2023 Adalet Bakanlığı Personel Alımı İçin Son Başvuru Tarihi 11 Mayıs!

2023 Adalet Bakanlığı personel alımları için başvuru sürecinin sonuna doğru geliniyor. Başvuru süreci yarın yani 11 Mayıs 2023 tarihinde sona erecek.

2022 KPSS puanı ile yapılan en yüklü alım ilanı nihayet geldi. 2023 seçimleri öncesi gelen bu ilanda başvurular e-devlet üzerinden alınacaktır. Memur adaylarının büyük çoğunluğunun dört gözle beklediği 2023 Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi alımı ilanı Resmi Gazetede yayımlandı. Yayımlanan ilanı inceledik ve aklınıza takılan merak ettiğiniz bazı soruların cevabını soru cevap şeklinde verelim.

Soru-1) Zabıt Katibi İlanına Kimler Başvurabilir?

Cevap; Zabıt Katibi ilanına lisans, önlisans, ortaöğretim mezunları başvuru yapabilmektedir. KPSS taban puan şartı, yaş şartı ve diğer başvuru şartlarını taşıyan herkes ilana başvuru yapabilmektedir.

Soru-2) 2023 Zabıt Katibi alımında KPSS puan şartı kaçtır?

2023 zabıt katibi alımı için belirlenen taban puan 70 olarak açıklanmıştır. Bu puan lisan, önlisans ve ortaöğretim mezunları için ortaktır.

Soru-3) Zabıt Katibi alımında YAŞ şartı var mı?

Zabıt katibi alımında YAŞ şartı vardır. Bu husus resmi ilanda şu şekilde ifade edilmiştir '' Zabıt kâtibi unvanı çin 35 yaşını bitirmemiş olmak, (1 Ocak 1987 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.) Kısacası 1986 ve öncesi doğumlular bu ilana başvuru yapamamaktadır. Kılavuzda bu husus Adalet komisyonlarınca yapılacak uygulamalı sınav ve/veya sözlü sınava, lisans mezunları için 2023 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2022) KPSSP3, ön lisans mezunları için 2022 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2022) KPSSP93, ortaöğretim mezunları için 2022 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2022) KPSSP94 puan türünden 70 ve daha yukarı puan alanlar başvurabilecektir.

Soru-4) Zabıt Katibi alımında hangi aşamalar bulunmaktadır?

Öncelikli olarak zabıt katibi alımında başvurduğunuz ilgili adliyenin listesine girmeniz gerekmektedir. Alım sayısının 20 katı kadar aday klavye sınavına davet edilmekte ve klavye sınavından sonra ise sözlü sınav dediğimiz mülakat aşaması olmaktadır. Alım sayısının 3 katı kadar adayda sözlü sınava davet edilmektedir. Örneğin; Batman adliyesi 15 zabıt katibi alımı için klavye sınavına davet edilen aday sayısı 300 olacaktır. Klavye sınavından da en az 90 kelime yazma koşulu ile en yüksekten aşağıya doğru sıralama yapılarak 45 kişi sözlü sınava katılmaya hak kazanmaktadır.

Klavye sınavı hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız..

Soru-5 ) Birden Fazla Adliye'ye başvuru yapabilirmiyim?

Zabıt katibi unvanı için sadece 1 Adliyeye başvuru yapabilirsiniz. İlan metninde ilgili husus ile ilgili açıklama şu şekilde '' Adaylar EK-1/A,B,C,D,E,F listelerde yeri, sayısı, unvanı ve niteliği belirtilen sözleşmeli pozisyonlardan sadece bir unvan için bir adalet komisyonuna başvuru yapabileceklerdir. Adayın birden fazla adalet komisyonuna veya birden fazla unvana başvuru yaptığının tespit edilmesi halinde hiçbir başvurusu kabul edilmeyecek, bu şekilde sınava girenler kazanmış olsalar dahi istihdamları yapılmayacaktır. ''

Soru-6)  Hangi Şehire başvuru yapmalıyım?

Memur adayları genellikle alım sayısı çok olan Adliyelere başvuru yapmaktadır. Bu hususta bir yanlışlık söz konusu olabilmektedir. Zira herkes çok alım yapan adliyeye yoğunlaştığından dolayı bazen bu adliyeler daha yüksek puanla kapatabilmektedir. Bu nedenle geçtiğimiz yıllarda yapılan alımlarda oluşan taban puanları iyi incelemekte fayda var. Geçtiğimiz yıllarda yapılan zabıt katibi alımlarında oluşan taban puanlar için tıklayınız.

Soru-7) 2023 Zabıt katibi alımında kaç katip alımı yapılmaktadır. Listeye nasıl ulaşabilirim?

2023 Zabıt katibi alımı kapsamında toplam 5461 Zabıt katibi alımı yapılacaktır. İlan ile ilgili detaylara adalet.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

Soru-8) Zabıt katibi alımında Bilgisayar Sertifikası gerekiyor mu?

2022 Zabıt katibi alımında Sertifika şartı olmakla birlikte şartta esneklikte mevcuttur. Üniversitede bilgisayar dersi almışsanız sertifakaya gerek yoktur. İlgili husus ile ilgili yapılan açıklama şu şekilde;

a) Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulu veya meslek yüksekokullarının adalet, adalet ön lisans veya ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı, lise veya meslek liselerinin adalet alanı ve ilgili mevzuat uyarınca bunlara denkliği kabul edilen program veya alanları ile diğer lise ve dengi okulların bilgisayar veya bilişim teknolojileri alanlarından mezun olmak, (Bu bentte sayılan öğretim kurumlarından mezun olanlardan ayrıca daktilo veya bilgisayar sertifikası istenmeyecektir.) kpsscafe.com.tr


b) Yukarıda sayılanlar dışında, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgelemek veya en son başvuru tarihi itibarıyla Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olmak. (Daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamlayan aday buna ilişkin resmi belgeyi, daktilo veya bilgisayar sertifikası bulunan aday ise sertifikayı e-devlet başvurusu esnasında sisteme yükleyecektir.)

Soru-9)  Zabıt katibi klavye sınavında en kaz kaç kelime yazmak gerekli ?

3 dakika içinde net 90 kelime yazmak gerekiyor ve yazacağınız metinde bütünlük olacak yani 140 kelime yazar 50 yanlış çıkarsa büyük ihtimalle bütünlük bozulmuş olur ve sınavınız geçersiz olur. İlgili ilanda bu husus şu şekilde açıklanmıştır;

'' Adayların uygulamalı sınavda en az doksan kelime yazıp yazmadıkları tespit edilirken; verilen metne sadık kalınıp kalınmadığına, yanlış yazılan kelime sayısı, yazı içerisindeki kelime ve cümle tekrarları ile kelime ve satır atlama nedeniyle metnin anlam bütünlüğünün bozulup bozulmadığına dikkat edilir. Bu işlem yapılırken yanlış yazılan kelime sayısının toplam yazılan kelime sayısına oranının yüzde kırktan fazla olması veya iki ve üzeri satır ya da toplam 14 ve üzeri kelime atlanması halinde yazılan metnin anlam bütünlüğü şartını taşımadığı kabul edilir. (Uygulamalı sınavda aday F ya da Q klavyeden herhangi birini seçebilecektir. Değerlendirme yapılırken büyük/küçük harf ve noktalama işaretleri dikkate alınmayacaktır.)''

Soru10) Klavye sınavında imla ve noktalamaya dikkat edilmesi isteniyor mu?

Cevap:Aslında bir çok komisyon noktalamaya dikkat etmenizi istemez ama her komisyonda aynı değil siz yine de noktalamalı çalışın garantiniz olsun

Soru11) Zabıt katibi adliye ne tür işler yapar?

Cevap:

 • 1-Hukuk ve Ceza Muhakeleri Usulleri Kanununa göre haiz olduklari görev ile birlikte Yazi Isleri Müdürünün tevdi ettigi görevleri yapmak;
 • 2-Dosya ve kayitlari muntazam ve silintisiz olarak tutmak;
 • 3-Karar ve zabitlari dikkat ve itina ile yazarak imzasiz birakmamaya dikkat etmek;
 • 4-Davalara ait müzekkereleri karara uygun bir sekilde yazarak ait olduklari yerlere göndermek;
 • 5-Cevabi gelmeyen müzekkerelerin vaktinde tekidini yapmak;
 • 6-Gelen yazi cevaplarinda istenilen bilgilerin olmadigini ve gönderilen evraklarin istenilen evraklar olmadigini gördügünde mahkemenin bu husus için tekrar talikine mahal birakmamak için ilgili makama haber vererek durusma gününden önce gerekli yazilara yazmak;
 • 7-Dava dosyalarini teskil eden bütün kagitlar için tarih sirasi ile dizi pusulasi yapmak;
 • 8-Ferdi fisleri zamaninda doldurmak;
 • 9-Durusma sirasinca taraflarca verilecek yasal harci mübasir vasitasiyla vezneye yatirtip pullarini yapistirtmak vezne olmayan yerlerde Yazi Isleri Müdürüne vermek;
 • 10-Tahliye ve Tevkif müzekkereleri ile kararlari zamaninda yazmak,ilgili olan yerlere vermek;
 • 11-Açik adreslerini,degistirdiklerinde yeni adreslerini Yazi Isleri Müdürüne bildirmek;

Soru-12 ) Zabıt Katibi Güvenlik Soruşturması Formu Ne Demektir?

Güvenlik soruşturması formu başvuru aşamasında doldurmanız gereken bir formdur ve büyük önem taşımaktadır. Güvenlik soruşturması formu hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayınız.

Soru-13) 2023 Zabıt katibi alımı başvuru tarihleri belli mi?

Başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak olup, adaylar 25 Nisan 2023 – 11 Mayıs 2023 tarihleri arasında saat 23:59:59’a kadar https:// www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden giriş yaparak, “Adalet Bakanlığı İş Başvurusu” ekranını kullanarak başvuruları gerçekleştireceklerdir. Şahsen veya posta yoluyla yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Soru-14) Başvurular Nasıl Yapılacak?

2023 yılında yapılacak olan alımda Başvurular E-devlet üzerinden alınacak. ;  https://www.turkiye.gov.tr/adalet-is-basvurusu adresinden giriş yaparak başvuru işlemleri yapılacaktır. Başvuru ekranı 25 Nisan 2023 tarihi itibariyle açılacaktır.

Soru-15) Başvuru İçin gerekli belgeler nelerdir?


2023 zabıt katibi alımında başvuru için gerekli olan belgeler aşağıda göründüğü gibidir

- Mezuniyeti gösterir öğrenim belgesi, (Öğrenim bilgileri ilgili web servisleri aracılığı ile alınacaktır. Öğrenim bilgisi alınamayan veya hatalı olan adaylar söz konusu belgeyi sisteme kendisi yükleyecektir.)
- Daktilo veya bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını gösterir resmî belge, (Bu ilanın “Özel Şartlar” başlıklı maddesinin A bendinin (b) alt bendinde belirtilen öğrenim kurumlarından mezun olan adaylar bu belgeyi sisteme yükleyecektir.)
- Daktilo veya bilgisayar sertifikası, (Bu ilanın “Özel Şartlar” başlıklı maddesinin A bendinin (b) alt bendinde belirtilen öğrenim kurumlarından mezun olan adaylar bu belgeyi sisteme yükleyecektir.)
- Uygulamalı sınavda kullanılmak istenilen F veya Q klavye türüne ilişkin tercih beyanı,
- Güvenlik soruşturması formu,
- Sağlık beyanı formu,

Sizler de Sorularınızı ''YORUM'' kısmından bizlere iletebilirsiniz... En kısa sürede cevaplanacaktır..

10 May 2023 - 21:24 - Adaletgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?