Gazbeton, Tuğla ve Bims Arasındaki Farklar?

Gazbeton, tuğla ve bims, inşaatlarda kullanılan üç farklı malzemedir. Gazbeton tuğla ve bims arasındaki farklar? sorulduğunda bu durum, malzemenin üre...

Gazbeton, tuğla ve bims, inşaatlarda kullanılan üç farklı malzemedir. Gazbeton tuğla ve bims arasındaki farklar? sorulduğunda bu durum, malzemenin üretiminde kullanılan maddelere, mukavemetine, ağırlığına, maliyetine ve kullanım alanına göre değişir. Şimdi aşağıda bu üç malzemeyi detaylı bir şekilde inceleyelim.

Tuğla Nedir?
Tuğla, fırında pişirilerek yapılmış, küp şeklinde, sıkıştırılmış kil veya toprağın bir bileşimidir. Volkanik kayaçlardan öğütülen kil, su ile karıştırılıp çok yüksek sıcaklıkta fırında pişirilerek tuğla üretilir. Toprak ise tuğla üretiminde kilin yerine veya kil ile birlikte kullanılabilir. Tuğla üretiminde, kil ve toprak oranına göre farklı tuğla çeşitleri elde edilebilir.

Tuğla Çeşitleri ve Kullanım Alanları
Tuğla çeşitleri, üretim sırasında kullanılan kil, toprak oranına ve işleme yöntemine göre değişebilir. Örnek olarak şu tuğla çeşitleri verilebilir:

Kiremit Tuğla
Kiremit tuğla, toprak ve kil karışımından yapılır ve kiremit şeklinde olur. Kiremit tuğla genellikle yapılarda duvar kaplaması, çatı kaplaması gibi dış cephe kaplamalarında kullanılır.

Kırma Tuğla
Kırma tuğla, düzensiz şekillerde kesilmiş parçalı tuğla çeşididir. Bu tuğla tasarımı sayesinde yapılarda hava koşullarına dayanıklılık ve ısı yalıtımı sağlar. Genellikle yapılarda sütun, kemer ve diğer yük taşıyıcı elemanların örtülmesinde, bazı yapıların da çatı ve cephelerinde dekoratif amaçlarla kullanılabilir.

Yüksek Isılı Tuğla
Yüksek ısılı tuğla, kil ve toprak karışımından yapılır ve yüksek sıcaklıklarda pişirilerek üretilir. Bu tuğla çeşidi, çok yüksek ısıya dayanıklı olduğu için endüstriyel fırınlar, termik santraller, metalurji tesisleri, endüstriyel tesisler gibi yerlerde kullanılır.

Mermer Tuğla
Mermer tuğla, yüksek mukavemete sahip, ağır ve pahalı bir tuğla türüdür. Bu tuğla genellikle yapılarda dekoratif amaçlar için kullanılır. Mermer tuğla, yapılarda duvar kaplaması, çatı kaplaması ve cephe kaplaması gibi amaçlar için de kullanılabilir.

Gazbeton 
Gazbeton, beton ve kireçten yapılır ve gazla kurutularak üretilir. Bu duvar çeşidi, yüksek ısı ve nem direnci ile düşük ağırlıkta olur. Yapılarda duvar kaplaması, çatı kaplaması ve cephe kaplaması gibi amaçlar için kullanılır.

Gazbeton Nedir?
Gazbeton, beton, çimento, su, kum ve çeşitli agregaların karışımdan oluşan bir tuğla çeşididir. Gazbeton üretiminde, beton karışımının yapılmasından sonra, bu karışımın yüksek sıcaklıkta pişirilmesi ve gazla kurutulması işlemleri gerçekleştirilir. Bu işlemler sonucu, gazbeton malzemesi elde edilir.

Gazbeton Tuğla Kullanım Alanları
Gazbeton, yapılarda çeşitli amaçlar için kullanılabilir. Kullanım alanları aşağıda verilmiştir:

Cephe kaplamasında hafif olması nedeniyle ciddi bir maliyet tasarrufu sağlar.
Duvar örgüsünde yüksek ısı ve nem direnci nedeniyle tercih edilir.
Yapı temelinde hafif olması nedeniyle taşıma kapasitesini arttırdığı için tercih edilir.
İç duvar kaplamasında iyi ısı ve ses yalıtımı sağladığı için tercih edilir.
Tavan kaplamasında hafif olması nedeniyle taşıma kapasitesini arttırdığı için tercih edilir.
Gazbeton, diğer tuğla çeşitlerine kıyasla daha hafif olması nedeniyle yapıdaki yükü azaltarak taşıyıcı sistemleri hafifletir. Fakat ne kadar hafif olsa da gazbetonun maliyeti diğer tuğla çeşitlerine göre daha pahalıdır. Kullanım alanınızı göz önünde bulundurarak ve maliyeti hesaplayarak seçim yapabilirsiniz.

Bims Nedir?
Bims, betonarme yapıların duvarlarını, çatılarını ve çelik çubuklarını kaplamak için kullanılan ince taneli, toz halinde bir malzemedir. Bu kaplama, yapının mukavemetini artırır ve çelik çubukların korozyona uğramasını önler. Bims, genellikle kireç, su ve kum gibi malzemelerden üretilir.

Bims Kullanım Alanları
Betonarme yapılarda koruyucu görevi gören bims, genellikle aşağıdaki amaçlar için kullanılır:

Betonarme yapıların çelik çubuklarını kapladığı için yapının mukavemetini arttırmak amacıyla kullanılır.
Çelik çubukları korozyona karşı korur ve bu sayede yapının ömrünü uzatır.
Duvar ve çatılarda kaplama yapılarak, yapıya estetik bir görünüm kazandırılır ve yapının hava koşullarına dayanıklılığını da artırır.
Bims aynı zamanda betonarme yapıların bims kolonları, kemerleri ve diğer yük taşıyıcı elemanlarının kaplamasında da kullanılabilir.

Gazbeton Tuğla, Bims Olumlu ve Olumsuz Özellikleri
Gazbeton tuğla ve bims arasındaki farklar? diye sorulduğunda pek çok açıdan olumlu ve olumsuz özellikler bulunmaktadır. Gazbeton, avantajlarına baktığımızda, daha hafif olması sebebiyle uygulanabilirlik açısından daha pratiktir ve iş süresini kısaltır. Isı ve ses izolasyonu daha fazla olduğu için yüksek sesli alanlarda rahatlıkla kullanıma uygundur. Bims ise sağlam yapısı, yangına dayanıklı olması açısından tercih edilen bir malzemedir.

Gazbetonun dezavantajlarına baktığımızda, boşluklu yapısından dolayı nem geçirme oranı yüksek olduğu için sonradan oluşan sıva çatlakları ve sıvanın uygulanış zorlukları gibi olumsuzlukları vardır. Aynı zamanda performansına nazaran maliyeti de oldukça yüksektir. Bims ise kaplama görevi gördüğü için uygulama açısından daha zahmetlidir.

02 Oca 2023 - 22:11 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler