Yerli Otomobil Üretimi İçin 4 Bin 323 Personel Alınacak!

Yerli elektrikli otomobil üretimiyle ilgili ayrıntılar Resm Gazete'de yayımlandı. Açıklamaya göre fabrikada 4 bin 323 kişi istihdam edilecek. Bu kişilerin 300'ü nitelikli personel olacak. Yerli otomobil 5 ayrı modelde üretilecek.

Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze'de "Bilişim  Vadisi"nde tanıtımını yapacağı yerli otomobilin üretimine ilişkin detaylar netlik kazandı. Yerli otomobil üretim tesisi, Bursa'da kurulacak. Üstlenici firmaya alım garantisi dâhil pek çok devlet desteği sağlanacak. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile  yerli elektrikli otomobil üretimine ilişkin ayrıntılar belli oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan karara  göre, yerli elektrikli otomobil üretim tesisi Bursa'da kurulacak ve proje bazlı  devlet yardımı verilecek.  Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından  komple yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam sabit yatırım  tutarı 22 milyar olacak.  Yatırımın süresi ise başlangıç tarihi olan 30 Ekim 2019'dan itibaren  13 yıl olarak belirlendi.

Yatırımın öngörülen sürede gerçekleştirilememesi halinde Sanayi ve  Teknoloji Bakanlığı tarafından bu sürenin yarısı kadar ek süre verilebilecek. Yerli otomobil üretim tesisinde 4 bin 323 kişi istihdam edilecek ve bu  kişilerin 300'ü nitelikli personel olacak.

5  modelde 175 bin adet üretim

Elektrikli otomobilin üretimi 5 modelde yılda 175 bin adet olacak. Proje bazlı devlet desteği verilecek yatırım için Gümrük Vergisi  muafiyeti, KDV istisnası, yüzde 100 vergi indirimi, azami tutar sınırı olmaksızın  10 yıllık sigorta primi işveren hissesi desteği, 10 yıllık Gelir Vergisi stopajı  desteği, azami 360 milyon liralık nitelikli personel desteği, faiz ve kar payı  desteği ile yatırım yeri tahsisi ve alım garantisi sağlanacak.

Faiz ve kar payı desteği gerçekleşen sabit yatırım tutarının yüzde  13'ünü ve ödenen faiz veya kar payının yüzde 80'ini geçmemek kaydıyla, her bir  kredinin kullanım tarihinden itibaren azami 10 yıl olacak.

Vergi indirimi uygulaması

Yatırıma katkı tutarı 31 Aralık 2032 tarihine kadar azami 960 bin adet  araç için kullanılmak üzere 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu'nu kapsamında hak  edilen yatırıma katkı tutarının yüzde 56,5'ini geçemeyecek. Yatırıma katkı tutarı, bu yatırım kapsamında üretilen araçların ilk  iktisabı dolayısıyla ödenen özel tüketim vergisinin, takvim yılının üçer aylık  dönemleri itibarıyla bu mükelleflere tamamen, nakden ya da vergi borçlarına  mahsuben ödenmesi suretiyle kullandırılabilecek.

Nitelikli personel desteği

Nitelikli personel desteği, her bir nitelikli personel için asgari  ücretin aylık brüt tutarının 20 katını geçmemek üzere 5 yıl süreyle uygulanacak. Tesiste, 300'ü nitelikli personel olmak üzere 4 bin 323 kişi istihdam edilecek.

Faiz desteği uygulaması

Bir veya birden fazla aracı kurumdan 31 Aralık 2027 tarihine kadar  kullanılacak yatırım kredileri için ödenen faiz veya kar payının yüzde 80'i,  gerçekleşen sabit yatırım tutarının yüzde 13'ünü aşmamak kaydıyla Sanayi ve  Teknoloji Bakanlığınca karşılanacak.  Faiz veya kar payı desteği, ödeme planının bakanlığa gönderildiği  tarihten itibaren yapılacak kredi geri ödemeleri için uygulanacak.

Yurt dışında yerleşik aracı kurumlardan kullanılacak en az bir yıl  vadeli yatırım kredileri veya yatırım finansmanı için yeminli mali müşavir raporu  veya krediye aracılık eden yurt içindeki bankanın bildirimleri çerçevesinde faiz  veya kar payı desteği sağlanacak. Faiz veya kar payı desteği ödemelerinin yapılabilmesi için her bir  ödeme öncesinde gerçekleşen sabit yatırım tutarını gösteren yeminli mali müşavir  raporunun bakanlığa ibra edilmesi gerekecek.

Yatırım kapsamında kullanılacak faiz veya kar payı destekli kredi  miktarı, faiz veya kar payı desteklerinin başlayacağı tarih itibarıyla  gerçekleşen sabit yatırım tutarının yüzde 50'sini geçemeyecek. Mevcut kredinin bakiye kısmı kadar kullanılacak refinansman kredisi  ilave bir kredi olarak değerlendirilmemek suretiyle, kapatılacak kredinin  kullanım tarihinden itibaren bu kararda belirtilen süreyi aşmamak koşuluyla faiz  veya kar payı desteğinden yararlandırılabilecek.

30 bin otomobil alım garantisi

Alım garantisi, belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde Devlet  Malzeme Ofisi (DMO) tarafından 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin adet  elektrikli otomobil için uygulanacak.

Tamamlama vizesi

Yatırımın tamamlanmasını müteakip, tamamlama vizesi için firma  tarafından bakanlığa müracaat edilecek. Yatırım yerinde gerçekleştirilecek  ekspertiz işlemi neticesinde bakanlık tarafından tamamlama vizesi yapılacak. Kamudan kaynaklanan nedenler hariç olmak üzere, yatırımın belirlenen  süre (ek süre dahil) içerisinde gerçekleştirilememesi halinde yatırımcı sorumlu  olacak.  Yatırımcının destek kararında öngörülen yükümlülüklerini yerine  getirmemesi halinde indirimli kurumlar vergisi veya istisna uygulaması ile gelir  vergisi stopajı teşviki nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmemiş vergiler, vergi  ziyaı cezası uygulanmaksızın gecikme faiziyle birlikte, diğer destekler ise  ilgili kanun hükümleri çerçevesinde geri alınacak.

Yatırım tutarının öngörülen sabit yatırım tutarının altında  gerçekleşmesi durumunda; bu karar kapsamında faiz veya kar payı desteği, enerji  desteği, nitelikli personel desteği ve hibe desteği kullandırılması halinde söz  konusu destekler için belirtilmiş olan azami tutarlar, gerçekleşen yatırım  tutarının öngörülen sabit yatırım tutarına oranı nispetinde düşürülecek ve varsa  fazladan yararlandırılan destekler geri alınacak.  Öngörülen toplam sabit yatırım tutarının gerçekleştirilmesi amacıyla  31 Aralık 2023 tarihine kadar en az 3 milyar 500 milyon lira tutarında nakit  sermayenin ortaklarca şirkete ödendiği yeminli mali müşavir raporu ile bakanlığa  bildirilecek.

Destek kararı veya yatırım teşvik belgesinde yer alan bilgiler firma  talebine müteakip bakanlık tarafından yapılacak değerlendirmeye istinaden revize  edilebilecek.

Resmi Gazete'de yayınlanan karar için buraya tıklayınız

27 Ara 2019 - 08:07 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.
Anket Memur Ve Personel Alımlarında Yaş Şartı Esnetilmeli mi?