Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza, Gümrük Muayene, Büro Memuru unvanlarıyla 1500 Memur Alımı Yapacak

Ticaret Bakanlığı 2023 Yılı memur alımı duyurusu geldi. Binlerce memur adayının uzun süredir beklediği duyurunun gelmesinin ardından memurlar kontenjan ve kadro dağılımını merak etmektedir.

Büyütmek için resme tıklayın

Ticaret Bakanlığı 2023 Yılı memur alımı duyurusu geldi. Bakanlık tarafından yapılan duyuruda Gümrük Muhafaza, Gümrük Muayane ve Büro memuru unvanlarıyla toplam 1500 memur alımı gerçekleştirileceği ve alımın 2023 Yılı içerisinde tamamlanacağı belirtilerek '' Bakanlığımızca 81 ilimizin tamamında görevlendirilmek üzere, ÖSYM aracılığıyla merkezi yerleştirme sistemi ile 1.500 adet kadrolu memur istihdamı için çalışmalarımızı tamamladık, 2023 yılı içerisinde alım sürecini sonuçlandırmayı hedefliyoruz. '' ifadeleri kullanıldı.

Kadro Dağılımı nasıl olur?

İlan duyurusunun ardından memur adayları tarafından en çok merak edilen konuların başında ise kadro dağılımının nasıl olacağı yönündedir. Öncelikle Ticaret Bakanlığı memur alımlarında her zaman Gümrük muhafaza memuru kontenjanı daha fazla olmaktadır. Henüz net bir sayı veremezsekte önceki senelerde Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan alımlara bakarak bu alım hakkında da bir kadro dağılımı tahmini yapmak mümkündür.

Gümrük Bakanlığı tarafından en son 2022 Aralık ayında bir alım ilanı gelmiş ve bu alımda 2500 Memur alımı yapılmıştı. Kadro dağılımı ise şu şekildeydi;

1.Sözleşmeli Muayene Memuru
Teşkilatı: Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlükleri
Öğrenim Durumu: Lisans
KPSS Puanı: P3
Sayısı: 200

3.Sözleşmeli Gümrük Muhafaza Memuru
Teşkilatı: Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlükleri
Öğrenim Durumu: Lisans
KPSS Puanı: P3
Sayısı: 1250

4.Sözleşmeli Büro Personeli
Teşkilatı: Merkez Birimleri, Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlükleri ve Serbest Bölge Müdürlükleri
Öğrenim Durumu: Ön Lisans
KPSS Puanı: P93
Sayısı: 1000

Görüldüğü üzere 2022 Aralık ayında gelen 2500 Kişilik alımda 1250 muhafaza memuru yani alım sayısınınyüzde 50'si ve 1000 Büro memuru unvanı ile 200 muayene memuru alımı yapılmıştır.

2023 Ticaret Bakanlığı 1500 memur alımında da tahminimiz kadro dağılımının şu şekilde olacağı yönündedir;

750 Gümrük Muhafaza Memuru

650 Büro Memuru

100 GÜmrük Muayane Mamuru

Taban Puanlar Nasıl Oluşur?

Gümrük memurluğunda taban puanlar ünvana göre değişmektedir. İl bazında yapılan alımlarda da her il farklı bir taban puan ile kapatmakla birlikte 2018 Yılında yapılan alımda Gümrük Muhafaza Memurluğu 77-80 puanları aralığında, Gümrük Muayene Memurluğu 84-87 puanları aralığında ve ticaret memurluğu 81-84 puan aralıklarında kapatabilmektedir.

Gümrük Bakanlığı memur alımlarında alım sayısının 3 katı kadar aday sözlü mülakata davet edilmektedir. Bakanlık tarafından bu konu ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde

''Sözlü sınava, KPSS başarı sırasına göre atama yapılacak kadro sayısının üç katı aday çağırılacaktır. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan birden fazla aday bulunması halinde, bu adayların tümü sözlü sınava çağrılacaktır.


Sözlü sınava girmeye hak kazanan adayların ad ve soyadları ile sınav yerleri, sözlü sınav tarihinden en az on gün önce Bakanlık kurumsal internet sitesinde ilan edilmek suretiyle duyurulacaktır. Ayrıca adaylara yazılı bildirimde bulunulmayacaktır.''

2023 Gümrük Bakanlığı Alımı Başvuru Şartları Nelerdir ?

2022 Aralık ayında yapılan alımda başvuru şartları incelendiğinde olası bir alımda başvuru şartlarının pek değişkenlik göstermeyeceğini söyleyebiliriz. Fark olarak 2022 KPSS puanı istenecektir. 2022'de yapılan alımda genel ve özel başvuru şartları şu şekildeydi;

1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 48 inci maddesinde belirtilen genel şartlara sahip olmak.
2- KPSS'de lisans mezunları için KPSSP3, önlisans mezunları için KPSSP93 puan türünden 70 ve üzeri puan almak,

Gümrük Muhafaza Memurluğu için Özel Şartlar

  • En az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, İktisadi ve İdari bilimler, iktisat, işletme fakültelerinden veya en az dört yıllık eğitim veren yüksekokulların gümrük işletme bölümünden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt içi veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının fakülte veya yüksekokullarından mezun olmak. Adayların, söz konusu bölümlere denk sayılan bir bölümden mezun olmaları halinde YÖK tarafından onaylanmış denklik belgelerini başvuru esnasında jpeg formatında taratarak iş talep formuna eklemeleri gerekmektedir.
  • Sınava son başvuru tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak
  • Erkekler en az 172 cm, bayanlar ise en az 165 cm boyunda olmak, "Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel özürlü olmadığını, psikiyatrik bir hastalık, kişilik bozukluğu, nörolojik rahatsızlığı, şaşılık, körlük, gece körlüğü, renk körlüğü, işitme kaybı, topallık, kekemelik, kas veya iskelet sisteminde hareket kısıtlılığı ve benzeri engeller bulunmadığını belirten, "Yurdun her yerinde görev yapabilir ve silah kullanabilir" ibareli sağlık kurulu raporu" almak.(Söz konusu rapor, sözlü sınavda başarılı olanlardan atama öncesi istenecektir. Rapor ibraz edemeyenlerin ve sözlü sınav esnasında yapılacak ölçümde boy şartını taşımayanların kurumumuzca ataması yapılmayacaktır.)

Gümrük Muayene Memurluğu İçin Özel Şartlar

En az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, İktisadi ve idari bilimler, iktisat, işletme fakültelerinden ya da bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından onaylanmış yurt içi veya yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının fakülte veya yüksekokullarından mezun olmak. Adayların, söz konusu bölümlere denk sayılan bir bölümden mezun olmaları halinde YÖK tarafından onaylanmış denklik belgelerini başvuru esnasında jpeg formatında taratarak iş talep formuna eklemeleri gerekmektedir.

2-Sınava son müracaat tarihi itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak. 

02 Eki 2023 - 14:26 - Kamugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.

01

Meltem Melike - Büro Memuru icin yaş şartı ve diğer şartlar belirtilmemiş, şu yaş şartı sorunsalına artık bir el atılıp çare bulunsa 30 yaş şartı ne ya

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 05 Ekim 07:56


Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?