Polis Akademisi 29. Dönem POMEM Alımı İlanı Geldi! Lisans, Ön lisans Mezunu 12 Bin Polis Alımı Yapılacak!

Polis olmak isteyen lisans ve ön lisans mezunları için beklenen haber Polis Akademisi tarafından paylaşıldı. Polis Akademesi tarafından yapılan duyuruda lisans, ön lisans mezunu 12 Bin polis alımı yapılacağı kamuoyu ile paylaşıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Polis Akademisi tarafından yayımlanan ilanda alımların 2022 KPSS puanları ile yapılacağı belirtilirken taban puan şartı, yaş koşulu ve boy şartı gibi detaylara da ayrıntılı olarak 14 Kasım 2022 tarihinde kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

29. Dönem Pomem Alımı Başvuru Kılavuzu

Polis Akademisi tarafından yapılan açıklamada ''  Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine önlisans, lisans veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlardan 9.600 lisans (8.160 erkek ve 1.440 kadın), 2.400 önlisans (2.040 erkek ve 360 kadın) olmak üzere toplam 12.000 öğrenci alımı yapılacaktır.

Alıma ilişkin esaslar 14.11.2022 tarihinde Polis Akademisi Başkanlığının resmi internet sitesinden (www.pa.edu.tr) açıklanacaktır.

29. Dönem POMEM Giriş Sınavı Aday Belirleme Ön Başvuruları 14.11.2022 tarihinde başlayacak olup Aday Belirleme Ön Başvuru Kılavuzu da aynı tarihte yayımlanacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. '' ifadeleri kullanıldı..

29. Dönem Pomem Başvuru Kılavuzu

Yapılan açıklamadan da anlaşılacağı üzere başvuru kılavuzu 14 Kasım tarihinde paylaşılacaktır. 28. Dönem POMEM alımı başvuru şartlarına baktığımzda 29. Dönem POMEM alımı içinde başvuru koşullarının benzer olacağını söyleyebiliriz.

Lisans mezunları için en az 60 KPSS puanı, Önlisans mezunları için ise en az 65 KPSS puan şartı aranacaktır. Bu şart 28.dönem pomem alımlarında şu maddeyle belirtilmişti ''KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2019 veya  2020 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2020 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.) Bu şartın 28.Dönem pomem alımlarında da aynı olacağı tahmin edilmektedir.

POMEM alımlarında YAŞ şartı

28. Dönem POMEM 8 Bin Polis alım ilan kılavuzunda;18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1991 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak şartı aranmıştı )

POMEM alımlarında BOY şartı

27.dönem POMEM 8 bin polis alımlarında boy şartı; Kadınlar için 162 cm, erkekler için 167 cm’den kısa boylu olmamak, beden kitle endeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak şartı yer alır.

Söz konusu yönetmeliğin ilgili maddelerinde POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo   şartları aşağıda belirtilmiş, diğer hususlar için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini inceleyiniz.

(Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)


(Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00 BMI -27.00 BMI aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.)

Vücut Kitle İndeksi ( VKİ ) Nasıl Hesaplanır ?

Bu mesleğe başvuru yapacak olan adayların yeterlilik sınavlarının yanında bir de boy ve kilolarının birbirleri ile orantılı olması gerekir. polislik boy kilo indeksi hesaplama işleminde polis adayının vücut kitle indeksinin 18 ile 27 arasında olması gerekir.

Bu hesaplama, beden ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile hesaplanır ve ortaya çıkan sayının en az 18 ve en çok olarak da 27 olması gerekir. Polislik alımında dikkat edilecek diğer bir yeterlilik durumu ise erkek adayların en az 1,67 cm, bayan adayların ise en az 1,62 cm boy uzunluğuna sahip olmaları gerekir.

Örneğin; Vücut kitle indeksini doğru hesaplamak için ilk olarak boyunuzu ve kilonuzu doğru bir şekilde ölçün. Kilonuzun 75 kg ve Boyunuzun 1 metre 70 cm olduğunu varsayalım. Bu metre cinsinden 1,7 m yapar.  Bu durumda 1,7m'nin karesi 2.89 olacaktır. 

Kilonuzu yani 75 kg'u boyunuzun metre cinsinden karesine yani 2.89'e böldüğünüzde; 25.95 gibi bir sonuç çıkacaktır. Vücut kitle indeksininin 18 ile 27 arasında olması gerektiği için bu değer yani 25.95 pomem alımına başvuru yapmanız için uygun bir değerdir.

KPSS PUANI KÜSÜRATLI İSE BAŞVURU YAPILABİLİR Mİ?

POMEM başvuru şartının en önemli koşullarından birisi de KPSS puanının lisans 60 ve önlisans 65 olmasıdır. 60 ve 65 puan altında kalan adaylar aldıkları puanlar 59,999 yada 64,999 olsa bile gerekli şartı karşılamadıkları için başvuru yapamazlar. Ancak POMEM başvuru ekranında puan filtresi olmadığı için ön başvurunuz kabul edilir ancak daha sonraki aday çağırma işlemlerinde elenirler. Başvuru için gerekli olan Sınav Ücretini de yatırdığınız için paranız boşa gitmiş olur. Çünkü yatırılan sınav ücreti hiçbir koşulda geri iade edilmez.

29.Dönem POMEM başvurusu ücretli mi?

POMEM başvurusu ücretlidir. 28.Dönem POMEM alımlarında başvuru ücretininde  200 TL olarak belirlenmiştir.. 29. Dönem Pomem alımlarında bu ücretin 250-300 TL arasında olacağını tahmin etmekteyiz. Başvuru ücretini belirtilen tarihler içerisinde yatırmayan adayların başvurusu ise geçersiz sayılmaktadır. POMEM alımlarında bazı adaylardan ise herhangi bir başvuru ücreti alınmaz ve bu adaylar bu ücretten muaf tutulmaktadır. Başvuru ücreti alınmayan adaylar ise şu şekilde;

Şehit veya Vazife Malulü olanların eş veya çocuğu kapsamında bulunan adaylar internet üzerinden müracaatı sırasında bilgisayar ekranında “Şehit veya Vazife Malulü olanların Eş veya Çocukları Kontenjanından Başvuru Yapabilirsiniz” ibaresini göreceklerdir. Şehit veya Vazife Malulü olanların eş veya çocuğu kapsamında bulunup da müracaat sırasında belirtilen ibareyi göremeyen adayların;

Emniyet Teşkilatı Personeli Şehit veya Vazife Malulü olanların eş ve çocuğu kapsamında bulunan adaylar Emniyet Genel Müdürlüğü  Personel Dairesi Başkanlığınca verilen şehitlik veya vazife malullük belgesinin Kurumca onaylı örneğini, Emniyet teşkilatı dışında şehit veya vazife malullerinin eş veya çocukları kapsamında başvuru yapacak adaylar şehit veya vazife malullüğü belgesinin ilgili kurumca onaylı örneğini dilekçesini ve kimlik fotokopisini Polis Akademisi Başkanlığı PMYO ve POMEM Şube Müdürlüğüne faks (0 312 462 87 29) ile göndermeleri ve başvurularını yapabilmeleri için (0 312 462 87 16) numarası ile irtibata geçmeleri gerekmektedir

28.DÖNEM pomem alımlarında kaç polis alınmıştı?

28.DÖNEM pomem alımında toplam 8000 polis alımı yapıldı. 27.dönem pomem alımı zamanında Resmi gazete'de yayımlanan ilanda '' Polis Akademisi Başkanlığına bağlı Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ÖSYM tarafından lisans mezunları için yapılan 2019 veya 2020 yılı  Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden P3 puan türünden en az (60,00), önlisans mezunları için yapılan 2020 yılı Kamu Personeli Seçme Sınavı P93 puan türünden en az (65,00) ve üzeri puan alanlar arasından 06/06/2015 tarihli ve 29378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Eğitim Merkezleri Giriş Yönetmeliğinde belirtilen diğer şartları taşımak kaydıyla lisans mezunu (5.440) erkek, (960) kadın, önlisans mezunu (1.360) erkek, (240) kadın olmak üzere toplam (8.000) öğrenci alımı yapılacaktır.'' ifadeleri kullanılmıştı.

09 Kas 2022 - 16:12 - Emniyetgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler