2012 KPSS Türkçe Sorularının Analizi

2012 KPSS Türkçe bölümü, hem soruların konu başlıklarına göre dağılımı hem de soru şekli ve seçeneklendirme yönlerinden önceki KPSS uygulamalarından farklı özelliklere sahiptir.2012 KPSS Türkçe bölümü, hem soruların konu başlıklarına göre dağılımı hem de soru şekli ve seçeneklendirme yönlerinden önceki KPSS uygulamalarından farklı özelliklere sahiptir. Türkçe testinde en çok dikkat çeken özellik metinlerin uzun olmasıydı. Bu durum...


2012 KPSS Türkçe bölümü, hem soruların konu başlıklarına göre dağılımı hem de soru şekli ve seçeneklendirme yönlerinden önceki KPSS uygulamalarından farklı özelliklere sahiptir. Türkçe testinde en çok dikkat çeken özellik metinlerin uzun olmasıydı. Bu durum, adaylar için Türkçe testini çok çaba ve çok zaman harcanan bir bölüm haline getirmiştir.

2009 yılında KPSS Türkçe testi ilk olarak köklü değişimlerin yaşandığı yıl olarak karşımıza çıkmaktadır. Dil bilgisi ile ilgili konu özelini sorgulayan ilk sorular 2009 yılında gelmiştir. Türkçe testi her geçen sene konu çeşitliliği ve metinlerin uzunluğu bakımından üzerine eklenerek devam etmiştir. Bu sebeple testi birkaç yıl öncesine giderek değerlendirmek testin geleceğini ön görmek adına oldukça önemlidir.

Sözün anlamı ve kalıplaşmamış söz gruplarından bu yıl beklenenin aksine 1 soru gelmiştir ki bu bölümden her yıl 2 – 3 soru gelmekteydi. Bu bölümdeki soru sayısının azalmasına gerekçe olarak dil bilgisini kullanma becerisine ait soruların artırılması gösterilebilir. Bu soru önceki örneklerde de olduğu gibi adayları çok fazla zorlamadı. İleriki yıllarda bu konudan soru sayısı değişmekle beraber aynı özellikte soruların geleceğini söyleyebiliriz.

Cümlenin anlamı ve anlatımından bu yıl 2011’de uygulanan KPSS’den bir fazla soru gelse de soru sayısının giderek azaldığını gözlemlemekteyiz. 2008 ve 2009 yıllarında olduğu gibi 4 soru gelmiştir. Dağılımı ise cümlenin anlatım özellikleri, cümlenin savunduğu düşünce, cümleler arasındaki anlam ilişkileri gibi alt başlıklara ayırmak mümkün olacaktır. Soruların en dikkat çeken yönü ise adayların soruları parçanın anlamıyla ilgili sorulardan ayırmakta güçlük yaşamalarıdır. Sorular metin düzeyinde oluşturuldukları için adayların okuma hızları ve kavrama düzeylerini öne çıkarmıştır. Bu bölümden önümüzdeki yıllarda da aynı özellikte soru beklemekteyiz.

Parçanın anlatımı, anlamı ve yorumundan bu yıl farklı sorular çıkmıştır. Parçanın akışını bozan cümle, parçayı ikiye bölme, başlık bulma, parçayı tamamlama gibi alt başlıkların bulunduğu yapı bölümünden 7 soru sorulmuştur ki geçmiş yıllarda bu soru sayısı 4 – 5 ile sınırlıydı. Anlam ya da yorum diye adlandırdığımız bölümden de yine 8 soru çıkmıştır. Ancak bölümün belki de en dikkate değer farklılığı ALES tarzı dediğimiz hem hacimli hem de bir metinden birden fazla sorunun sorulduğu örneklerin bu sınavda uygulanmış olmasıdır. 2013 ve daha sonraki yıllar için adaylarımızın ALES sorularını da dikkate almaları gerekmektedir. Daha fazla yorum gerektiren; yalnız I, I ve II gibi seçeneklerin yer aldığı sorularla karşılaşabileceklerini öngörmekteyiz.

Yazım ve imla kurallarından beklendiği gibi çok zor olmayan sorular çıkmıştır. ÖSYM yeni değişen kılavuzla ilgili tavrını YGS de olduğu gibi sergilemiş ve hem çeldiricileri hem de cevap seçenekleri yönünden kolay sayılabilecek sorular sormuştur. Hem yazımdan hem de noktalamadan klasik sayılabilecek nitelikte birer soru gelmiştir.

Dil bilgisi ya da dil becerisinden 2009 ve 2011 yıllarında da olduğu gibi soru köklerinin ve mantığının değiştiğini görmekteyiz.  Özellikle sözcük türlerini (isim, sıfat, zamir, zarf, edat, bağlaç ve fiil) sorgulayan zor sayılabilecek nitelikteki soruların ve yine buna paralel olarak cümle bilgisinden de konunun alt başlıklarını irdeleyen soruların çıktığını görmekteyiz. Önceki yıllardan farklı olarak anlamla da sonuca ulaşılabilecek soru sorulmadı. Önümüzdeki yıllarda da soruların sayı olarak artmasa da nitelik açısından bu şekilde olacağını söyleyebiliriz. Siz değerli adaylarımızın bu bölümde başarılı olmak için dili kullanma becerisini ve dil bilgisi kurallarını ön plana çıkaran soruları daha detaylı irdelemeleri gerekmektedir.

Anlatım bozukluğundan 2012 KPSS’de geçmiş yıllardan farklı özellikte soru çıkmadı. 2 soru da adayların çok fazla zorlanmadan yapabilecekleri özellikteydi. Geçmiş yıllardaki KPSS’leri ve 2012 YGS’yi, ki bu bölümden soru gelmemiştir, değerlendirdiğimizde bu bölümden zor sayılabilecek soruların sorulmayacağını ancak yine de adayların konuya hakim olmaları ve çok soru çözmeleri gerekmektedir.  Çünkü konu bilgiden ziyade pratiği sorgulayan bir yanı bulunmaktadır.

Kenan Özcan ERTEKİN

Akademik Süreç Yayınları Türkçe Zümre Başkanı

25 Ağu 2012 - 12:17 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler