PTT 2023 Yılı Personel Alımı Olacak mı? PTT Gişe Personeli, Dağıtıcı Kadroları Nasıl Olur?

Uzun süredir kamuoyu gündemini meşgul eden PTT 2023 yılı personel alımı hakkında beklenen ilan duyurusu henüz gelmedi. PTT en son yüklü alımı seneler önce yapmıştı ve PTT'nin 2024 Yerel seçimler öncesi 10 Bin personel alımı yapacağı gündemde olan konular arasında..

Büyütmek için resme tıklayın

PTT bünyesinde görev almak isteyen yüzlerce memur adayı PTT tarafından gelecek alım ilanını uzun süredir beklemektedir. 2023 Yılı İçerisinde KYK, Gümrük Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi kamu kuruluşları yüksek personel alımlarını yaptılar. Uzun süredir ilan beklenen PTT için ise henüz net bir duyuru gelmese de alımın 2024 yılı yerel seçimler öncesi olacağı konuşulmaktadır.

2023 PTT 10 Bin Personel Alacak Mı?

Üst kısımda da bahsettiğimiz üzere birçok kurum yüklü personel ve memur alımları yaptı ve yapmaya devam etmektedir. Uzun süredir ilan beklenen PTT'de ise personel eksikliği olduğu ve kurumda yoğunluk olduğu bilinmektedir. Yayımlanan raporlarda da PTT'nin yüzlerce yeni personel alımına ihtiyaç duyduğu bilinen bir gerçek..Kendi bünyesinde işten çıkan, Emekli olan ve çeşitli nedenlerle işten ayrılanlar ile yeni açılan şube ve Başmüdürlüğü Emrinde görevlendirmek üzere Personel Alımı yapılacağı kesin gibi görünmektedir. Alım yapılacak sayı net olarak bilinmese de PTT tarafından yapılacak bir personel alımında en az 10 bin kişilik bir istihdam müjdesi bekleniyor.

PTT'de yoğun bir mesainin olduğu ve personel eksikliği olduğu konusunda herkes hemfikir fakat personel alımına ilişkin henüz net bir tarih verilmiş değildir. Zaman zaman 2023 PTT personel alımı yapacak gibi haberler çıksa da bu haberlere ilişkin kesin bir kaynak bulunmamaktadır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı konu ile ilgili olarak henüz net bir tarih açıklamaz iken geçtiğimiz senelerde konu ile ilgili olarak soru önergesi de verilmişti.

İlgili soru önergesi ve detaylar için tıklayınız.

PTT Personel Başvuru Şartları Nelerdir? 

Önceki dönemlerde yapılan PTT personel alımlarında başvuru şartları olarak aşağıdaki şartlar istenmiştir. Bu şartlar Ünvana göre değişiklik göstermektedir. Dağıtıcı, Gişe Personeli ve benzeri farklı ünvanlarla alım yapan PTT bazı ünvanlar için özel şartlar isteyebilmektedir.

a) Türk vatandaşı olmak.
b) Erkeklerde en az orta okul mezunu, bayanlarda ise en az lise mezunu olmak.
c) Erkekler 22-32, Bayanlar 18-27 yaşları arasında olmak
d) Erkekler için askerliğini yapmış olmak.
e) Erkekler en az 1.73 cm. , bayanlar en az 1.64 cm. boyunda olmak.
f) İnsan ilişkileri, hitap tarzı, konuşma diksiyonu düzgün olmak ve prezantabl olmak.
g) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, emniyeti suiistimal, sahtecilik, hileli iflas veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma, laf atma, sarkıntılık, ırza tasallut, ırza geçme, kız, kadın veya çocuk kaçırma ve alıkoyma, fuhşa teşvik, fuhuş için aracılık, uyuşturucu madde kullanma,
h) Madde kaçakçılığı suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.
i)  Kamu haklarından yasaklı olmamak. j) Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile özürlü bulunmamak.
k) 5188 Sayılı Kanun gereği silahlı özel güvenlik kimlik kartına sahip olmak.
l) Tercihen Para ve Değerli Eşya Taşımacılığı konusunda tecrübeli olmak


PTT personel Alımı Taban Puanları Kaç olmaktadır ?


PTT geçtiğimiz senelerde yapılan alımlarda kurum bünyesine alacağı personeller için KPSS puanına ek olarak kendi yazılı sınavını da yapmıştır. Yapılan sınavdan başarılı olan adaylar arasından personel alımı yapılmıştır. Muhtemel bir alımda PTT tarafından yine yazılı bir sınav yapılması yüksek olasılık gibi görünmektedir. PTT tarafından resmi alım ilanı gelir gelmez eş zamanlı olarak sitemizden de duyuru yapılacaktır.

PTT Hangi Kadrolara Personel Alımı Yapacak?

PTT tarafından Türkiye genelinde açılacak olan yeni şubeler için personel alımı yapılacağı ifade edildi. Bu doğrultuda alım yapılması beklenen kadrolar ise şöyle oldu:

“Avukat, veri giriş elemanları, idari personel, büro memuru, sekreter, silahlı-silahsız güvenlik görevlisi, temizlik personeli, okul öncesi öğretmeni, şoför, beden işçisi, kargo dağıtım elemanları (motosikletli kurye), farklı branşlardan tekniker, teknisyen ve mühendis” PTT personel alımı için başvuru tarihleri henüz belli olmadı. Ancak bu personel alımlarının yıl sonuna kadar yapılması bekleniyor. Ayrıca personel alım ilanının en geç önümüzdeki ay çıkması bekleniyor. Ancak yetkililer bir ihtimal alımların Şubat ayına sarkabileceğini öngörüyor.

28 Eki 2023 - 18:22 - Kamugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?