Çalışan PTT Personeli Ne Olacak?

MEVCUT PERSONEL AYNI STATÜSÜYLE GÖREVE DEVAM EDEBİLECEK   Kurumda şuan; a) 657'a tabi memur, b) 399'un I sayılı cetveline tabi memur, c) 399'un II sayılı cetveline tabi sözleşmeli personel, ç) İş sözleşmesi ile görev yapan işçiler,   olmak.

 

MEVCUT PERSONEL AYNI STATÜSÜYLE GÖREVE DEVAM EDEBİLECEK

 

Kurumda şuan;

a) 657'a tabi memur,

b) 399'un I sayılı cetveline tabi memur,

c) 399'un II sayılı cetveline tabi sözleşmeli personel,

ç) İş sözleşmesi ile görev yapan işçiler,

 

olmak...

 

MEVCUT PERSONEL AYNI STATÜSÜYLE GÖREVE DEVAM EDEBİLECEK

 

Kurumda şuan;

a) 657'a tabi memur,

b) 399'un I sayılı cetveline tabi memur,

c) 399'un II sayılı cetveline tabi sözleşmeli personel,

ç) İş sözleşmesi ile görev yapan işçiler,

 

olmak üzere 4 statüde personel görev yapmaktadır.

 

Posta Hizmetleri Kanunu Tasarısının yasalaşması halinde, PTT'de memur ve 3992a tabi sözleşmeli personel istihdamına son verilecek.

 

PERSONEL İDARİ HİZMET SÖZLEŞMESİ İLE ÇALIŞTIRILACAK

 

Kanun tasarısının personelin statüsünü belirleyen 27. maddesi şu şekildedir:

 

"PTT personeli, 657 sayılı Kanun ve diğer kanunların sözleşmeli personel hakkındaki hükümlerine tabi olmaksızın idari hizmet sözleşmesi ile istihdam edilir."

 

Bu hükme göre, tasarının yasalaştığı tarihten itibaren kuruma yeni alınacak personel, kurumla akdedeceği bir hizmet sözleşmesi ile çalışacaktır.

 

KURUMA YENİ ALINACAK SÖZLEŞMELİ PERSONEL, KPSS'YE GİRENLER ARASINDAN SEÇİLECEK

 

Kamu Personeli Seçme Sınavına katılanlar arasından seçilecek olan sözleşmeli personelin; işe alma, unvan, sayı, atama, görevlendirme, eğitim, terfi, görevde yükselme, disiplin, izin, görevden alma, sözleşmenin yenilenip yenilenmemesi veya sona erdirilmesine ilişkin hususlar Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenecektir.

Bu personel, kurulacak yeni şirkete devir olacaktır. Buna dair tasarının geçici 4. maddesi hükmü şu şekildedir: "Mülkiyeti mülga T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğüne ait ...borçları ile personeli, tescil ve ilanı müteakip PTT'ye devredilmiş sayılır."

PTT'YE DEVİR EDİLEN MEVCUT PERSONELE SÖZLEŞME ÖNERİLECEK

 

Tasarı yasalaştıktan sonra, yönetim kurulu idari hizmet sözleşmesi ile çalıştıracağı personelin ücretlerini ilan edecektir. Ücretlerin tebliğ tarihinden itibaren 1 yıl sürecince, yukarıda belirtilen 4 statüdeki personelden isteyenler idari hizmet sözleşmesi ile çalıştırılabilecektir. Ancak idari hizmet sözleşmesi ile çalıştırılmak sadece personelin isteğine bırakılmamıştır, idare de uygun görmelidir. İdarenin uygun görmedikleriyle, idari hizmet sözleşmesi imzalanmayacaktır.

 

İdari hizmet sözleşmesi ile çalışmak istemeyenler, mevcut statüleri ile çalışmaya devam edecek. Yani 657'e tabi memur ise 657'e tabi memur olarak çalışmaya devam edecek.

 

MEVCUT PERSONEL, SÖZLEŞME İMZALAMAZ İSE GÖREVDE YÜKSELEMEYECEK

 

Mevcut statüleri ile PTT'de çalışmaya devam eden personel görevde yükselme suretiyle unvan değiştirebilecektir. Ancak idari hizmet sözleşmesiyle çalıştırılmayı kabul etmesi şartıyla..

07 Mar 2013 - 10:03 - KPSSgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 1)2022 UEFA $ampiyonlar Ligi Finali Rusya'dan alınarak hangi ülkeye verilmiştir? ( Günün GÜNCEL bilgi sorusu )