Tevkifatlı Fatura Nedir?

Tevkifatlı fatura, vergi mükellefleri tarafından belirli ödemelerin yapılması sırasında, ilgili vergi mevzuatı gereği faturanın düzenlenirken brüt tut...

Tevkifatlı fatura, vergi mükellefleri tarafından belirli ödemelerin yapılması sırasında, ilgili vergi mevzuatı gereği faturanın düzenlenirken brüt tutar üzerinden belirli bir oranda vergi kesintisi yapılması gereken durumlarda kullanılan bir fatura türüdür.

Tevkifatlı Fatura Kesme

Tevkifatlı fatura kesmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Tevkifatlı fatura kesmeden önce, ilgili vergi mevzuatına göre tevkifat oranını belirleyin. Tevkifat oranı, ödemenin türüne ve yapıldığı kişinin mükellefiyet durumuna göre değişebilir.
 • Tevkifatlı fatura düzenleme işlemine geçmeden önce, işleminizi gerçekleştirdiğiniz kurumun veya kişinin vergi numarasını ve adını kontrol edin.
 • Faturanın üzerinde, "Tevkifatlı" ibaresi belirtin.
 • Faturayı düzenlerken, ödemenin brüt tutarını faturaya yazın. Daha sonra, tevkifat oranını ve tevkifat tutarını hesaplayarak, faturanın alt kısmında ayrı bir bölümde belirtin.
 • Faturayı alıcısına teslim etmeden önce, faturanın orijinalini saklayın ve bir kopyasını kendinize saklayın.

Tevkifatlı fatura, vergi mükellefleri tarafından belirli ödemelerin yapılması sırasında, ilgili vergi mevzuatı gereği faturanın düzenlenirken brüt tutar üzerinden belirli bir oranda vergi kesintisi yapılması gereken durumlarda kullanılır.

Tevkifatlı fatura düzenlemek, ödeme yapılan kişinin vergi yükümlülüklerini yerine getirmesi açısından önemlidir ve ilgili vergi mevzuatı gereği tevkifatlı fatura düzenlenmediği takdirde, vergi idaresi tarafından cezai işlem uygulanabilir.

Gelir Vergisi Tevkifatı

Gelir vergisi tevkifatı, vergi mükelleflerinin belirli işlemleri gerçekleştirirken, ilgili vergi mevzuatı gereği ödeme tutarından belirli oranda vergi kesintisi yapmasıdır. Gelir vergisi tevkifatı, çeşitli işlemler ve ödemeler için uygulanabilir.

Örneğin, bir işverenin çalışanlarına ödediği ücretlerden belirli bir oranda gelir vergisi tevkifatı yapması gerekmektedir. Benzer şekilde, serbest meslek erbabı veya şirketler tarafından elde edilen bazı gelirler de, ilgili vergi mevzuatı gereği belirli oranda gelir vergisi tevkifatı yapılması gereken işlemlerdir.

Bunun yanı sıra, faiz, kira gibi ödemeler, menkul kıymetlerin satışından elde edilen kazançlar ve diğer birçok işlem de gelir vergisi tevkifatı kapsamına girebilir.

Gelir vergisi tevkifatı, ödemenin brüt tutarı üzerinden yapılır ve kesilen vergi tutarı, ödeme yapılan kişiye ödenen net tutardan düşülerek, vergi borcu önceden tahsil edilir. Gelir vergisi tevkifatı yükümlülüğü, ödeme yapan kişi tarafından yerine getirilir ve ilgili vergi dairelerine beyan edilir.

Gelir vergisi tevkifatı, vergi tahsilatı açısından önemli bir araçtır ve vergi idaresi tarafından denetimleri sırasında dikkate alınır. Vergi mükellefleri, ilgili vergi mevzuatı uyarınca gelir vergisi tevkifatı yapmakla yükümlüdürler ve bu yükümlülüklerini yerine getirmemeleri durumunda, vergi idaresi tarafından cezai işlem uygulanabilir.

Tevkifatlı Fatura Hesaplaması Nasıl Olur?

Tevkifatlı fatura, Türkiye'deki vergi mevzuatına göre, belirli hizmetler için ödenen bedellerin vergiden muaf tutulması yerine, belirli oranlarda vergi kesintisi yapılması anlamına gelir. Tevkifatlı fatura hesaplama işlemi, ödenecek tutarın hesaplanması ve kesintinin yapılması adımlarından oluşur.

Örneğin, herhangi müşteriye 1.000 TL'lik bir hizmet sunulduğunu ve bu hizmet için %10 tevkifat oranı olduğunu varsayalım. Hesaplama şu şekilde yapılabilir:

 • Fatura tutarı: 1.000 TL
 • Kesinti yapılacak tutar: 1.000 TL x %10 = 100 TL
 • Kesinti sonrası ödenecek tutar: 1.000 TL - 100 TL = 900 TL

Tevkifat Kimler Yapar?

Tevkifat, belirli ödemelerin yapılması sırasında, ilgili vergi mevzuatı gereği ödemenin brüt tutarından belirli bir oranda vergi kesintisi yapılmasıdır. Bu vergi kesintisi işlemi, vergi mükellefleri tarafından yapılır. Tevkifat işlemi, vergi mükellefi olan kişilerin yanı sıra, vergi sorumlusu olan kurumlar tarafından da yapılabilir.

Tevkifat yapma yükümlülüğü, ödeme yapan kişinin vergi mükellefiyet durumuna, ödemenin niteliğine, ödeme tutarına ve ödeme yapılan kişinin mükellefiyet durumuna göre değişebilir. Örneğin, bir işverenin çalışanlarına ödediği ücretlerden belirli bir oranda gelir vergisi tevkifatı yapması gerekmektedir.

Benzer şekilde, serbest meslek erbabı veya şirketler tarafından elde edilen bazı gelirler de, ilgili vergi mevzuatı gereği belirli oranda gelir vergisi tevkifatı yapılması gereken işlemlerdir. Ayrıca, faiz, kira gibi ödemeler, menkul kıymetlerin satışından elde edilen kazançlar ve diğer birçok işlem de tevkifat kapsamına girebilir.

Tevkifat işlemleri, vergi mevzuatı gereği yapılması zorunlu olan işlemlerdir ve tevkifat yükümlülüğünü yerine getirmeyen kişiler, vergi idaresi tarafından cezai işlemle karşılaşabilirler. Vergi mükellefleri, ilgili vergi mevzuatı uyarınca tevkifat yapmakla yükümlüdürler ve bu yükümlülüklerini yerine getirmek, vergi yükümlülüklerini yerine getirmek için önemlidir.

Tevkifat İşlemlerine Örnekler Nelerdir?

Tevkifat işlemlerine örnekler şunlar olabilir:

 • İşverenler tarafından çalışanlara ödenen ücretlerden gelir vergisi tevkifatı yapılması.
 • Faiz, kira, telif hakkı, hizmet bedeli, komisyon gibi ödemelerden belirli oranlarda gelir vergisi tevkifatı yapılması.
 • Menkul kıymetlerin satışından elde edilen kazançlardan stopaj yapılması
 • İş yeri kirası, yemek, yol, konaklama gibi giderler için ödenecek bedellerin %20'sinin tevkifat suretiyle tahsil edilmesi.
 • Öğrencilere verilen bursların %10'u oranında gelir vergisi tevkifatı yapılması.
 • Noterler tarafından yapılan işlemlerden belirli oranlarda KDV tevkifatı yapılması.
 • İhracat işlemlerinde ödenen komisyon bedellerinden KDV tevkifatı yapılması.
 • Damga vergisi, özel tüketim vergisi gibi bazı vergi türleri için tevkifat yapılması.
 • Sosyal güvenlik primleri ve diğer kamu harçları için kesinti yapılması.

Bu örnekler vergi mevzuatında belirtilen tevkifat işlemlerine örnek olarak verilebilir. Ancak her bir işlem için tevkifat oranları ve uygulama koşulları farklılık göstermektedir. Bu nedenle, işlem yapmadan önce ilgili vergi mevzuatını incelemek ve tevkifat oranlarını doğru şekilde uygulamak önemlidir.

25 Haz 2023 - 22:58 - Ekonomigöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?