Sağlık Bakanlığı 85 Bin Personel Alımında İkinci Etap İçin Geri Sayım Başladı. Bakan Fahrettin Koca'dan Açıklama!

Sağlık Bakanlığı 85 Bin personel alımı için ilk etap geçtiğimiz aylarda tamamlanmış ve 42 Bin 500 personel alımı gerçekleştirilmişti. İkinci etap olan 42 Bin 500 kadroluk alım için ise adaylar uzun süredir beklemede..

Büyütmek için resme tıklayın

Geçtiğimiz aylarda KPSS 2022/11 tercihleri ile 32 Bin ve İŞKUR üzerinden 11 Bin'e yakın olmak üzere toplam 42 Bin 500 personel alımı yapılmıştı. Bakanlık tarafından ise açıklanan alım rakamı 85 Bindi ve bu alımın ilk etabının tamamlanmasının ardndan geri kalan 42 Bin 500 kadroluk alım için adaylar heyecanla beklemeye başlamıştı. Beklenen ilanın uzun süredir gelmemesi üzerine adaylar tarafından alımın iptal edildiği de düşünülüyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca bu konuya açıklık getirdi ve alımın iptal olmadığı belirterek şu ifadeleri kullandı '' "Kesinlikle iptal söz konusu değil. Ancak yeni durumu dikkate alarak planlamada değişiklikler yapıyoruz. En kısa sürede ilan edeceğiz"

42 Bin 500 Personel alımında kadro dağılımı belli mi?

Sağlık Bakanlığı alımında henüz kadro dağılımı netleşmedi fakat alımında birinci etap alıma benzer şekilde olacağı tahmin edilmektedir. Alt kısımda birinci etap alımda kadro dağılımını sizlerle paylaştık. İlanların ŞKUR Üzerinden ve Personel Alımları ÖSYM üzerinden yapılması tahmin edilmektedir.

İŞKUR İle 11 Bin Personel Alımı

Türkiye İş kurumu aracılığı ile yayımlanması beklenen Sağlık Bakanlığı işçi alımı kapsamında en az 12 bin 500 kişilik kadro ile alım bekleniyor. Özellikle Deprem bölgelerinde hastanelerde görev yapacak çok sayıda işçiye ihtiyaç duyulmaktadır. İşçi alımları İŞKUR üzerinden yapılacak olup alım yapılması beklenen kadrolar ise;

Marangoz,
Isıtma ve Sıhhi Tesisatçı,
Bakım Onarım Personeli,
Şoför,
Elektrikçi (Genel),
Sağlık Cihazları Bakım Personeli,
Temizlik Görevlisi,
Güvenlik Görevlisi (Silahsız),
Klinik Destek Elemanı (Hastane),
İnşaat Boyacısı/Boyacı,

ÖSYM Tercih Kılavuzu Merkezi Atama İle 32 Bin Personel Alımı Bekleniyor!

Sözleşmeli personel alımları ÖSYM aracılığı ile yapılmakta olup ÖSYM tarafından yayımlanacak tercih kılavuzu ile kesin kontenjan sayısı belli olacaktır. Alım yapılması beklenen sözleşmeli personel kadroları ise;

Biyolog,
Çocuk Gelişimcisi,
Ebe,
Fizyoterapist,
Hemşire,
Psikolog,
Sağlık İdarecisi / Sağlık Yönetimi,
Adli Tıp Sağlık Teknikeri,
Ağız Diş Sağlığı Teknikeri,
Ameliyat Teknikeri,
Diş Teknikeri,
Diyaliz Teknikeri,
Eczane Teknikeri,
Evde Bakım Teknikeri,
Fizik Tedavi Teknikeri,
İlk ve Acil Yardım Teknikeri,
İş ve Uğraşı Terapisti Teknikeri,
Odyometri Teknikeri,
Ortopedi Teknikeri,
Podolog Teknikeri,
Anestezi Teknisyeni,
İlk ve Acil Yardım Teknisyeni,
Laboratuvar Teknisyeni,
Röntgen Teknisyeni,
Tıbbi Sekreter Teknisyeni,
Sosyal Çalışmacı,


Başvuru Şartları Belli mi?

Genel olarak adaylardan 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak.

Sağlık Bakanlığı personel alımında adaylardan 2022 yılında yapılan KPSS'den P94, P93 veya P3 puan türünden en az 50 puan almış olmak, Alanına göre eğitimini tamamlamış olmak, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlı veya emekli aylığı almıyor olmak, şartları aranacak.

Sağlık Bakanlığı İşçi alımında ise adayların en az ilköğretim mezunu olmaları, 18 yaşını tamamlamış olmaları, Alanına göre ilgili belgelere sahip olmak gibi şartlar aranacak.

2022 Yılı Personel Alımlarında Taban KPSS Puanları Nasıl Oluşmuştu?

Tüm kontenjanlarda adaylar 20022 yılı Personel alımında Taban KPS puanı kaç ile kapattığının sorusunu soruyor. Bu kapsamda Taban olarak;

Lise Mezunu En düşük Çevre Sağlığı pozisyonunda 74,86723 puan ile Sağlık Teknisyeni ( Çevre Sağlığı ) pozisyonunda İstanbul'da yapılmıştır.
Ön Lisans Mezunu En Düşük Psikolog kadrosunda 70,82177 ile atama Sağlık Teknikeri Tıbbi Sekreter pozisyonunda İstanbul'da yapılmıştır.
Lisans Mezunu En düşük Ebe pozisyonunda 64,02464 olarak Sağlık fizikçisi pozisyonunda Çorumda yapılmıştır.

Tüm Taban puanlar için; https://www.osym.gov.tr/TR,25183/kpss-202211-saglik-bakanliginin-sozlesmeli-personel-pozisyonlari-yerlestirme-sonuclarina-iliskin-sayisal-bilgiler.html 

1. Etap Alımda Kadro Dağılımı Nasıldı?

"Biyolog 27 (Lisans), Çocuk Gelişimcisi 98 (Lisans), Dil ve Konuşma Terapisti 41 (Lisans), Diyetisyen 245 (Lisans), Ebe 1470 (Lisans), Fizyoterapist 490 (Lisans), Hemşire 4998 (Lisans), Hemşire 833 (Ortaöğretim), İş ve Uğraşı Terapisti (Ergoterapist) 28 (Lisans), Odyolog 25 (Lisans), Perfüzyonist 25 (Lisans), Psikolog 245 (Lisans), Sağlık Fizikçisi 32 (Lisans), Sağlık Teknisyeni Anestezi 79 (Ortaöğretim), Sağlık Teknisyeni Çevre Sağlığı 15 (Ortaöğretim), Sağlık Teknisyeni İlk ve Acil Yardım 520 (Ortaöğretim), Sağlık Teknisyeni Laboratuvar 69 (Ortaöğretim), Sağlık Teknisyeni Röntgen (Ortaöğretim) 89, Sağlık Teknikeri Adli Tıp 23 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Ağız Diş Sağlığı 304 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Ameliyat 147 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Anestezi 460 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Çevre Sağlığı 83 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Diş Protez 98 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Diyaliz 126 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Eczane 196 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Elektronörofizyoloji 25 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Evde Bakım 490 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Fizik Tedavi 177 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri İlk ve Acil Yardım 1098 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri İş ve Uğraşı Terapisi 49 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Laboratuvar 421 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Odyometri 114 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Ortopedi 129 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Patolojik Anatomi 49 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Radyoterapi 27 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Röntgen 499 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Tıbbi Sekreter 15537 (Ön Lisans), Sağlık Teknikeri Yaşlı Bakım 490 (Ön Lisans), Sosyal Çalışmacı 89 (Lisans), Toplam: 7813 (Lisans), 20582 (Ön Lisans), 1605 (Ortaöğretim), Genel Toplam: 30000."

Sözleşmeli personel pozisyonların unvan, branş, sayı ve öğrenim düzeylerine göre dağılımları ise şöyleydi

" Büro Personeli 400 (Lisans), İstatistikçi 38 (Lisans), Bilgisayar Mühendisi 70 (Lisans), Biyomedikal Mühendisi 116 (Lisans), Çevre Mühendisi 15 (Lisans), Elektrik/Elektronik Mühendisi 10 (Lisans), Endüstri Mühendisi 24 (Lisans), İnşaat Mühendisi 27 (Lisans), Şoför 483 (Ortaöğretim), Toplam: 700 (Linans), 483 (Ortaöğretim), Genel Toplam: 1183."

07 Mar 2023 - 17:41 - Sağlıkgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler