KPSS Puanlarıyla ve Mülakatla Alınmışlardı Şok Oldular! '4 Bin 995 Kişi Şimdi Kara Kara Düşünüyor!'

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, DİB'in personel alımına ilişkin çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

KPSS Puanlarıyla ve Mülakatla Alınmışlardı Şok Oldular! '4 Bin 995 Kişi Şimdi Kara Kara Düşünüyor!'

Milliyetçi Hareket Partisi Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, DİB'in personel alımına ilişkin çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Konya İl Müftülüğünden yayımlanan imam hatip alım ilanınında istihdam edilenlerin, 'hizmetli' gibi işe alındığını ve ilgili işin 'Geçici İş' olduğunu söyleyen Kalaycı, bu sorunun çözülmesi gerektiğini söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda imam hatiplerin sorunuyla ilgili söz alan Kalaycı, "Diyanet İşleri Başkanlığının 12 Mayıs 2017 tarihli duyurusunda il müftülükleri bünyesinde münhal bulunan imam-hatip kadrolarına tahsis edilen kontenjan adedince istihdam edilmek üzere görevlendirilecek geçici cami görevlileriyle ilgili başvuru, sınav ve yerleştirmeye dair genel bilgilere yer verilerek il müftülüklerince ilana çıkılacağı belirtilmiştir. Bu çerçevede, il müftülüklerince 15-17 Mayıs 2017 tarihlerinde duyuru yapılmış, müracaatlar alınmış, mülakatlar 23 Mayıs 2017 tarihinden itibaren yapılmış, kazananlar ilan edilip camilere yerleştirilmiştir.

NEYE UĞRADIKLARINI ŞAŞIRMIŞLAR

Ancak, geçici cami görevlileri, göreve başladıktan kısa bir süre sonra İŞKUR tarafından yürütülen Toplum Yararına Program kapsamında temizlik işçisi statüsünde çalıştırıldıklarını ve aralık ayında görevlerinin sona ereceğini öğrenince neye uğradıklarına şaşırmışlar, şoka girmişlerdir. 4.995 geçici cami görevlisi şimdi ne yapacağını kara kara düşünmektedir. Birçoğu mevcut işini bırakarak, tazminatını yakarak geçici cami görevlisi sınavına girmişler ve kazanmışlardır.

Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, önceki hafta bütçe görüşmelerinde sorumuza cevaben onlara "Sizi imam yapacağız, kadrolu imam yapacağız, vekil imam veya ücretli imam, sözleşmeli imam yapacağız." demiyor. "İmamlık, nitelikli bir görev olduğu için bunlardan kim ehil kim ehil değildir, bunu tespit etmek için bir sınav yapıyorlar." demiştir. Sayın Bozdağ'a maalesef yanlış ve eksik bilgi veriliyor. Geçici cami görevlisi diye alınan bu arkadaşlar zaten imamlık sınavını kazanmışlar. Sayın Bozdağ'ın ifadesiyle imamlık için ehil oldukları kabul edilmiş, yerleştirmeler yapılmış ve imamlık yapmaya başlamışlar.

İŞÇİ OLARAK ALINDIKLARINA DAİR HİÇBİR BİLGİ YOKTUR

Sorun, bu arkadaşlara imamlık görevine başladıktan sonra altı aylığına ve temizlik işçisi statüsünde çalıştırıldıklarının ifade edilmesidir. Halbuki yapılan duyuruda, İŞKUR TYP kapsamında temizlik işçisi statüsünde ve altı aylığına işe alındıklarına dair hiçbir bilgi yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusu, Konya İl Müftülüğünün duyurusuyla mülakat sonucu ve yerleştirmeye dair duyurular burada. Bakınız, sınav duyurusunda, başvuru için 2016 KPSS DHBT'den 50 ve üzeri puan alan imam-hatip lisesi veya ilahiyat lisans mezunu olma şartı var. Mülakattan 70 ve üzeri puan alanlar arasından kazananlar belirleniyor ve camilere yerleştirmeleri yapılıyor. Sınav alanları Kur'an-ı Kerim, dinî bilgiler ve hitabet olarak belirlenmiştir.

TEMİZLİK GÖREVLİSİNDE BÖYLE ŞARTLAR ARANIR MI?

Soruyorum: Temizlik görevlisi için böyle bir sınav olur mu, böyle şartlar aranır mı? İmamlık peygamber makamıdır. Bu görev için gerekli hassasiyet gösterilmemesi, böylesi usulsüz işlere tevessül edilmesi ve 4.995 kişinin mağdur edilecek olması asla kabul edilemez. Yapılan yanlıştan derhâl dönülmeli, imamlık için gerekli sınavları vermiş ve hâlen imamlık yapan 4.995 arkadaşımızın imam statüsüyle görevlerini devam ettirmeleri mutlaka sağlanmalıdır.

ŞU UYGULAMALARA BAKAR MISINIZ?

Şu uygulamalara bakar mısınız: Diyanet teşkilatında çeşit çeşit statüler var; kadrolu imam, sözleşmeli imam, vekil imam, geçici imam hepsi camilerimizde görev yapıyor, vazifeleri aynı ama statüleri farklı, aldıkları maaş farklı, hakları farklı, imkânları farklı. Aynı durum Kur'an kursu öğreticileri için de söz konusudur. Bakınız, fahri öğreticiler aylık 600-700 liraya çalıştırılıyor. Tüm bu uygulamalar adalet ve eşitlik ilkelerine aykırı ve hakkaniyetle bağdaşmamakta olup başka kurumlarda olsa da bu tablo Diyanet teşkilatına yakışmamaktadır. Unutulmasın ki, El Hak esmayıhüsnadan biridir ve Cenab-ı Hak adaleti emrediyor. Hem verilen dinî hizmet açısından hem de bu hizmeti verenlerin emekleri dikkate alınarak vekil, geçici ve fahri çalışanların kadrolara alınmaları sağlanmalıdır. Bugün, imamı olmayan birçok camimiz var, camilerimiz imamsız bırakılmamalıdır." dedi.

KPSSCAFE.COM.TR - ANKARA

16 Kas 2017 - 11:02 - KPSS


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

03

özlem - işkurun Toplum Yararına Programları geçici istihdamdır bildiğim kadarıyla kpss ile ilgisi yok 6 aylıktır 6 ay bittikten sonra bi başkası alınır.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 11:02
02

ibrahim - benim bildiğim işkur kurayla işçi alımı yapılır ne zaman kpss ve dhbt ile alım yapmıştır yapılan cami imamlarina ters düşmektedir istirhamımız sayın devlet yetkilerimiz büyüklerimiz bu soruna el atmasıdır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 11:02
01

Yakup - Hem KPSS ye girdik hem dhbt ye girdik hemde mülakata girdik ve kazandık ve şu an kadrolarla aynı görevi yapıyoruz ama bize asgari ücret veriliyor

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 11:02Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?