Atandım ama askerdeyim

Atandınız ve askerdesiniz.

Atandınız ve askerdesiniz... Peki şimdi ne olacak?

DMK'daki düzenlemeler
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Devlet memurluğuna alınacaklarda aranacak genel şartlar arasında, ilgililerin askerlik durumu itibariyle;
-Askerlikle ilgisinin bulunmaması,
-Askerlik çağına gelmemiş olması,
-Askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış yahut erteletmiş veya yedek sınıfına geçirilmiş olması
şartlarından birini taşımaları gerekeceğine de hükmetmiştir.
Öte yandan, 657 sayılı Kanunda, atamalarda görev yerine hareket ve işe başlama süreleri ile süresi içerisinde göreve başlamama halinde yapılacak işlemlere de yer verilmiştir.
Bu düzenlemelere göre, ilk defa Devlet memuriyetine atanacaklardan;
-Aynı yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ gününü,
-Başka yerdeki görevlere atananlar, atama emirlerinin kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde o yere hareket ederek belli yol süresini
izleyen iş günü içinde işe başlamak zorundadırlar. Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın bu süreler içerisinde görevlerine başlamayanların atanmaları iptal edilir ve bunlar 1 yıl süreyle Devlet memuru olarak istihdam edilmezler. Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebeplerden dolayı göreve başlayamama halinin iki ayı aşması durumunda ise atama işlemleri iptal edilir.
Kanundaki hükümlerin anlamı
657 sayılı Kanunda yer alan bu hükümlere göre, Devlet memuru olarak atanacak olanların askerlik durumu itibariyle yukarıda belirtilen üç koşuldan birini taşımaları gerekecek olup, askerde bulunan kişinin memur olarak atanamayacağı sonucu çıkmaktadır.
Ancak, askerde oldukları dönemde merkezi yerleştirmeleri yapılan ve yerleştirildikleri kurumlar tarafından askerlik durumları gerekçe gösterilerek atamaları yapılmayan adaylar tarafından açılan davalarda, askerlik hizmetinin kamu hizmeti olması ve sınava girenlerin ne zaman yerleştirilme ve atanma atanma tarihlerini önceden bilemeyeceklerinden hareketle, atama yapılmaması işlemlerinin iptali yönünde kararlar verilmektedir.
Öte yandan, Devlet Memurları Kanunundaki düzenlemeler ile konuya ilişkin yargı kararlarından hareketle, Devlet Personel Başkanlığı da, askerde olmaları sebebiyle ataması yapılamayanların, yerleştirildikleri kurumlara askerlik bitiminde başvurmaları halinde atamalarının yapılması yönünde görüşler vermeye başlamıştır.
Değerlendirmemiz
KPSS ve merkezi yerleştirme düzenlemeleri, 657 sayılı Kanunun yukarıda sözü edilen hükümlerinden sonra yürürlüğe girmiştir. Öte yandan, KPSS ve bu sınav sonucunda yapılacak merkezi yerleştirmeye ilişkin sürecin uzunluğunun yanı sıra, askerlik hizmeti erkekler için Anayasal ve yasal bir zorunluluk olarak getirilmiştir.
Bu nedenle, memurunyeri.com olarak, kurumlar tarafından atamaları yapıldığı halde askerde olmaları sebebiyle göreve başlayamayanların durumunun; mazeret sebebiyle göreve başlayamama şeklinde değil, yasal zorunluluk nedeniyle göreve başlayamama şeklinde düşünülmesi ve merkezi yerleştirmesi yapılan personelden kurumlarca ataması yapılanlar için göreve başlama sürelerinin askerlik süresinin bitim tarihi itibariyle işletilmeye başlanması gerektiğini değerlendirmekteyiz.

Atandığı halde askerde olanların durumu yukarıda anlatıldığı gibidir.
Kaynak: memurunyeri.com

27 May 2014 - 20:00 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?