Elektronik Ticareti Düzenleyen Kanun için geri sayım başladı

Elektronik ortamda yapmış olduğumuz ticaretin de düzene girmesi amacıyla bu ticari alanı düzenleyen Elektronik Ticareti Düzenleyen Kanun için geri sayım başladı.

Neredeyse artık her tür alışverişlerimizi elektronik ortamda yapıyoruz. Şehir hayatının getirmiş olduğu pratik yaşama gayretlerinin sonucunda elektronik ortama daha çabuk alışıyor ve bu alanın hayatımızı kolaylaştırdığını düşünüyoruz. Yaptığımız bu iktisadi ve ticari faaliyet neticede bir ticari alandan yapılıyor ve gerçek kişilere yani biz vatandaşlar ile tüzel hukuk kişilerine belli sorumluluklar yüklüyor.

Elektronik ortamda yapmış olduğumuz ticaretin de düzene girmesi amacıyla bu ticari alanı düzenleyen  6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun 5 Kasım 2014'te Resmi Gazetede yayımlandı.  Fakat bu kanunun ilgililere altı ay gibi bir süre vererek gerekli altyapı çalışmaları için süre tanımaktadır. Bu nedenle ilgili kanunun yürürlük tarihi 1 Mayıs 2015 olarak belirlenmiştir. Bu sürenin dolması ile birlikte artık cep telefonlarımıza, mail adreslerimize daha az rahatsız edici elektronik posta ve mesaj geleceğini buradan belirtmem yerinde olacaktır.

Peki, ektronik ticaret neye denir?

Fiziki olarak karşı karşıya gelmeksizin, elektronik ortamda gerçekleştirilen çevrim içi iktisadi ve ticari her türlü faaliyet olarak tanımlamıştır kanun koyucu. Elektronik ticaretin belli yasal çerçevesi olması gerektiği gibi bunun da denetimi yine devlet tarafından yapılması gerekir. Bu sayede güvenle ticari ve iktisadi faaliyetler yapılmış olacaktır. Bu sayede büyük bir pazar halini alan ve bu pastadan pay kapma yarışının hızlandığı bir ortamda artık mayıs ayında yürürlüğe girecek olan bu kanunla, bu büyük pazardan pay kapma yarışı içerisinde olan hizmet sağlayıcılarının haksız kazanç sağlamaları; gerçek ve tüzel kişilerinin mağduriyet yaşamalarının önü kapatılmaya çalışılmaktadır.

Bir mayısta yürürlüğe girecek olan kanunda hizmet sağlayıcı, elektronik ticaret faaliyetinde bulunan gerçek ya da tüzel kişileri kapsamakla birlikte; aracı hizmet sağlayıcılar da bu elektronik ortamı sağlarlar. Hizmet sağlayıcılar bu sayede ticari iletişimi kullanarak, ticari elektronik ileti yoluyla gerçek veya tüzel kişilere ulaşmaktadır. Bu araçların nasıl kullanılması ve içeriğinde nelerin olması gerektiği bu yılın ilk gününde yürürlüğe giren bir kanun ile düzenleme altına alınmıştır.

Kanunun yürürlüğe girmesi birlikte hukuk hayatımıza girecek olan bu kanun neler içeriyor diye bakacak olursak;Öncelikle hizmet sağlayıcılar bilgi vermekle yükümlüdürler. Bunun içeriğinde  elektronik iletişim araçlarıyla bir sözleşmenin yapılmasından önce; alıcıların kolayca ulaşabileceği şekilde ve güncel olarak tanıtıcı bilgilerini bulundurmalıdır. Sözleşmenin kurulabilmesi için izlenecek teknik adımlara ilişkin bilgileri, sözleşme metninin sözleşmenin kurulmasından sonra, hizmet sağlayıcı tarafından saklanıp saklanmayacağı ile bu sözleşmeye alıcının daha sonra erişiminin mümkün olup olmayacağı ve bu erişimin ne kadar süreyle sağlanacağına ilişkin bilgileri, veri girişindeki hataların açık ve anlaşılır bir şekilde belirlenmesine ve düzeltilmesine ilişkin teknik araçlara ilişkin bilgileri son olarak uygulanan gizlilik kuralları ve varsa alternatif uyuşmazlık çözüm mekanizmalarına ilişkin bilgileri sunmak zorundadır.

Ayrıca hizmet sağlayıcı, varsa mensubu olduğu meslek odası ile meslekle ilgili davranış kurallarını ve bunlara elektronik olarak ne şekilde ulaşılabileceğini belirtir. Hizmet sağlayıcı, sözleşme hükümlerinin ve borçlar hukukunda ayrıntılarıyla ele alınan genel işlem şartlarının alıcı tarafından saklanmasına imkan sağlar.

Bu ticari ve iktisadi faaliyet nasıl yürür?

Hepimizin bildiği ve kullandığı gibi bu faaliyet sipariş üzerine gerçekleşir ve karşılıklı edimler yerine getirilir. Peki siparişlerle ilgili bilmemiz gerekenler nelerdir? Elektronik iletişim araçlarıyla verilen siparişlerde ilgili kanun belli bir çerçeve çizmiş olup, bu esaslara uyulması zorunludur. Öncelikle hizmet sağlayıcı, siparişin onaylanması aşamasında ve ödeme bilgilerinin girilmesinden önce, ödeyeceği toplam bedel de dâhil olmak üzere, sözleşmenin şartlarının alıcı tarafından açıkça görülmesini sağlamak durumundadır. Alıcının siparişini aldığını gecikmeksizin elektronik iletişim araçlarıyla teyit etmelidir. Sipariş ve siparişin alındığının teyidi, tarafların söz konusu beyanlara erişiminin mümkün olduğu anda gerçekleşmiş sayılacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Hizmet sağlayıcı, sipariş verilmeden önce alıcıya, veri giriş hatalarını belirleyebilmesi ve düzeltebilmesi için uygun, etkili ve erişilebilir teknik araçları sunmak zorundadır.

Ayrıca şu iki önemli noktanın da altını çizmekte fayda vardır. Bunların birincisi; ticari iletişimin ve bu iletişimin adına yapıldığı gerçek ya da tüzel kişinin açıkça belirlenebilir olmasını sağlayan bilgiler sunulmalıdır. Diğer önemli ve hepimizin ilgisini çeken  indirim ve hediye gibi promosyonlar ile promosyon amaçlı yarışma veya oyunların bu niteliği açıkça belirlenebilmeli, bunlara katılımın ve bunlardan faydalanmanın şartlarına kolayca ulaşılabilmeli ve bu şartlar açık ve şüpheye yer bırakmayacak şekilde anlaşılır olmalıdır. Bunlar yasal zorunluluk olup yaptırımları bulunmaktadır.

Şimdi bu açıklamalardan sonra bizlerin en çok karşılaştığı ve cep telefonlarımıza gelen tanıtım iletileri ile ilgili probleme geçelim. Nasıl oluyor da biz talepte bulunmadığımız halde telefonumuza mail kutumuza birçok ileti geliyor. Bu durum bazen sinir bozucu olabiliyor ve hiçbir şey yapmadan sadece sinirleniyor ve siliyoruz bu iletileri.

Oysa mayıs ayı itibariyle yürürlüğe girecek olan bu kanun bu durumu gerçek kişiler lehine düzenlemiştir. Ticari elektronik iletiler, alıcılara ancak önceden onayları alınmak kaydıyla gönderilebilir. Bu onay, yazılı olarak veya her türlü elektronik iletişim araçlarıyla alınabilir. Kendisiyle iletişime geçilmesi amacıyla alıcının iletişim bilgilerini vermesi hâlinde, temin edilen mal veya hizmetlere ilişkin değişiklik, kullanım ve bakıma yönelik ticari elektronik iletiler için ayrıca onay alınmaz. Fakat esnaf ve tacirlerde ise durum farklı olup, esnaf ve tacirlere önceden onay alınmaksızın ticari elektronik iletiler gönderilebilmesi kararlaştırılmıştır.

Bir de onay vermemiz durumunda yasa gereği  bizlere gönderilen bu ticari elektronik iletinin içeriğinin, bizden aldığı onaya uygun bir ileti özelliği taşıması gerekmektedir. Bu gibi iletirlerde, hizmet sağlayıcının tanınmasını sağlayan bilgiler ile haberleşmenin türüne bağlı olarak telefon numarası, faks numarası, kısa mesaj numarası ve elektronik posta adresi gibi erişilebilir durumdaki iletişim bilgileri yer almalıdır. İletide, haberleşmenin türüne bağlı olarak, iletinin konusu, amacı ve başkası adına yapılması hâlinde kimin adına yapıldığına ilişkin bilgilere de yer verilmek mecburiyeti vardır.

Gel gelelim ret meselesine;

Kanun gereği alıcılar diledikleri zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin ticari elektronik iletileri almayı reddedebilir. Hizmet sağlayıcı ret bildiriminin, elektronik iletişim araçlarıyla kolay ve ücretsiz olarak  iletilmesini sağlamakla ve gönderdiği iletide buna ilişkin gerekli bilgileri sunmakla yükümlüdür. Talebimizin ulaşmasını müteakip hizmet sağlayıcı üç iş günü içinde alıcıya elektronik ileti göndermeyi durdurmak zorundadır.

Peki şu günlerde herkesin sıkça şüpheye düştüğü acaba bilgilerimiz kimlerin eline geçiyor kaygısı yaşadığı durumlarda bu ticari ve iktisadi faaliyette bildirdiğimiz özel bilgilerimizin akıbeti ne durumdadır. Kanuna göre hizmet sağlayıcı ve aracı hizmet sağlayıcı bu kanun çerçevesinde yapmış olduğu işlemler nedeniyle elde ettiği kişisel verilerin saklanmasından ve güvenliğinden sorumludur. Kişisel verileri ilgili kişinin onayı olmaksızın üçüncü kişilere iletemez ve başka amaçlarla kullanamaz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın bu alanı düzenleyen kanunun uygulanması ve elektronik ticaretin gelişimiyle ilgili her türlü tedbiri almaya ve denetimi yapmaya yetkili olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır.

Yukarıda bahsettiğimiz ve hizmet sağlayıcılarının uymak durumunda olduğu çok fazla nokta vardır. Buna uymayanlar yine aynı kanun uyarınca on bin Türk Lirasına kadar çeşitli idari para cezalarıyla cezalandırılacağı düzenlenmiştir.

Son olarak işletmeciler sundukları hizmetlere ilişkin olarak abone ve kullanıcılarla, önceden izinleri alınmaksızın otomatik arama makineleri, fakslar, elektronik posta, kısa mesaj gibi elektronik haberleşme vasıtalarının kullanılması suretiyle pazarlama veya cinsel içerik iletimi gibi maksatlarla haberleşme yapılamaz.İşletmeciler, sundukları hizmetlere ilişkin olarak abone ve kullanıcılarıyla siyasi propaganda içerikli haberleşme yapamayacaklardır.

canlihaber.com

09 Mar 2015 - 14:42 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?