2020 KPSS Lisans Konuları

2020 Yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) iel ilgili merak edilenleri cevaplandırmaya devam ediyoruz. 2020 yılında KPSS'ye girecek adayların en çok merak ettiği konuların başında 2020 KPSS Lisans konuları yer alıyor. KPSS hazırlıklarına şimdiden başlayan lisans mezunu adaylar lisans konularını araştırmaya başladı. İşte 2020 lisans konuları...

+4
Haber albümü için resme tıklayın

2020 Yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) iel ilgili merak edilenleri cevaplandırmaya devam ediyoruz. 2020 yılında KPSS'ye girecek adayların en çok merak ettiği konuların başında 2020 KPSS Lisans konuları yer alıyor. KPSS hazırlıklarına şimdiden başlayan lisans mezunu adaylar lisans konularını araştırmaya başladı. İşte 2020 lisans konuları...

ÖSYM tarafından yapılan 2020 KPSS Lisans sınavında toplam da 120 soru yer almaktadır. Bu sorular 60 Genel Yetenek ve 60 Genel Kültür  olarak iki bölümden oluşmaktadır. Sınav süresi olarak da sınav adaylarına 130 dakika süre verilecektir.  2020 KPSS Lisans Konuları aşağıda vermiş olduğumuz gibidir. 2020 Kpss Lisans sınavında;

Türkçe: 30 Soru Vatandaşlık: 9 Soru Matematik ve Geometri: 30 Soru Coğrafya: 18 Soru Güncel Bilgiler: 6 Soru Tarih: 27 Soru olmak üzere sorulmaktadır.

2020 Kpss Lisans Konuları

2020 KPSS Lisans Türkçe Konuları Paragrafta Anlam Sözcükte Anlam Cümlede Anlam Noktalama İşaretleri Ses Bilgisi Yapı Bilgisi Sözcük Bilgisi Cümle Bilgisi Yazım Kuralları Sözel Mantık Anlatım Bozuklukları

2020 Lisans Matematik Konuları Temel Kavramlar Asal Çarpanlara Ayırma Bölme – Bölünebilme Kuralları Rasyonel Sayılar OBEB – EKOK Ondalık Sayılar Basit Eşitsizlikler Mutlak Değer Üslü Sayılar Köklü Sayılar Faktöriyel Çarpanlara Ayırma Oran – Orantı Denklem Çözme Sayı Problemleri Kesir Problemleri Yaş Problemleri İşçi – Havuz Problemleri Hareket Problemleri Faiz Problemleri  Karışım Problemleri Grafik Problemleri Bağıntı ve Fonksiyon Modüler Aritmetik Kümeler Kombinasyon permutasyon Olasılık Sayısal Mantık Şekil Yetenek

2020 Lisans Geometri Konuları Üçgende Açılar Doğru Açılar Özel Üçgenler Üçgende Açı-Kenar Bağlantıları Açıortay-Kenarortay Bağlantıları Üçgende Alan Üçgende Benzerlik Dörtgenler Çokgenler Çember Daire Analtik Geometri Katı Cisimler

2020 Lisans Tarih Konuları İslamiyet Öncesi Türk Tarihi Türk-İslam Tarihi Osmanlı Tarihi Osmanlı Yenileşme ve Demokratikleşme Hareketleri Avrupa’da Yaşanan Gelişmeler ve Bu Gelişmelerin Türk-İslam Dünyasına Etkileri XX. Yüzyılda Osmanlı Devleti Kurtuluş Savaşı’nın Hazırlık Dönemi  Kurtuluş Savaşı Muharebeler ve Antlaşmalar Dönemi Cumhuriyet Dönemi Atatürk Dönemi Türk Dış Politikası  Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi

2020 Lisans Coğrafya Konuları Türkiye Coğrafi Konumu Türkiye Fiziki Coğrafyası Türkiye’nin İklimi Ve Bitki Örtüsü Türkiye’nin Yer şekilleri Su Örtüsü Türkiye’nin Beşeri Coğrafyası Toprak Ve Doğa Çevre Türkiye Ekonomik Coğrafyası Tarım Hayvancılık Ve Orman Madenler Ve Enerji Kaynakları Sanayi Ticaret Ulaşım Turizm Türkiye Bölgeler Coğrafyası

2020 Lisans Vatandaşlık Konuları Anayasal Gelişmeler Hukuka Giriş Temel Haklar Genel Esaslar Yasama Yürütme Yargı İdari Yapı Güncel Uluslararası Örgütler

KPSS sınavı, Türkiye’de kamu kurumlarına personel seçmek için uygulanmakta olan bir sınav türüdür. İlk uygulaması 17 Ekim 1999 yılında Devlet Memurları Sınavı adı altında yapılmış olup 12 Aralık 1999 yılında ÖSYM tarafından ismi ve içeriği değiştirilmiştir. KPSS sınavı; Genel Yetenek, Yabancı Dil, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri, İstatistik, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler sınavlarından oluşmaktadır. Adaylar, müracaat edecekleri alanın gerektirdiği sınavlara girmelidir. Ancak, Genel Kültür ve Genel Yetenek sınavlarına herkesin girmesi zorunludur.

KPSS Sınavı Ne Zaman Yapılmaktadır?

KPSS sınavı, geçmiş yıllarda Haziran ayının son hafta sonu ya da Temmuz ayının ilk hafta sonu yapılmaktaydı. Ancak; iki yıl önce gerçekleştirilen değişiklikler sebebi ile KPSS A, KPSS B, ve Eğitim Bilimleri sınavları Mayıs ayının ikinci ya da üçüncü hafta sonu yapılmaktadır. Buna ek olarak; Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavı da Ağustos ayının üçüncü hafta sonu gerçekleştirilmektedir. Sınav başvuruları genellikle Mart ayı içerisinde tamamlanmaktadır. 2006 yılında alınan karar doğrultusunda KPSS sınavının işleyişi konusunda değişikliğe gidilmiş, adayların öğrenim durumlarına göre KPSS/1 ve KPSS/2 adı altında iki farklı sınav yapılmasına karar verilmiştir. KPSS/1 her yıl yapılırken KPSS/2 iki yılda bir yapılmaktadır.

2019 yılı KPSS sınavının ne zaman yapılacağını merak eden adaylar aşağıda belirtilmiş olan linke tıklayarak detaylı bilgi edinebilirler.

KPSS Sınavı Başvuru Koşulları Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

KPSS sınavı; ortaöğretim, ön lisans ve lisan kurumları mezunu ya da mezunu olabilecek durumda olan adayların başvurusuna açıktır. A Grubu kadroları için adayların; KPSS sonucu ile birlikte kamu kurum ve kuruluşlarına başvuru yaptıkları tarihte mezun olmaları şarttır. B Grubu kadrolar için ise adayların; ÖSYM’ye Tercih Formlarını teslim ettikleri tarihte mezun olmaları gerekmektedir.

A Grubu kadrolar için başvuru yapacak adaylar, başvuru yapacakları kurum ve kuruluşların başvuru kılavuzunda ya da ilanlarında belirtilmiş olan koşulları taşımalıdır. Aksi takdirde, KPSS sınavına alınmış olsalar dahi, sınav sonucu ile elde etmiş oldukları haklar geçersiz sayılacaktır.

Sınava başvuru yaptıkları esnada mezun durumunda olmayan adaylar, sınavın geçerlilik süresi içerisinde mezun olacaklarsa mezun olacakları düzeyin sınavına girmelidir. Sınava başvuru yaptıkları tarihte mezun durumda olmayan adaylar, mezun olacakları düzeyin altında bir sınava başvuru yaptıysa; bu adayların, mezun oldukları tarihi ve sınav başvurusunun bitiş tarihi ile sınav tarihi arasında mezun olduğunu gösteren belgeyi ÖSYM’ye göndermesi ya da bizzat götürmesi gerekmektedir. Bu gibi durumlarda adaylar sınava yalnızca Ankara’da alınmaktadır.

Sınav tarihinden önce mezun olmuş adaylar, mezun oldukları öğrenim düzeyinin altında bir sınava giremez. Girmiş olsalar bile almış oldukları sonuç geçersiz olacaktır.

Ortaöğretim ve ön lisans mezunları yalnızca KPSS/2 sınavına girebilmektedir. Lisans mezunları ise KPSS/1 sınavına girmektedir. KPSS sınav sonuçları, sınav tarihinden itibaren 2 yıl süre ile geçerliliğini korumaktadır.

KPSS sınavına girmek isteyenler için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır. Ancak, bazı kurumlar açık kadroları duyururken yaş sınırlaması yapmaktadır.

KPSS Puan Sistemi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

KPSS puanlama sistemi; ortaöğretim – lise, ön lisans ve lisans mezunları için üç farklı türe sahiptir.

Ortaöğretim – lise puan türü P94 olarak adlandırılmaktadır.

Bu puanlama sistemi; 48 net= 70 puan, 58 net= 80 puan, 73 net= 85 puan, 82 net=90 puan şeklindedir.

Ön lisans puan türü P93 olarak adlandırılmaktadır.

Bu puanlama sistemi; 35 net= 70 puan, 58 net= 80 puan, 70 net= 85 puan, 82 net= 90 puan şeklindedir.

Lisan puan türü P2 olarak adlandırılmaktadır.

Bu puanlama sistemi; 55 net= 70 puan, 62 net= 75 puan, 72 net= 80 puan, 84 net= 85 puan, 91 net= 90 puan şeklindedir.

KPSS Sınav İçeriği

KPSS sınavı 3 oturumdan oluşmaktadır. Bunlar; cumartesi sabah, pazar sabah ve pazar öğlen oturumlarıdır.

Cumartesi sabah oturumu; 60 soruluk Genel Kültür Testi ve 60 soruluk Genel Yetenek Testinden oluşmaktadır.

Pazar sabah oturumu; 30 soruluk İktisat Testi, 30 soruluk Maliye testi, 30 soruluk İşletme Testi, 30 soruluk Muhasebe Testi ve 30 soruluk Hukuk Testinden oluşmaktadır.

Pazar öğlen oturumu; 30 soruluk Uluslararası İlişkiler Testi, 30 soruluk Kamu Yönetimi Testi, 30 soruluk Ekonometri Testi ve 30 soruluk Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Testinden oluşmaktadır.

KPSS Sınav Ücretleri

KPSS sınav ücretleri; adayların girecekleri oturum sayısına göre değişmektedir. Sınav ücretleri, girilecek olan oturum sayısının belirlenmiş olan ücretle çarpılması ile hesaplanmaktadır. 2018 yılı KPSS sınav ücreti 60 TL olarak belirlenmiştir. Adaylar, 2019 yılı için belirlenen sınav ücretleri yayınlandığı zaman sınav ücretlerini; T.C. Ziraat Bankası, Akbank, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Deniz Bank, Kuveyt Türk PTT ve Halk Bankası aracılığı ile yatırabilirler.

KPSS Puanı ile İşçi ve Memur Alımı Yapan Kurumlar

KPSS puanı ile işçi ve memur alımı yapan kurumlar aşağıda listelenmiştir.

Jandarma Üniversiteler PMYO Güvenlik Korucusu Sağlık Bakanlığı Belediyeler Cumhurbaşkanlığı Memurlukları  TBMM Memurlukları Bakan Yardımcılıkları Başbakan Baş Müşavirleri Savunma Sanayii Müsteşarlığına ait Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı, Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı ve Müşavir Avukat kadroları TOKİ Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Başbakanlık ve Bakanlık Müşavirliği kadroları ile Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadroları Gelir İdaresi Başkanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği kadrosu, TUİK – AB Bakanlığı Memurlukları Bakanlar Kurulu Sekreterliği Milli Savunma Bakanlığı Diyanet MİT Anayasa Mahkemesi Özel Kalem Müdürlükleri Vali Kadroları

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

Kaynak; wikiegitim.com

06 Kas 2019 - 15:58 - KPSS


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

03

hilal yılmaz - Katılıyorum en basit oturum bilgileri bile yanlış otomatikmen güvensizlik oluştutan bir site.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Kasım 15:58
02

Saçma sapan haberler - Zaten olan bir şey bu . Bunu mu haber yapiyosunuz??? Tiklansin diye sacmalamaya başladınız iyice .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Kasım 15:58
01

Serhat - Kpss sınavı yapılması anlamı ve amacını yitirdi torpil virüs gibi yayildi. Mülakatla alım yapilmasi sınavında gereksizligini ortaya koymaktadır

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 06 Kasım 15:58Anket En çok KADRO hangi bölüm mezunlarına verilmelidir ?