Psikolog Desteği Almamız Gerektiğini Nereden Anlayabiliriz?

Günümüzde her birey yaşantısı boyunca birtakım problemler ile karşılaşabilir. Bu problemler iş hayatı, aile hayatı, arkadaşlık ilişkisi gibi birçok se...

 Psikolog Desteği Almamız Gerektiğini Nereden Anlayabiliriz?
 Psikolog Desteği Almamız Gerektiğini Nereden Anlayabiliriz?
Haber albümü için resme tıklayın

Günümüzde her birey yaşantısı boyunca birtakım problemler ile karşılaşabilir. Bu problemler iş hayatı, aile hayatı, arkadaşlık ilişkisi gibi birçok sebeplerden ortaya çıkmış olabilir. Bireyler karşılaştıkları problemleri kendi içlerinde çözemediklerinde çevresindekilerle paylaşabilir. İstediği çözüm yoluna ulaşamayan bireyler problemleriyle tek başına başa çıkmaya devam ederler. Kaygı, stres gibi olumsuz düşüncelerin ortaya çıkmasına sebep olan problemler, bireye iyice huzursuzluk verir ve içinden çıkılamayacak bir hal almaya başlayabilir.

Bireylerde iş hayatı, aile hayatı gibi faktörlerin dışında stres kaygı gibi unsurlar sebebi ile çok uyuma, iştahsızlık, halsizlik gibi sorunlarda ortaya çıkabilir. Aslında bu noktada psikolojik destek sürecinin bireylerin yalnızca problem yaşadıkları esnada değil, problemlerin öncesinde de önleme amaçlı yardım alabileceği bir süreç olabileceği söylenebilir.

Günlük yaşamda, evde, okulda, işte yaşanılan herhangi bir sorun da, bireysel olarak hissedilen bir zorlukta, yaşanılan travmatik bir olayın sonucunda psikolojik destek alma içgüdüsü bireylerde oluşabilmektedir. Aynı zamanda yaşadıkları bazı durumlar bireylere psikolog desteği alması için işaretler vermektedir. Peki psikolog desteğinin alınmasını gerektiren bu işaretler nelerdir?

  • Depresyon Belirtisi: Bireyin kendisi üzerinde önceden fark etmediği sonradan ortaya çıkan bazı huyları olabilir. Bu huylar duygu değişikliklerine sebep olabilir. Kaygı, stres, karamsarlık problemlerinin arttığı birey sürekli dikkatsiz ve dalgın bir hal alabilir. Aşırı uyku veya hiç uyuyamama, iştahsızlık ya da tam tersi çok fazla yemek yeme gibi problemlerle karşılaşan birey kendinin farkında olduğundan psikolog desteği alması gerektiğini anlayabilir.
  • Kendine Zarar Verme Düşüncesi: Geçmişte yaşadığı bazı travmatik anları unutamayan veya yeni yaşadığı bir problemi aşamayan bazı bireyler, karamsar düşünceler içerisine girmekten kendilerini alıkoyamayabilir. Bu karamsar düşünceler arasında kendisine zarar verme düşünceleri de olabilir. Zor durumlar yaşayan ve kendisini toparlayamayan bireyler, kötü düşünceleri arasına kendisine zarar verme faktörü girdiği an bunu ortadan kaldırmak ve acılarını hafifletmek için psikolog desteği almasının kendisine iyi gelebileceğinin farkına varabilir.
  • Yardım Alma İhtiyacı Duymak: Bireylerin kendisi, ailesi, arkadaşı ve çocuğu için aşamadığı konularda yardım alma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Günlük hayatında yaşadığı sıkıntılar, aile içinde eş veya anne baba ile anlaşamama gibi sıkıntılar, arkadaş ilişkileri ile ortaya çıkan karmaşıklıklar gibi içinden çıkamadığı olaylar olabilir. Birey bu tarz problemlerde, profesyonel bir psikolog desteği alarak problemlerine çözüm süreci oluşturabileceğini aynı zamanda destek aldığı psikolog ile problemlerle başa çıkma tekniklerini öğreneceğini fark edebilmektedir.
  • Sosyalleşememek ve İşlevselliğini Kaybetmek: Günlük hayatta her zaman yapılan iş ve aktivitelerden uzaklaşmak, hiçbir şeye vakit harcamak istememek, sürekli yalnız kalmak istemek gibi sosyallikten uzak durumlarla karşılaşmak, bireye psikolog desteği alması gerektiğine dair işaretler vermektedir. Bireyin önceden hoşuna giden ne varsa artık yapmak istememesi, yaptığı işleri hızlı bir şekilde yapıp bir an önce bitirip kurtulmayı isteme hissine girmesi, moral ve motivasyonunun sürekli düşük olması da yine günlük hayatında yaptığı şeylerden uzaklaştığını gösterdiğinden bireye işaret veren durumlar arasına girmektedir.
  • Yargılanma Korkusu: Birey yaşadığı olayları veya yeni yapacağı olayları birilerine anlattığında sürekli yargılanacakmış hissiyatına kapılıyor ise bu durum ona psikolog desteği alması gerektiğinin işareti olabilir. Yaşadığı iyi veya kötü her türlü olayı, karşımdaki ne düşünecek, bana ne diyecek tarzında yargılanma korkusu ile çevresine anlatacak olan birey, kendi içerisinde daha fazla zarar görmüş olacaktır. Bu yüzden bu noktada en doğrusu yargılamadan, eleştirmeden, ön yargılı olmadan dinleyen bir psikolog desteği almak olacaktır.

Psikolog Tercihinde Nelere Önem Verilmeli?

Psikologlar, problem yaşayan veya bir problemi yaşamadan önce probleme çözüm yolları üretmek isteyen bireylerin yardım ve destek almak için tercih ettiği kişilerdir. Bireyler sorunları ve destek almak istedikleri konular için psikolog tercihinde bazı faktörlere önem vermelidir.

 Psikoloğun eğitim düzeyi ve hangi alanlardan uzman olduğu hakkındaki bilgiler bu faktörlerden biridir. Bireylerin donanımlı ve verim alabileceği bir psikologdan destek alması onlara daha iyi bir fayda sağlayabilir. Bu noktada psikoloğun meslekte geçirdiği süre zarfı ve meslek boyunca elde ettiği deneyimleri de önem taşımaktadır.

Psikoloğun olayları yorumlama becerisi ve danışanına verdiği güven duygusu da, bireylerin seans esnasında zorluklar yaşamaması için psikolog tercihinde önem vermesi gereken bir durumdur. Psikologların seans süreci boyunca, analiz yapabilmesi, problemlere izlenecek bir süreç oluşturabilmesi, olaylara tek taraflı bakmaması gerekmektedir. Seans günlerinin ve ücretlerinin de doğru orantıda olacak bir şekilde bireylere sunulması gerekmektedir.

Psikoloğun iletişimi ve danışanına davranış şeklide bireyin psikolog tercihinde önem vermesi gereken bir faktördür. Alınan ilk seansta geçirilen zaman, konuşma tarzı, herhangi bir yargılama durumunun olup olmadığı gibi hususlarla birlikte eski danışanlardan alınan bilgiler de psikolog hakkında düşünce elde edilmesini sağlamaktadır. Problemleriniz ve destek almak istediğiniz konular için İzmir Psikolog arayışında iseniz Psikolog Aliye Kut için verilen 5 yıldız değerlendirmeli danışan yorumlarına Bilinç Danışmanlık sitesinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

13 Haz 2023 - 16:57 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler