POMEM 30.Dönem Mülakat Konuları Ve Soruları! 2023 Yılı Pomem Mülakatında Gelecek Soru Tahminleri

Polis Akademisi tarafından başvuru süreci geçtiğimiz aylarda sona eren 2023 Yılı 30.Dönem pomem alımalrı kapsamında 10 Bin 600 polis alımı için polis olmak isteyen adaylar yoğun bir başvuru gerçekleştirmişti.

Büyütmek için resme tıklayın

  Başvuru sürecinin sona ermesi ile birlikte polis olmak isteyen adaylar tarafından bir taraftan başvuru ön sağlık aşamaları beklenilirken öte taraftan da polis alımında önemli bir yer tutan mülakat aşaması merak edilmektedir.

10600Polis alımı için başvuru süreci sona ermiş ve geçtiğimiz günlerde polis akademisi tarafından yapılan son dakika duyurusuyla sözlü mülakat sınavı tarihleri ve yerleri açıklanmıştı.

Önceki dönemlerde yapılan POMEM mülakatlarında adaylar aşağıdaki soru örnekleri ile karşılaşmışlardır.

Pomem Mülakat Soruları Ve Cevapları

POMEM süreçlerinde en çok merak edilen konuların başında mülakatlar geliyor. Mülakat soruları nelerdir, mülakatta neler soruluyor gibi soruların cevaplarını merak edenler için KPSS cafe olarak mülakat anılarını bir araya getirdik. İşte mülakat anıları ve mülakat soruları...

Mülakat sınavı değerlendirmesinde şu özelliklere dikkat edilyor; Konu ile ilgili bilgi düzeyi kendinden istenilen kavrama, özgüven ifade etme yeteneği ve ayrıca beden dili gibi önemli kriterler değerlendirilir adayın mülakat sınavından başarılı olabilmesi için en az 70 puan alması gerekmektedir.

İşte Geçmiş POMEM mülakat sorularından bazıları ve cevapları...

İnternet kullanıyor musun? Evet efendim, kendimi geliştirmek ve faydalı içerikler için kullanıyorum.

Kendinden bahseder misin? Bu tarz kişisel soruları polis olmanızın uygun olacağı fikrine kanalize etmelisiniz. Misal; Efendim ben sabırlı, azimli ve çalışkan bir insanım. Görevimi ve sorumluluklarımı tamamen yerine getiririm. Bu özellikler polis memurlarında da olan ana hususlar olduğu için bu mesleğe talibim.

Neden polis olmak istiyorsun? Efendim bu mesleğe donanım olarak hazırım. Sağlam bir meslek sahibi olmak ve kendime uygun bir işi yapmak fikriyle aranıza katılmak istiyorum. Hakkıyla bu mesleği yapacağıma inanıyorum. Sabırlı biri misin? Efendim burada olma nedenim, bu mesleğe kendimi uygun görmemdir. Sizler de beni uygun bulursanız, devletime bu meslek içinde hizmet etmek isterim efendim.

FETÖ hakkında bilgin var mı? Efendim FETÖ bu milletin güvenini kullanıp ona hıyanet eden en büyük terör örgütlerinden biridir. Devletimizin mücadelesinde her türlü varlığımla yanındayım.

 • 1- Uluslararası sivil toplum kuruluşları nelerdir? 

Sıram geldi içeri girdim. Kendimi tanıttıktan sonra masada bulunan kartlardan çek karttaki soruyu açıkla dediler. Sorum Uluslararası sivil toplum kuruluşları nelerdir? soruyu cevapladıktan sonra çıkabilirsin dediler bende çıkıp kapıda tekrar selam vererek çıktım. Eski mülakatlardan farkı yok arkadaşlar hakkımızda hayırlısı

 • 2- İnsan hakları kavramından bahsediniz? Bir teröristin insan haklarından bahsedilebilir mi? 

Listeye göre sıraya alındıktan sonra içeriye alınıyorsunuz. İçeri girip kendimi tanıttıktan sonra sorumu okudum. Sorum İnsan hakları kavramından bahsediniz? Bir teröristin insan haklarından bahsedilebilir mi? kendimce cevaplamaya çalıştım. Daha sonra çıkabilirsin dedi çıktım mülakat süresi oldukça kısa sürüyor. İnsan o kadar bekleyince biraz sürsün istiyor ama 1 dakika gibi kısa sürede mülakat tamamlanıyor. Komisyon iyi dikkatlice bakınca kendimden korktum.

 • 3- Demokrasi nedir?

İçeri girdikten sonra kendimi tanıttım. Sorum Demokrasi nedir? di soruyu cevapladıktan sonra ailem hakkında bilgiler sordular kaç kardeşsiniz annen baban ne iş yapıyor tarzında çok zorlanmadım sorumda oldukça kolay geldi birazda şanstan dolayı herhalde. Soru hakkında uzun uzun cevap vermeye çalıştım tamam çıkabilirsin dediler. Arkadaşlardan duyduğum bazı sorular. Empati, tarafsızlık, başarı, enflasyon, beden dili sorularını duydum.

 • 4- Türkiye’deki trafik kaza oranının fazla olmasının sebepleri nelerdir?

Elazığ POMEM’ de girdim. Komisyon baya hızlıydı. İçeriye girdim içeride bulunan beyaz noktada bekleyerek kendimi tanıtıp karttaki soruyu okudum. Karttaki sorum Türkiye’deki trafik kaza oranının fazla olmasının sebepleri nelerdir? soruyu güzelce açıkladım. Daha sonra çıkabilirsin dediler çıktım.

 • 5- Beden dili nedir? Arnavutköy POMEM 

Arkadaşlar sırası ile içeri alıyorlar komisyon iyiydi masanın üstünde bulunan soru kağıtlardan birini alıyorsunuz kağıtların arkası çevrili sonra soru numarasını söyledikten sonra soruyu okuyorsun sorum Beden dili nedir? kendimce açıklamaya çalıştım. Çıkabilirsin dediler sonrada

 • 6- Disiplin nedir? Adana POMEM 

İçeriye girip kartı aldıktan sonra kendimi tanıtıp soru numarasnı söyledikten sonra soruyu açıkladım. Sorum Disiplin nedir? soruyu cevapladıktan sonra ailem hakkında sorular sordu komisyon iyiydi. Çok kasmaya gerek yok

 • 7-  “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü açıklayınız.

Gruplar halinde içeri aldıktan sonra kapıda bekliyorsunuz sıranız gelince sizi yönlendiriyorlar. İçeri girdikten sonra kapalı zarflardan bir tanesini alıp ortada belirlenen yere geçtim kendimi tanıttım soru numarasını söyledikten sonra soruyu okudum sorum “Vatanını en çok seven, görevini en iyi yapandır.” Mustafa Kemal Atatürk’ün sözünü açıklayınız.  soruyu açıkladıktan sonra parkurdan kaç aldığımı sordular sonra tamam çıkabilirsin dedir.

 • 8- En son hangi kitabı okudunuz? 

İçeriye girip kartı aldıktan sonra kendimi tanıtıp soru numarasını söyledikten sonra soruyu açıkladım. Sorum En son hangi kitabı okudunuz? soruyu cevapladıktan sonra ailem hakkında sorular sordu komisyon iyiydi. Parkurda kaç yaptığımı da sordular

 • 9- Türkiye’de turizmin ülke ekonomisindeki yeri nedir? – Polis Akademisi

Bugün sabahki grupta 150 veya 200 kişi anca anca vardı. Saat 9 gibi başladı mülakatlar ve 11 e doğru 1.komisyonda girdim. 1. ve 2. komisyonların başkanları vali yardımcısı. Bundan sonra onlar mülakatları yapacakmış. Içeri girip kafa selami verdim ve durulması gereken noktada durdum. Hemen kendimi tanıtmadim çünkü vali yardımcısı ve emniyet müdürü konuşuyorlardı.

Orada ilk teste tabii oldum anlayacağınız. Daha sonra vali yardımcısı merhaba engin nasılsın dedi? Teşekkür ederim efendim demeye kalmadı kendini neden tanıtmadin dedi. Yani vali bile olsa sizle poliscilik oynuyor ve psikolojik baskı yapıyor hemen. Daha sonra kendini tanıt dediler. Yavaş ve sade sade tanıttım. Üniversitem nevşehir idi. Neden üniversiteni kısa adıyla tanıttın uzun adı nedir dedi?

Cevapladım. Daha sonra kart çek dedi. Kartimda Turkiyede turizmin ülke ekonomisindeki yeri nedir? sorusunu önce soru numarası ardından soruyu okuyarak cevaplamaya çabaladım. Turizm fakültesi çıkışlı bir insan bile heyecandan bu tarz soruyu afallayarak karşılayabiliyor. Komisyon, ortama baskı unsuru yansıtmadı ama sorunun bende olduğunu düşünüyorum.

Sıcak para ülke getirisi falan filan derken psikolog kadın devreye girdi ve konuşmalarımda aşırı heyecanlı olduğumu belirtti ardından mekanik olarak cümlelerimi pes peşe siraladigimi ve direkt olarak sanki ruh yok dedi. Ardıdan vali yardımcısına dönerek söyleyeceklerim bu kadar sizin eklemek isteyeceğiniz bir şey var mi dedi. Vali hayır yok dedi. Psikolog bana döndü senin ekleyeceğin bir şey var mi dedi yok. Yok efendim dedim orada ve kapı çıkışında baş selami verdim. Son baş selamını verirken psikologa baktığımda gülüyordu. Büyük bir ihtimal sonuç başarısız gelecek.

 • 10-  Ereğli POMEM 

21 Ocak Ereğli sabah 8 grubu.Listede 64 kişi vardı 8.30 da içeriye almaya başladılar 2 ye böldüler daha sonra grubu ..12.30 da komisyon yemek arası verdi toplamda öğleden sonra 19 kişi kaldık.. 1.30 da tekrar başladı 2 .30 gibi komisyona girdim kapıyı çaldim baş selamını verdim hızlıca duracagim kısma geçtim kendini tanıt dediler ad soyad doğum tarihi yaşadığım yer doğduğum yer şuan ne iş yaptığımi sordular daha sonra kart çek dediler çektim çok zor bir soru çıktı uzun anayasa birleşmiş milletler tarzı sözlü yazılı kurallar diye başlayan bir soruydu..

soruyu bilmiyordum ama bilmiyorum da demedim biraz bişeyler dedim sonrası gelmedi kem kum ettim saha sonra BM en önemli kurulus amacı sordu onu açıkladım doğru dedi sonra babamın ne iş yaptığını sordular onu da söyledim sonra çıkabilirsin dediler çıkarken tam kapıda yine selam verdim o esnada komisyondan birisi sürekli beni takip ediyormus göz göze geldik selam verdim o da bana tebessüm ederek selam verdi çıktım… Sonuç hakkında hiç bir bilgim yok arkadaşlar diğer mülakatlarima göre biraz kötü geçti herkesin hakkında hayırlısı olsun..

 • 11- Hiyerarşi nedir? 

Arkadaslar dun mulaakata girdim kart cektim uzun bir yazi vardi hiyerasiyle ilgiliydi hiyerasiyi tam telafuz edemedim anlamadik dediler hiyerasi demek istedin heralde dediler karti biraktim bu soru hakkinda bilgim yok efendim dedim bana hiyerasi nedir dediler Acikladim biraz Tamam Tamam dedi komisyon lafimi boldu norm nedir heycandan bisey gelmedi aklima bilgim yok dedim efendim dedi peki diyecegin bisey yoksa cikabilirsn dedi ciktim kafa selami verdim kolay gelsn dedim ciktim

 • 12- Enflasyon nedir?

Arkadaslar dün arnavutköy pomemde sözlü sınavına girdim Bıraz heyecan vardı tabi, ardından kart cekıp komısyonun karsına gectım. ve soruyu okuyabılırmıyım efendım dedım, oku dedıler  Enflasyon nedır dıye bır soru cıktı bıraz kem küm etsemde acıklamaya calıstım Ardından kendını tanıt dedıler takır takır saydırdım sporun neden düsük lan dedı.


POMEM Sözlü Mülakat Tavsiyeleri 

Mülakat odasına girdiğiniz andan itibaren kendinize özgüvenin yüksek olması ve kendinizden emin olmanız gerekmektedir. Öncelikle giyim ve kuşama da dikkat etmeniz gerekiyor. Baskılı kıyafetler yerine düz renk ve ütülü kıyafetler tercih edilmelidir. Eğer imkanınız varsa takım elbise giyebilirsiniz. Şayet resmi bir giyime sahip olursanız heyet karşısında bir adım öne çıkarsınız. 

Heyet size bazı sorular yöneltecektir. Sorular yönelttiği takdirde soruyu soran kişinin gözlerine bakın. Size soru sorulurken, yere, duvara ya da pencereden dışarı bakmayın. Göz teması sizin öz güveninizin yüksek olduğunu gösterecektir. Size sorulan sorular konusunda eğer bilginiz yoksa "ııı, ımm" gibi cevaplar vermek yerine "Bilmiyorum efendim, bu konuda bilgim yok" gibi net cevaplar verebilirsiniz. 

Elenmenize tek sebep heyecan olacaktır. Heyecan yaptığınızda soruları unutabilir ve cevap veremeyebilirsiniz. Öncelikle heyecanınızı yatıştırmanız gerekiyor. 

28. Dönem POMEM Mülakat Soruları

Hiç bir resmi kuruluş tarafından yayınlanmayan bu sorular tamamen örnek sorulardır. Daha önceden mülakata katılmış olan kişilerin paylaştığı sorulardır. 

 • TBMM Neden Ankara’da Açıldı?
 • Semt ne demektir?
 • Mahalle ne demektir?
 • Özel yaşamın gizliliği ne anlama gelmektedir?
 • Bilirkişi nedir?
 • Kabotaj kanunu nedir?
 • Vergi ödevi nedir?
 • Plan nedir?
 • Fatih Sultan Mehmet’in yurt dışından özel olarak getirttiği ressamın adı nedir?
 • Kalibre nedir?
 • Öz yönetim nedir?
 • Federal Devlet nedir?
 • Teori nedir?
 • Jeopolitik kavram nedir?
 • Mudanya Ateşkes Antlaşmasının tarihi ve önemini açıklayınız.
 • ÖSO nedir?
 • Fırat Kalkanı Operasyonu amacı nedir?
 • Zeytin Dalı Operasyonu amacı nedir?
 • Kızılay nedir?
 • Egemenlik nedir?
 • Ülke nedir?
 • Bilim adamlarında bulunması gereken özellikler nelerdir?
 • Kudüs’ü kim fethetmiştir?
 • Tüzük nedir?
 • Kayyum nedir, ne görev yapar?
 • E-devlet nedir?
 • Yasa nedir?
 • Hukuki olay nedir?
 • Dilekçe hakkı nedir?
 • Suç korkusu nedir?
 • Cumhuriyetçilik ilkesini açıklayınız.
 • Devletçilik ilkesini açıklayınız.
 • Milliyetçilik ilkesini açıklayınız.
 • Halkçılık ilkesini açıklayınız.
 • Eğitim nedir?

POMEM Mülakat Sorularında Çıkabilecek Sorular ( Tahmini)

Polis olmak isteyen kişiler tarafından araştırılan mülakat soruları ile sizlere yardımcı olmak istiyoruz. İşte, POMEM Mülakat Soruları Tahmini... 

1 – Polis öfkesine nasıl hakim olmalıdır ?
Yaptığı işin devleti temsil ettiğini unutmamalı. (Kişisel)


2 – Hiyerarşi nedir ?
Ast üst ilişkisine hiyerarşi denir. Ast ve üst kıdem , rütbe , liyakate göre belirlenebilir.


3 – Emniyet genel müdürü kimdir ?
Selami Altınok 49. Başkan


4 – Polislik mesleğine uygun olduğunuzu düşünüyor musunuz ?
Evet , polis olabilecek şartları taşıdığıma inanıyorum.


5 – Disiplin nedir ?
Kurallara uymak , yapılan işi daha önce belirlenen nizamlara uygun yapmak . Bir topluluğun yasalarına yazılı yazısız kurallarına uymak.


6 – Temel insan hakları nelerdir ?
Yaşama hakkı , Sağlık hakkı , Düşünce özgürlüğü , Eğitim hakkı , İnanç özgürlüğü , İbadet özgürlüğü , Özel yaşamın gizliliği , Ekonomik haklar.


7 – Kuvvetler ayrılığı ne demektir ?
Yasama , Yürütme , Yargı erklerinin birbirinden ayrılmasıdır .


8 – Otorite nedir?
Herhangi bir konuda bir şeye herkekesi inandırma , emretme , itaat ettirme gücü ve kudreti .


9 – Suç nedir ?
Yanlış ya da zararlı olduğu için hukuki otoritelerce yasaklanmış eylem , işleyene suçlu denir.


10 – Siber saldırı nedir ?
Bilgisayar, telefon ve online sistemlerin açıklarını bulup veri sızdırmak, sistemi durdurmak ya da tam olarak devre dışı bırakmak . Şahıslar arasında olduğu gibi ülkeler arasında da olabilir.Saldırıyı yapanlara halk arasında hacker denir .


11 – Suriye’de ki iç karışıklık için ne düşünüyorsun ?
Suriye’nin bir an önce demokratik hayata geçirilmesi gerekir, bunun için ülkemiz başta olmak üzere bütün ülkelerin ve uluslar arası otoritelerin gerekeni yapması gerekir.


12 – Çözüm süreci hakkında ne düşünüyorsunuz ?
Çözüm süreci bence mantıksız , terörist ile pazarlık yapılmaz. Devletin yaptırım gücü yıpratılmamalı.


13 – Vatan sevgisi nedir?
Gerektiğinde vatan için canını verebilmektir. Vatanın bütünlüğü için alınan sorumluluk vatan sevgisi olarak açıklanabilir.

14 – AB üyeliği hakkında ne düşünüyorsunuz ?
AB üyeliğine organik şartlarda üye olunabilirse karşı değilim , fakat sadece Türkiye için bir yaptırım söz konusu ise vazgeçilebilir. Keza Türkler her zaman kendi yağında kavrulmayı bilmiş kendini geliştirmiştir.


15 – Suç korkusu nedir ?
Bir suça ya da kişinin suç ile ilişkilendirdiği sembollere karşı geliştirdiği bir duygusal korku veya endişe reaksiyonu.


17 – Para gerekli midir ? Parasız insan gereksiz midir ?
İnsan yaşamını derinden etkileyen olgulardan biri para olduğu için, yaşamın refahı için para gereklidir . İnsanın değeri para ile biçilemez.


18 – Ahlaksız bir görev verilse ne yaparsınız ?
Görevin gerekliliğini sorgularım , görev kutsal değerlerimin bekası için zaruri ise yerine getiririm .


19 – En sevdiğiniz branş ?
Bilgisayar ve kitap okumak


21 – Polis nedir ?
Kamu düzenini , huzur ve güvenliği sağlamakla görevli örgüttür.


22 – Adalet nedir ?
Hak ve hukuku gözetme ve yerine getirmedir. Haklıya hakkını suçluya cezasını vermektir.


23 – Dede Korkut kimdir kısaca bilgi verin ?
Dedekorkut destanlarının ilk anlatıcısıdır , hayatı konusunda net bilgi yoktur 295 yıl yaşadığı belirtilir. Oğzuların Kayı veya Bayat boyundan olduğu tahmin edilir , saltuknamede Osmanlıların Dedekorkut soyundan geldiği belirtilir. Dedekorkut destanları Oğuzların destansı hikayelerinin mecmuasıdır giriş ve 12 hikaye içerir H.O.Fleisch tarafından bulunmuştur.


24 – En sevdiğiniz ders nedir ? Neden?
Tarih , yarın için yeni kararlar alırken dün neler yaşanmış hep merak ederim.


25 – SSCB ne zaman yıkılmıştır ?
1991

26 – 2003 Eurovizyon birincisi kimdir ?
Sertap Erener Evryway that ı can


27 – Fatih Sultan Mehmet Han’ın yaptırdığı ilk cami hangisidir ?
Rumeli Hisarı Camiisi


29 – Tarafsızlık nedir ?
Tarafsız kalma , yansız kalma , herhangi bir durum karşısında görüş belirtmeme.


30 – Karakter nedir ?
Bir topluluğun , bireyin ya da nesnenin kendine özgü özellikler bütünü .


31- Yabancı dilin önemi nedir ?
Yabancı dil önemlidir çünkü başka ulusların kültürlerini , tutumlarını tanıma fırsatı bulunur. Bir lisan bir insan denebilecek kadar önemlidir .


33 – Trafik kuralları hakkında bilgi verin.
Dünyanın her yerinde insanların bir noktadan başka bir noktaya birbirlerine zarar vermeden gidebilmesi için konmuş kurallar bütünüdür.


34 – İklim nedir ? Türkiye’nin iklimi hakkında bilgi verin.
İklim , bir yerde uzun bir süre boyunca gözlemlenen sıcaklık,nem, hava basıncı, rüzgar, yağış, yağış şekli gibi meteorolojik olayların ortalamasına verilen addır. Türkiye ılıman iklim kuşağının ekvatora yakın kısmındadır , akdeniz ikliminin yayılış sahasında kalır ve 4 mevsim yaşanır. Denizellik ve karasallığın etkili olduğu yerler vardır. Bazı noktalarda mikroklima görülür.


35 – İtilaf ve ittifak devletleri hakkında bilgi verin ?
Birinci dünya savaşına taraf olan devletleri belirtmek için kullanılır. (A.B.A.O – A.R.İ.F.Y.İ.J)
İttifak devletleri. (Bağlaşma)
Almanya
Bulgaristan
Avusturya Macaristan
Osmanlı
İtilaf devletleri (Uzlaşma)
ABD
Romanya
İngiltere
Fransa , Yunanistan , italya , Japonya


36 – Kitap okur musunuz ? En son okuduğunuz kitap nedir ?
Evet okurum , en son okuduğum kitap “geleceği yönetmek”


37 – Medyanın terör / terörizme desteği olabilir mi ?
Olur , medya organlarında sübnüminal mesaj verilebilir, üstü kapalı maddi destek verilebilir. Çağdaş demokrasilerde Yasama , Yürütme , Yargı’dan sonra medya gücü kuvvetler ayrılığı kapsamında tutulmaktadır.


38 –  Birinci dünya savaşının çıkma sebebi nedir ?
Genel nedenler

Sanayi inklabından sonra sömürgecilik yarışı
Ham madde ve Pazar arayışının uluslar arası düzeye çıkması
Fransız ihtiliyle yayılan milliyetçilik akımı
Silahlanma ve bloklaşma

Özel nedenler ?

Almanya İngiltere arası ekonomik rekabet
Fransanın 1871 de Almanya’ya kaptırdığı Alsas Loren Kömür havzasını geri almak istemesi
Rusya’nın sıcak deniz sevdası ve Panslavizim politikası
Avusturya Macaristan ile Rusyanın balkanlara hakim olma arzusu
İtalya ve Fransanın Kuzey Afrika’da sömürgecilik yarışı.
İtalya’nın Akdeniz’e egemen olma arzusu.
Japonya’nın uzak doğudaki Alman sömürgelerini ele geçirmek istemesi.

39 – Ne ekersen onu biçersin atasözünü açıklayınız ?
Kişiler çevrelerine nasıl davranırlarsa öyle cevap alırlar , iyilikse iyilik , kötülükse kötülük, yardım sa yardım.


40 – Mossad Nedir ?
İsrail istihparat ve özel operasyonlar enstütisidir. Dış istihparatla ilgilenir merkezi Tel-aviv dir.


41 – Dünyada ki en büyük lider kimdir ? Neden ?
Mustafa Kemal Atatürk’tür. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu olmasının yanında barış ve insan haklarına verdiği saygı beni çok etkilemiştir.


42 – Atılan ok geri gelmez atasözünü açıklayınız ?
Düşünülmeden yapılan hareket ve eylemlerin geri dönüşü olmaz . Ona göre temkinli olmak gerklidir.


43- Antropoloji Nedir ?
İnsan bilimi demektir, tüm toplumları, kültürleri, insan kalıntılarını ve fiziksel, biyolojik yapılarını inceler. İnsanın iskelet, kafatası gibi fiziki yapısını araştıran antropoloji, insanlık tarihinin en eski dönemlerinin aydınlatılmasına yardımcı olur.


44 – PYD nedir ?
Suriye Kürt bölgesi Rojava’da bulunan Kürt partisinin ismidir.2003 yılında kurulmuştur. Pyd‘nin Kürtçe açılımı Partiya Yekîtiya Demokrat(Demokratik Birlik Partisi).


45 – YPG nedir ?
Suriye’deki en güçlü kürt partisi olanpyd’nin silahlı kanadıdır. açılımı “yekineyen parastina gel”; yani “halkın koruma birliği”dir.

46 – DAEŞ nedir ?
IŞİD (ırak şam islam devleti) inin islam ibaresi çıkarılması için değiştirilmiş halidir .


47 – Fransız ihtilalinin sonuçları nelerdir ?

İnsan hakları kabul edildi.
Demokratik ve laik anayasal rejimler yaygınlaştı
Eşitlik , hürriyet, adalet ve demokrasi kavramları yayılmaya başladı
Demokratik ve laik temellerde milli devletler kurulmaya başlandı.
Ekonomide ve siyasette liberalizim ön plana çıktı
Fransa’da yönetimde burjuva sınıfı etkili oldu.
Milliyetçilik akımı imparatorlukların ve kırallıkların dağılmasına sebep oldu.
Fransız ihtilalindeki fikir akımları yeni çağın kapanıp yakın çağın kabul edilmesinde ölçüt oldu.
Osmanlı devleti ve Avusturya Macaristan en fazla etkilenen iki imparatorluk oldu.
Avrupa’nın monarşik devletlerinin demokratikleşmeye başlayan Fransa’ya karşı uzun süren savaşları başlatmaları, Fransız halkını bütünleştirdi ve bunun sonucunda “Milliyetçilik” akımı ortaya çıktı.

49 – Selahattin Eyyubi kimdir.
Mısırve Suriye sultanı, Eyyubi hanedanının kurucusu olan hükümdar. Hıttin Muharebesi ile 2 Ekim 1187’de Kudüs’ü Haçlı kuvvetlerinden alarak kentte 88 yıl süren Hıristiyan egemenliğine son verdi, akabinde Hıristiyanların düzenledikleri  Haçlı Seferi’ni etkisiz hale getirdi.


50 – Osmanlı neden çöktü ?

Devlet idaresinin bozulması
Toprak sisteminin bozulması
Yeniçeri ocağının bozulması
Medrese ve eğitim sisteminin bozulması
Pozitif bilimin terketdilmesi
Adliye mekanizmasının çöküşü
Kapütilasyonlar
Batıyı takip edememe
Toplum yapısı ve gayrimüslimler
Jeopolitik konum sebebiyle büyük devletlerin Osmanlı üzerindeki emelleri.

19 Ağu 2023 - 20:10 - Emniyetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler