Çimento Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Son zamanlarda pek çok kişi çimento alırken nelere dikkat edilir? Sorusuna yanıt arıyor. Bu soruya yanıt arayan bireyler çimento alırken dikkat etmesi...

Son zamanlarda pek çok kişi çimento alırken nelere dikkat edilir? Sorusuna yanıt arıyor. Bu soruya yanıt arayan bireyler çimento alırken dikkat etmesi gereken hususları öğrenip daha nitelikli alışveriş yapabiliyor.

Çimento Kullanım Alanları
Çimento günümüzde inşaat sektörünün vazgeçilmez ögelerinden birisidir. İnşaat sektörünün vazgeçilmez ögelerinden birisi olarak kabul edildiği için pek çok farklı alanda çimentodan yararlanılabiliyor. Çimentonun kullanıldığı alanlardan bazıları şunlardır:

Sanat ürünleri
Havaalanlarında
Otobüs terminali yapımında
Beton yollar
Liman
Tünel, köprü gibi projelerde
Çimento konuttan iş merkezine okuldan alışveriş merkezlerine kadar pek çok alanda kullanılan çimento sayesinde yaşam alanı daha kaliteli hale getirilebiliyor.

Çimentonun Avantajları
Betonun olduğu her yerde çimentodan söz edilebildiği için birçok farklı alanda çimentoya rastlanabiliyor. Bu da çimentonun avantajlarının araştırılmasına neden oluyor. Çimentonun en önemli avantajı uzun vade dayanıklılık sunmasıdır. Bu sayede kullanıldığı ortamda sağlamlığı artırabiliyor.

Çimentonun sunduğu önemli bir avantaj da zeminde ya da ortamda büzülmeden kaynaklı oluşabilecek çatlakların önüne geçmeye olanak sağlamasıdır.

Çimentonun Önemi
Çimento inşaat alanında kullanılan, taş ve kum gibi materyallerden oluşan sağlam bir materyaldir. Taş ve kum gibi materyallerden oluşan çimento suyla temas ettiğinde kimyasal reaksiyon oluşturur. Oluşan bu kimyasal reaksiyon ise yapının daha kaliteli hale gelmesini sağlıyor.

Çimento kalsiyum oksit ve su tarafından tetiklenen bağlayıcı bir üründür. Bağlayıcı olduğu için çok yönlü ve dayanıklı bir kullanım oluşabiliyor.

Çimento güçlenmiş ve rafine edilmiş bir yapıdadır. Güçlenmiş ve rafine edilmiş bir yapıda olduğu için çimento çok önemli bir materyal olarak kabul ediliyor.

Çimentonun Özellikleri
Çimentonun pek çok kendine has özelliği vardır. Bu özelliklerden ilki inceliktir. Çimento partikülleri ince yapıdan oluşur. İnce yapıdan oluştuğu için hidrasyon işlemi çok daha seri bir şekilde gerçekleşir ve çimento daha hızlı gelişim sağlar.

Çimentonun diğer bir özelliği ise mekanik resistant özelliğidir. Diğer özelliklerin ve bileşenlerin daha kaliteli hale gelmesini sağlayan özelliğe mekanik resistant adı veriliyor.

Çimentonun diğer bir özelliği ise kıvamıdır. Çimentonun kaliteli hale gelmesi ve işlevsel olabilmesi için normal kıvamda kullanılması şarttır. Normal kıvamda olmayan çimentoların akışkanlığı istenen düzeyde olmayabilir. İstenmeyen akışkanlığa sahip çimentodan ise istenen verim alınamaz.

Çimento Alırken Yapılan Hatalar
Çimento satın alırken bazı hatalar yapılabiliyor. Yapılan hatalardan bir tanesi de yırtık ya da delik torbaların satın alınmasıdır. Çimentonun torbası yırtılırsa havaya maruz kalacağı için kullanım ömrü düşebiliyor. Çimento satın alırken çimentonun parlaklık sunup sunmadığı göz önünde bulundurulmuyor. Bu da uygulama yüzeyinin mat kalmasına neden olabiliyor.

Çimento alırken çimentonun ince ve iyi öğütülmüş olup olmadığı göz önünde bulundurulmuyor. Bu da yaygın yapılan bir hatadır.

Çimento Nasıl Depolanır?
Çimentonun depolanması konusuna gereken özeni göstermek gerekiyor. Bu alana gereken özen gösterilmemesi halinde çimento özelliğini kaybedebiliyor. Bu sorunla karşılaşmamak için çimentonun kapalı ortamlarda muhafaza edilmesi gerekiyor. Kapalı ortamlarda muhafaza edilmesi halinde çimento var olan özelliğini kaybetmiyor.

Çimentonun depolanmasında dikkat edilmesi gereken önemli bir detay da nemli ortamlardan uzak kalmasıdır. Nemli ortamdan uzak kalan çimento su ile reaksiyona girmeyeceği için uzun süre kullanılabiliyor.

Çimentonun depolanmasında dikkat edilmesi gereken önemli bir detay da pencerelerin ve kapının kapalı tutulup çimentonun güneşle temasının kesilmesini sağlamaktır.

Çimentoyu istiflerken en fazla 10 çuvalın istiflenmesi gerekiyor. 10 çuvalın üzerindeki istifler çimentonun zarar görmesine neden olabiliyor.

Çimentonun Ömrü
Çimentonun belli bir kullanım süresi vardır. Bu belirlenen süreleri aşmamak büyük önem arz ediyor. Eğer kullanım ömrü aşılırsa çimento yüksek dayanıklılık sağlayamayabiliyor. Bu bağlamda çimentonun kullanım ömrü merak ediliyor.

Çimentonun kullanım ömrü ortalama olarak 3 aydır. 3 aylık süreci çok geçmemek ve bu süreç içerisinde açılan çimento torbasını tüketmek oldukça önemlidir.

Çimento Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Çimento hayatın pek çok alanında kullanılan işlevsel bir üründür. İşlevsel bir ürün olması ürünün kullanım alanının günden güne artmasını sağlıyor. Bu bağlamda çimentoyu alırken ürünün rutubetten uzak kalıp kalmadığını öğrenmek gerekiyor. Rutubette kalmışsa o paketin satın alınmaması gerekiyor.

Çimento alırken TSE standartlarına uygun olarak üretip üretilmediğini de incelemek gerekiyor. TSE standartlarına uygun ürünler kaliteli ve işlevseldir.

02 Oca 2023 - 20:37 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler