Baha Ünlü Uzman Çavuşların Sorunlarını Meclis'te Dile Getirdi!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak, UZman Çavuşların sorunlarını dile getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda söz alarak, UZman Çavuşların sorunlarını dile getirdi.

Baha Ünlü şunları söyledi;

Değerli milletvekilleri, 144 sayılı Kanun Teklifi'nin 21'inci maddesiyle 2692 sayılı Kanun'un 19'uncu maddesinde düzenleme yapılarak Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin çeşitli ödüller ile taltif edilebilmesi ve ödül verilecek durumların daha açık ve net ortaya konulmasına ilişkin düzenleme yapılması amaçlanmaktadır. Bu madde, grubumuzca olumlu karşılanmaktadır fakat kanun teklifinin tümünü incelediğimizde bazı maddelerin eksik olduğunu ya da teklifte hiç değinilmemiş sorunların olduğunu görmekteyiz. Bu sorunların başında özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinde ordunun temel taşı olan uzman çavuşların ve sözleşmeli erlerin yaşadığı ciddi problemler gelmektedir. Sayıları 100 bini bulan uzman çavuşlar, sözleşmeyle görev yaptıklarından dolayı herhangi bir kanun ve yönetmeliğe dayanmadan sözleşmeleri feshedilmekte ve mesleki güvenceleri bulunmamaktadır. Doğu tayin sürelerinin çok olduğu uzman çavuşların yirmi beş yıllık görev sürelerinin yirmi yılını evlerinden uzak geçirmektedirler. Garnizonlarda ya da üs bölgelerinde ailelerinden uzak şekilde geçirmektedirler. Anayasa'nın aile bütünlüğünü koruma maddesine istinaden Doğu görev sürelerinin düşürülmesi gerekmektedir. 45 yaşına gelen fakat görev sürelerini doldurmamış uzman erbaşlarımız sivil memurluğa geçirilmiş ve emekli olduklarında sivil memur statüsünden emekli edilmişlerdir, böylece, uzman erbaş özlük haklarından faydalanamamışlardır. Bu mağduriyetin giderilmesi ve düzeltilmesi gerekmektedir. Görev yaparken almış oldukları kıdem işaretleri rütbeden sayılmamaktadır. Rütbe, yetki ve sorumluluklarının belirlenerek kıdem işaretleri rütbe olarak verilmelidir. Orduevi ve kamplara alınmayan, hatta kampa girmek için elektrik direğinden atlarken hayatını kaybeden uzman çavuş çocuğumuz da vardır. Adı orduevi olmasına rağmen ordu mensubu uzman çavuşlarımız buralardan da faydalanamamaktadır.

Uzman çavuşların hiçbir yönerge ve yönetmeliği yoktur. Durum böyle olunca 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu üstleri tarafından kendilerince yorumlanmakta, ortaya adaletsizlik ve eşitsizlik çıkmaktadır. Bu sebeple, açıklayıcı görev yönetmelikleri yapılarak 3269 sayılı Kanun'un düzenlenmesi gerekmektedir.

En zor şartlarda görev yapan uzman çavuşlarımız bir yıl içerisinde doksan gün hava değişimi aldıklarında sözleşmeleri feshedilmektedir. Sağlık şartlarının subay ve astsubaylardaki gibi düzenlenmesi de gerekmektedir.

Ayrıca, uzman çavuşlarımızın aldığı ek gösterge 3000'dir. Bu ek gösterge astsubayların 6/5 oranında verilmektedir. Uzman çavuşlarımızın da ek göstergelerinin 3600 olması gerekmektedir.

Uzman çavuşlarımızın bir diğer sorunu ise Türk Silahlı Kuvvetlerinde sayıları en fazla olmasına rağmen lojman tahsis edilme yüzdesi yüzde 2,5'le sayıları en az olan grup olmalarıdır. Uzman çavuşlarımıza tahsis edilen lojman yüzdelerinin artırılması da gerekmektedir.

Değerli milletvekilleri, ordumuzun önemli yapı taşlarından biri olan sözleşmeli erlerimizin de sorunları vardır. Sorunlarına baktığımızda 7/24 birlik içinde iskân edilen sözleşmeli erler, aile bütünlüğü olmadan görev yapmaktadırlar. Evli sözleşmeli erlerin aile birliklerinin bozulmaması amacıyla evci izinlerinin artırılması ya da güvenlik imkânlarının elverdiği durumlarda vardiya sistemine geçilmesi gerekmektedir. Sözleşmeli erler devlet memurlarına tanınan refakat izni, mehil izni, yol harcırahı, asgari geçim indirimi, aile yardımı ve çocuk yardımı gibi haklardan yararlanamamaktadır, eş durumundan tayin hakları da kısıtlıdır.

Sonuç olarak uzman çavuşlarımızın ve sözleşmeli erlerimizin yaşadığı sorunların bir an önce giderilmesi gerekmekte, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülmekte olan bu kanun teklifinin tamamı ortak bir heyet tarafından tekrardan ele alınmalı, eksikler giderilmelidir.

29 Kas 2019 - 14:40 - Siyasetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )