Adalet Bakanlığı 2023 Yılı Zabıt Katibi Alımları Taban Puanları! Hangi Şehir Kaç Puanla Kapattı!

Adalet Bakanlığı tarafından yapılacak olan zabıt katibi alımı içim memur adayları tarafından büyük bir heyecanla beklerken olası bir alımda aldıkları puanlarla atanıp atanmayacaklarını merak etmekte ve geçmiş dönemlerde zabıt katibi alımlarında hangi şehir kaç puan ile kapattı sorusunun cevabı araştırılıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

2022 KPSS sürecinin sona ermesiyle birlikte memur adayları tarafından en çok merak edilen konuların başında Alım ilanları gelmektedir. Ellerindeki puan ile hangi kadrolara başvurabilirim diye araştırma içerisine giren memur adaylarının beklediği en büyük alımlardan birisi ise hiç şüphesiz ki Adalet Bakanlığı bünyesinde alımı yapılan Zabıt Katibi alımlarıdır. Özellikle KPSS'den 70-75  ve üzeri alan ve kendi bölümünden atama ihtimali düşük olan binlerce memur adayı KPSS 70 puan ile başvuru yapılabilen Adalet Bakanlığı zabıt katibi alımlarını merakla beklemektedir.

Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi Alımları Taban Puanları

Lise, önlisans ve lisans mezunlarının bölüm farketmeksizin başvurabildiği Zabıt katibi alımlarında aday sadece bir şehir için başvuru yapabilmektedir. Durum böyle olunca memur adayı başvurabileceği şehrin çok alım yapmasına ve taban puanının düşük kapatmasına dikkat etmektedir.

Öncelikle çok alım yapılması oranın düşük puan ile kapatacağı anlamına gelmez. Bu tamamen oradaki alıma olan başvuru sayısı ile alakalı bir durumdur. Bilindiği üzere zabıt katibi alımlarına başvuru yapabilmek için minimum 70 kpss puanı isteniyor olsa da klavye sınavına başvuru sayısınının 20 katı kadar aday davet edilmektedir ve sıralama KPSS puanına göre yapılmaktadır.

Yani bazen 70 puanınız olsa bile ilgili başvurduğunuz şehirde klavye sınavına davet edilen memur adayının puanı 72 ise, 72 ve altındaki puan alanlar klavye sınavına giremez. Kısaca misalen, Ardahan iline 5 zabıt katibi kadrosu açılmışsa 100 kişi klavye sınavına davet edilir ve KPSS puanına göre yüksekten düşüğe yapılan sıralamada 100. kişinin puanı 72 ise geri kalan kısım klavye sınavına giremez.

Zabıt Katipliği Hangi Şehir Kaç Puanla Kapattı !


Geçtiğimiz 202 Mayıs ayında Adelet Bakanlığı tarafından dev bir alım yapılmıştı ve bu alıma çok sayıda memur adayı başvuru yapmıştı. Bu alımda unvana göre kadro dağılımları ve başvuru sayısı şu şekildeydi;

Adalet Bakanlığı 10.719 personel alımında 5.461 zabıt katibi alımı için 109.202 kişi, 2.429 mübaşir alımı için 7.287 kişi, 1.400 koruma ve güvenlik görevlisi alımı için 4.200 kişi, 52 teknisyen alımı için 156 kişi, 21 işaret dili tercümanı alımı için 63 kişi, 216 şoför alımı için 648 kişi, 71 aşçı alımı için 213 kişi, 1.069 hizmetli alımı 3.207 kişi sınava çağrılacak.

Alım sayısının yüksek olmasından dolayı birçok adliye KPSS 70 puanla kapatmış ve adaylar klavye sınavında ter dökmüştü. Zabıt katibi alımlarında klavye sınavı büyük önem teşkil etmektedir. KPSS puanınızla ile sıralamaya kalmanız durumunda klavye sınavında da mülakat sınavına çağrılacak alım sayısının 3 katı aday sırasına girmeniz germektedir..Süreci kısaca anlatmak gerekirse; Örneğin Sinop adliyesi 10 Zabıt katibi alımı yapacak. Bu alım için başvuru yapan adaylar arasından kadrı sayısının 20 katı yani 20x10  = 200 kişi klavye sınavına davet edilir. klavye sınavındanda da 3 Dakikada en az 90 doğru kelime yazan adaylar arasında sıralama yapılır ve alım sayısının katı yani 3 x10 = 30 kişi sözlü sınava davet edilir. Sözlü sınav sürecinde de başarılı olan 10 Aday atanmaya hak kazanır.

2018 Yılında Adalet Bakanlığı 13 Bine yakın memur alımı yapmıştı. Bu alımın 3 Bin kadarı zabıt katibi kadroları için ayrılmıştı. 2018 yılında yapılan alımlarda bazı şehirlerin taban puanları ise şu şekilde oluşmuştu.


Adana ; 70.112 

Adıyaman; 70.056

Ağrı ; 70.171

Batman ; 70.050

Kocaeli/ Gebze ; 71.652

Diyarbakır ; 70.013

Görüldüğü üzere büyük bir sürpriz olmazsa ve klavye sınavına alım sayısının20 katı kadar davet edildiğinden dolayı 70 puan alan hemen herkes Klavye sınavına girebilmektedir.

Zabıt katipliği alımında en önemli sınavlardan birisi olan Klavye sınavını geçmekte çok önemlidir. Sözlü mülakattan önceki son aşama olan Klavye sınavı kelime sayısına göz atalım

Diğer şehirlerin taban puanı için buraya tıklayınız.

Klavye Sınavı Hangi Şehir Kaç Kelime İle Kapattı ?


Zabıt katipliği alımlarından aşılması gerekilen en zor aşamalardan birisi olan Klavye sınavı'ndan sizden 3 dakika içersinde metne bağlı kalınacak şekilde yanlış ve eksik kelimeler hariç 90 kelime yazılması beklenmektedir.

Klavye sınavında alım yapılacak sayının 20 katı kadar aday girer ve bu adaylar arasından 90 kelime sınırını geçen adaylardan alım sayısının 3 katı kadarı sözlü mülakata davet edilir.

Örneğin; 2018 yılında Adana Adliyesi 133 Zabıt katibi alımı kadrosu almıştı. Bu alıma başvuran adaylardan 20 katı kadarı yani 2660 aday klavye sınavına girmiştir. Klavye sınavına giren bu adaylardan ise alım sayısının yani 133'ün 3 katı kadarı olan 399 kişi sözlü mülakata davet edilmiştir.

Bu nedenle bazen klavye sınavında 90 kelime sınırını aşsanız bile sözlü mülakata giremeyebilirsiniz. Bu tamamen rakiplerinizin kaç kelime yazdığına ve sözlü mülakata davet edilecek kişinin en son kaç kelime yazdığına bağlıdır.

Bahsi Geçen Adana Adliyesi alımında 399. Kişi 104 kelime yazmış ve 104 kelime altında yazan adaylar sözlü mülakata girememişti.

Diğer bazı şehirlerin Kelime taban puanlarına bakalım;

Batman ; 90 Kelime ile kapattı

Ağrı ; 110 Kelime ile kapattı

Diyarbakır ; 90 Kelime ile kapattı

İstanbul ; 90 Kelime ile kapattı

Kırıkkale , 102 kelime ile kapattı


2023 Zabıt Katibi Alımı Olacak mı ?


Adalet Bakanlığı 2023 bütçe görüşmelerinde de gündeme gelen bu konu hakkında alımın kesinlikle yapılacağını söylemek yanlış olmaz ama tahminimiz bu alımın 2024 yılına sarkacağı yönündedir. Zira 2022 KPSS puanıyla geçtiğimiz 2023 Mayıs ayında büyük bir alım yapıldı ve o alım için güvenlik soruşturması süreci devam etmektedir.

2023 Mayıs Ayında yapılan alımda detaylar şu şekildeydi;

Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü 10719 Memur Alımı Kadroları:
- 5461 Sözleşmeli zabıt kâtibi,

- 2429 Sözleşmeli mübaşir,

- 1400 Sözleşmeli koruma ve güvenlik görevlisi,

- 52 Sözleşmeli teknisyen,

- 21 Sözleşmeli işaret dili tercümanı,

- 216 Sözleşmeli şoför,

- 71 Sözleşmeli aşçı,

- 1069 Sözleşmeli hizmetli,

Ceza Tevkifevleri Genel Müdürlüğü 9512 Memur Alımı Kadroları:
- 8647 İnfaz ve koruma memuru,

- 145 Büro personeli (ceza infaz kurumu kâtibi),

- 1 Gemi Adamı ( Sınırlı Kaptan ),

- 1 Gemi Adamı ( Sınırlı Vardiya Zabiti ),

- 1 Gemi Adamı ( usta gemici ),

- 128 Hemşire,

- 60 Sağlık Memuru,

- 227 Teknisyen,

- 253 Destek personeli (şoför),

- 47 Destek personeli (aşçı),

- 2 Destek personeli (kaloriferci) ,

Ayrıca adaylar, 25 Nisan-11 Mayıs 2023 tarihleri arasında mesai bitimine kadar sadece bir ünvan için ilgili adalet komisyonu başkanlıklarına yapabilecek. Adaylardan KPSS puan türlerinden 70 ve daha yukarısı puan almış olma şartı aranacak.

İstenen başvuru koşulları ise şu şekildeydi;

  • - 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki nitelikleri taşıyor olmak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak,
  • - 30 veya 35 yaşını tamamlamamış olmak ( kadrosuna Göre farklılık gösterebilir ) ( Zabıt kâtibi, mübaşir, teknisyen, işaret dili tercümanı, şoför, aşçı ve hizmetli unvanları için 35 yaşını bitirmemiş olmak) ( Koruma ve güvenlik görevlisi unvanı ve İnfaz ve Koruma Memuru alımı için 30 yaşını bitirmemiş olmak,  )
  • - 2022 yılında ÖSYM tarafından yapılan KPSS'den P94, P93 veya P3 puan türünden en az 70 puan almış olmak,
  • - En az Lise mezunu olmak şartı ile Önlisans veya Lisans mezunu olmak,
  • - Hizmet göreceği sınıfla ilgili özel kanun veya diğer mevzuatta aranan şartları taşımak.
  • - Askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak,


2023 Yılı Mayıs ayında yapılan alım ile ilgili diğer detaylar şu şekilde; https://www.kpsscafe.com.tr/haber/14821379/adalet-bakanligi-kpss-70-puan-sartiyla-5-bin-461-zabit-katibi-aliminda-basvuru-kilavuzu-ve-basvuru-ekrani-yayimlandi 

Klavyeden 90 Kelime ve üstü nasıl yazılır?

Hemen hemn bütün memur adayları bilgisayar'a ve dolayısı ile klavye'ye da yabancı değildir. İyi kötü temel işlemlerimizi yaptığımız bilgisayar ile bir geçmişimiz bulunmaktadır. Klavye sınavında parmakları hızlı olanlar bir adım önde olurken yavaş yazanlar ise kelime sayısını nasıl yükseltebileceğini düşünmektedir.

Öncelikle Zabıt katipliği klavye sınavında bazı adli terimler ve mahkeme tutanaklarına benzer kelimeler olduğu için bu kelimelere yabancı olmamak gerekmektedır. Bunun için de geçmiş yıllarda yapılan alımlarda Adalet Bakanlığı tarafından paylaşılan ve klavye sınavında sorulan Örnek zabıt katibi metinlerini klavyede çalışmanız faydanıza olacaktır. Bu metinlere aşağıda verdiğimiz bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Detaylar; https://www.kpsscafe.com.tr/haber/5922223/zabit-katibi-klavye-sinavinda-3-dakikada-90-kelime-nasil-yazilir 

25 Eyl 2023 - 16:18 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?