İşte Eğitimde Yapılması Planlanan Devrim Niteliğinde Yenilikler

64. Hükümetin hayata geçirmeyi planladığı öncelikleri arasında eğitim de yer alıyor. Peki eğitim alanında ne gibi değişiklikler ve yenilikler yapılacak? İşte detaylar...

 64. Hükümetin hayata geçirmeyi planladığı öncelikleri arasında eğitim de yer alıyor. Peki eğitim alanında ne gibi değişiklikler ve yenilikler yapılacak? İşte detaylar...

 Eğitimde Devrim Gibi Yenilikler Geliyor İşte Detaylar 64'üncü Hükümet'in önceliklerinden biri de eğitim olacak. Öğretmen yetişme, öğretmen atama ve eğitimin kalitesinin yükseltilmesi yönünde bir dizi yenilikler yapılacak.

  ÖĞRETMEN AKADEMİSİ KURULACAK

Öğretmen Genel ve Alan Yeterlilikleri belirlenecek. Bu yeterliliklerle İlişkilendirilmiş Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi hazırlayıp yürürlüğe konacak. Öğretmenlerin bilgi ve becerilerini güncellemelerini sağlayacak. “Öğretmen Akademisi” sistemini başlatılacak.

EĞİTİM FAKÜLTELERİ YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Eğitim fakülteleri, milli eğitim sistemindeki yeni yapılanmaya Gore Bolum, anabilim dalı ve öğretmenlik genel ve alan yeterlilikleri ile ilişkilendirilmiş bir şekilde yeniden yapılandırılacak. Eğitim fakültesi öğrenci veya mezunları için eğitim fakültesi dışındaki fakültelerde çift ana dal veya yan dal yapma imkanı sağlanacak.

OKUL BAZLI BÜTÇEYE GEÇİLECEK

İlk ve ortaöğretimde okul bazlı bütçe yönetimine geçilmesine yönelik çalışmalar yapılacak.

YABANCI DİL ÖĞRETİMİNE ÖNCELİK VERİLECEK

Öğrencilerin yazılı ve sözlü iletişim kurabilecek düzeyde yabancı dil Öğretimine öncelik verilecek. Bu amaca yönelik olarak öğretme sistematiğini ve müfredatı gözden geçirecek, dil öğrenimini etkin hale getirilecek.

OKUL BAŞARILARI KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK

Okulları akademik, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif performansa Gore değerlendirerek, sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacak.

OKUL ÖNCESİ EĞİTİM DESTEKLENECEK

Okullarda ikili öğretime son verme hedefi doğrultusunda tüm okullarımızda tam gün eğitim-öğretime geçilecek. Okul öncesi eğitimde, erişim imkanına sahip olmayan ailelerin çocuklarının okul öncesi eğitim almasını destekleyecek teşvikler oluşturulacak.

ÖĞRETMEN ADAYLARINA BÜTÜN ALANLAR İÇİN SINAV YAPILACAK

Kamu Personeli Seçme Sınavında bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı yapılacak.

ŞUBATTA ATANANCAK ÖĞRETMENLER STAJ GÖRECEK

Şubat döneminde öğretmen alımı yapacak şekilde gerekli düzenlemeleri Yapılacak. 2016 Şubat’ta 30 bin öğretmen ataması yapılacak. Şubat´ta öğretmen Atamalarında 2 tercih alınacak. 1. Tercih: stajı nerede yapmak istiyorsunuz? 2. Tercih: hangi ile, hangi okula gitmek istiyorsun? 2016 Şubatta atanacak öğretmenler, diyelim 1 Mart itibariyle göreve başlayacak, yani 1 Mart’tan itibaren öğretmen adayı olarak maaşlarını almaya başlayacaklar. Fakat hemen atandıkları illere gönderilmeyecek. Örneğin, Kayseri’ye atandı, Van’a atandı, Ağrı’ya atandı.

Bu 1 Mart’ta göreve yeni başlayacak olan öğretmen adayları ikinci sömestrin sonuna kadar, yani Haziran’a kadar ya bulundukları ilde veya tercihe göre atandıkları ilde veya yine tercihe göre belki üniversiteyi okuduğu ilde, bir danışman öğretmen nezaretinde bütün sömestr boyunca derse girecekler. Aday öğretmenlere danışman öğretmenler görevlendirilecek. Bu Danışman öğretmenler en az 5, 6 ya da 7 yıl öğretmenlik yapanlar arasından, kendi ya da yakın branştan öğretmenlerden seçilecek. Oryantasyon eğitiminden geçecekler. Yani branşı her ne olursa olsun, diyelim bir sınıf öğretmeni ortaokul fen bilgisi dersine de bir öğretmeni, kıdemli öğretmenin, tecrübeli öğretmenin dersini izlemek üzere gidecek.

Aynı zamanda il milli eğitim müdürünün yanında, ilçe milli eğitim müdürlerinin yanında, şube müdürlerinin yanında, yani Milli Eğitim camiası bürokrasisi nasıl çalışıyor, mevzuat bilgileri, 657Sayılı Devlet Memurları Kanunu, Milli Eğitim Temel Kanunu, 5580 Sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu gibi mutlaka bilmeleri gereken, kendilerini doğrudan ilgilendiren mevzuat konusunda da iş üzerinde bu ön eğitimden geçirildikten sonra yazın da diğer mevcut öğretmenlerin devam ettiği planlanmış hizmet içi eğitim kurslarına da dahil olacaklar.

Ayrıca, Aday öğretmenler göreve başlamadan önce atandıkları bölgeye ilişkin de eğitimden geçecek. Böylece görev yapacakları ile ilk kez gidecek öğretmenlerin, öğrenciler, veliler ve yöre halkıyla daha sağlıklı iletişim kurması amaçlanıyor. Doğu ve Güneydoğu'ya atanan öğretmenlere temel Kürtçe eğitimi verilmesi de gündemde. Kürtçe'nin yanı sıra atandıkları bölgenin tarihi, kültürel değerleri ile gelenekleri de hizmet içi eğitim olarak verilecek.

(kamudanhaber)

24 Kas 2015 - 08:50 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?