrolara göre belirlenmiş hizmet süresi şartını taşımak da gerekmektedir.

68/B uygulaması kapsamında aranan hizmet süresi şartı hesaplanırken de; yükseköğrenim gördükten sonra memuriyet dışında çalışılan sürelerin 3/4’ü (altı yılı geçmemek üzere) dikkate alınmaktadır. Müsteşar, müsteşar yardımcısı, genel müdür ve başkan kadrolarına atanacaklar için ise yükseköğrenim sonrası memuriyet dışında geçmiş sürelerin tamamı değerlendirilmektedir.

Ancak, Sağlık ve Yardımcı Sağlık Hizmetleri Sınıfı kapsamına dahil kadroların ilk 4 derecelerine atamalarda, 657 sayılı Kanunun 68/B maddesi hükümleri uygulanmadığından, sağlık personelinin memuriyet dışı hizmet süreleri (aynı hizmet sınıfında oldukça) bu uygulama bakımından anlam ifade etmeyecektir.

(memurunyeri.com)

26 Kas 2015 - 08:53 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?