4/B Sözleşmeli Personelin İzin Alma Durumları Nasıl Olur?

4/B Sözleşmeli personele ne gibi durumlarda izin alma hakkı tanınır? Detaylar haberimizde...

4/B Sözleşmeli personele ne gibi durumlarda izin alma hakkı tanınır? Detaylar haberimizde...

Kamu kurum ve kuruluşlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) bendi hükümleri uyarınca sözleşmeli olarak çalıştırılanlara bazı izin hakları tanınmış olmakla birlikte, bu personelin izin hakları Devlet memurlarına tanınan izin haklarıyla aynı değildir.

 

4/B sözleşmeli personelin hangi hallerde ve ne kadar süre ile izin kullanabileceği, Bakanlar Kurulu Kararı ile çıkarılan “Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslar”da belirtilmiştir.

Yıllık izin hakkı

Kamu kurum ve kuruluşlarında Sosyal Güvenlik Kurumlarına prim ödemek suretiyle geçen hizmet süreleri toplamı, bir yıldan on yıla kadar olanlara 20 gün, on yıldan fazla olanlara ise 30 gün ücretli yıllık izin verilir.

Milli Eğitim Bakanlığında sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenler, yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar ve bunlara ayrıca yıllık izin verilmez.

Sözleşmeli personelin hak ettikleri yıl içerisinde kullanmadıkları yıllık izin süreleri sonraki yıla devredilmez.

Doğum izni hakkı

Sözleşmeli kadın personele, doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta süreyle ücretli doğum izni verilir.

Çoğul gebelik halinde, doğum öncesi sekiz haftalık izin süresine 2 hafta daha eklenir.

Ancak beklenen doğum tarihinden sekiz hafta öncesinde, sağlık durumunun uygun olduğunu doktor raporu ile belgeleyen sözleşmeli kadın personel, isterse doğumdan önceki üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda, sözleşmeli kadın personelin isteği halinde doğum öncesi çalıştığı süreler, doğum sonrası izin süresine eklenir.

Doğum izni sebebiyle Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen geçici iş göremezlik ödeneği ilgilinin ücretinden düşülür.

Süt izni hakkı

Sözleşmeli personele, bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçimi hakkı vardır.

Babalık izni hakkı

Eşi doğum yapan sözleşmeli personele, isteği üzerine 2 gün ücretli mazeret izni verilir.

Evlilik ve ölüm izni hakkı

Kendisinin veya çocuğunun evlenmesi, annesinin, babasının, eşinin, çocuğunun veya kardeşinin ölümü halinde ve her olay için isteği üzerine 3 gün ücretli mazeret izni verilir.

Radyoaktif ışınlara maruz kalanların izin hakkı

Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan ve doğrudan radyasyona maruz kalan sözleşmeli personele her yıl bir aylık ücretli sağlık izni verilir.

Hastalık izni

Resmi tabip raporu ile kanıtlanan hastalıklar için ücretli hastalık izni verilebilir.

Hastalık sebebiyle, Sosyal Güvenlik Kurumunca ödenen geçici iş göremezlik tazminatı ilgilinin ücretinden düşülür.

Engelli çocuk nedeniyle izin hakkı

En az %70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğu hastalanan (çocuğun evli olması durumunda eşinin de en az %70 oranında engelli olması kaydıyla) sözleşmeli personele, hastalık raporuna dayalı olarak ana veya babadan sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla, bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar ücretli mazeret izni verilir.

Fazla çalışma nedeniyle izin hakkı

O gün bitirilmesi gereken işlerin bitimine kadar çalışmak zorunda olan sözleşmeli personele, normal çalışma sürelerini aşan sürelerdeki çalışmaları karşılığında fazla çalışma ücreti ödenmediği durumlarda, fazla çalışma süresinin her 8 saati için bir gün hesabıyla izin verilir.

02 Kas 2015 - 10:30 - Kamu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?