İstifa Eden Devlet Memuru Tekrar Memurluğa Dönebilir Mi?

Ülkemizde devlet memurluğu Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında 128'inci maddesin geçen ve Türk vatandaşlarının belli bir sınav veya liyakat esasında kamu...

İstifa Eden Devlet Memuru Tekrar Memurluğa Dönebilir Mi?
İstifa Eden Devlet Memuru Tekrar Memurluğa Dönebilir Mi?
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Ülkemizde devlet memurluğu Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında 128'inci maddesin geçen ve Türk vatandaşlarının belli bir sınav veya liyakat esasında kamu hizmetine katılma hakkıdır. Her Türk vatandaşı görevin asli ve zorunlu şartlarını sağlama şartıyla devlet memuru olabilir.

Devlet Memurlarının Sahip Olduğu Yükümlülükleri

Devlet Memuru Türkiye Cumhuriyeti yasalarına sadakat, Cumhuriyetin malını korumak, eşitlik ve tarafsızlık gibi birçok objektif ilkeye hakim olmalıdır. Devlet memurunun sorumluluğu yaptığı iş ile sınırlıdır.

Devlet memuru aslından aldığı emri yerine getirir, emir kanunlara ve yazılı hukuk kurallarına aykırı ise emri veren amirden yazılı emir ister, eğer emir suç teşkil ederse emir hiçbir şekilde yerine getirilmez. Peki, İstifa Eden Devlet Memuru Tekrar Memurluğa Dönebilir Mi? sorusunun yanıtını yazımızın devamındadır.

Devlet Memurunun Sahip Olduğu Hakları

Devlet memurlarının bazı temel hakları şu şekildedir;

Uygulamayı İsteme Hakkı

Mevzuat hükümlerince Devlet Memurları Kanununun Madde 17 uyarınca devlet memurları, kanunlarımızda ve yazılı hukuk kurallarında belirlenen ve hali hazırda yürürlükte bulunan hükümlerin aynen uygulanmasını isteme hakkına sahiptir.

Sendika Kurma, Sendikaya Üye Olma

Devlet memurları, Türkiye Cumhuriyeti Anayasa ve Devlet Memurları Kanunu Madde 22'ye istinaden, sendikalar ve bunlara bağlı veya bağımsız üst kuruluşlar kurabilir, kurulan sendika veya bağımsız üst kuruluşlara üye olabilirler.

İsnat ve İftiralara Karşı Korunma Hakkı

En önemli ve Kamu hizmetinin süreksiz olarak görülmesinde etkili kabul edilen bir hak olan isnat ve iftiralara karşı korunma hakkı Devlet Memurları Kanunu madde 25 uyarınca devlet memurları hakkındaki görev halinde yapılan iş ve işlemlere ilişkin ihbar ve şikayetler, uydurma ve hileli bir suç isnat edilmesi suretiyle yapıldığı ve soruşturmanın tabi olduğu kanuni işlem sonucunda bu isnat sabit olmadığı ve memurun kabahatinin bulunmadığı takdirde, merkezde görev yapan memurun en büyük amiri, illerde görev yapılan memur için valiler, isnatta bulunanlar hakkında kamu davası açılmasını Cumhuriyet Savcılığından isteyebilirler. Böylece Kamu Hizmetinin görülmesinde sakın oluşmaması için devlet memurlarının isnat ve iftiralara karşı korunması sağlamış olur.

Emekli olma Hakkı

Devlet Memurları Kanunu Madde 19'a istinaden devlet memurlarının ve benzeri kamu hizmeti gören görevlilerin, özel kanununda yazılı belirli şartlar sağlandığı anda emekli olma hakkı vardır. Ancak Memurların 65 yaşına kadar çalışmaya devam etmeleri mümkündür. Ancak bu yaş dolduğunda zorunlu olarak idare tarafından emekli edilirler.

İstifa Hakkı

Devlet memurları ve benzeri görevleri sürdüren kamu çalışanları, ilgili kanunda belirtilen esaslara göre memurluktan çekilebilirler (istifa edebilirler).

İstifa Eden Devlet Memuru Tekrar Memurluğa Dönebilir Mi?

Memur ve kamu görevlileri istifasını bağlı olduğu kuruma ancak ve ancak yazılı olarak bildirir.  Devlet memurları istifa ettikten 6 ay sonra kadronun boş olması koşuluyla geri dönmeyi idareden yazılı olarak talep edebilirler.

İdare memurdan bir süre isteyebilir, yani özel sektörde de istifa eden çalışandan istenildiği gibi. Memurdan istenilen süreye rağmen, memur bu süreyi beklemez ve istifa edip görevi sonlandırırsa en az 1 yıl işe tekrar geri dönemez.

25 Haz 2023 - 23:26 - Personelgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler