CTE İdare Memuru Öğrencisi Ne İş Yapar? Maaşı Ne Kadar?

CTE tarafından 150 İdare memuru öğrencisi alımı için ilan yayımlanmasının ardından binlerce memur adayı idare memuru öğrencisi ne iş yapar sorusunun cevabını merak etmektedir.

CTE tarafından yayımlanan 150 İdare memuru öğrencisi alımı için başvuru süreci 30 Eylül tarihinde başlayacak. Adaylar ise idare memuru öğrencisinin ne iş yaptığını ve niteliklerini merak etmektedir. İdare memuru öğrencisi alımı için lisans mezunları başvuru yapabilmektedir. Bölüm farketmeksizin Lisans P3 puan türünden 70 ve üzeri alan tüm lisans mezunları bu alıma başvuru yapabilmektedir. CTE tanıtım broşürü yayımlayarak idare memuru öğrencisinin ne iş yaptığını ve niteliklerini anlattı.

İdare memuru, ceza infaz kurumlarında cezaevi müdürü ve cezaevi ikinci müdüründen sonra gelen yönetici personeldir. İdare memuru, amirlerinin gözetimi ve denetiminde yöneticilikte yetiştirilmek amacıyla kurum yönetim organizasyonu içerisinde kendisine ilgili mevzuatta verilen görevleri yapmaktadır.

İdare Memuru Öğrenciliği

İdare Memuru Öğrencisi Alım İlanı kapsamında Adayların KPSS P3 puan türü esas alınmak suretiyle ilan edilen kadro sayısının beş katı aday en yüksek puandan başlamak suretiyle sözlü sınav ve mülakata tabi tutulur. Sözlü sınav ve mülakatta asil olarak başarılı olan adaylar; Ankara, İstanbul, Denizli, Kahramanmaraş ve Erzurum personel eğitim merkezilerinden birinde veya bir kaçında 3 aylık teorik ve ikamet ettikleri yere yakın ceza infaz kurumlarında 2 aylık uygulamalı eğitim olmak üzere en az 5 aylık bir eğitime tabi tutulur. Eğitim sonunda yapılan sınavlar sonucunda başarılı olan adaylar sınav puanları dikkate alınmak suretiyle idare memuru ihtiyacı bulunan ceza infaz kurumlarına tercihleri doğrultusunda puan üstünlüğü esasına göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak aday idare memuru olarak atanırlar,  yaklaşık 1 yıllık aday memurluk sürecini tamamlayanların asil olarak atamaları yapılır. İdare memuru öğrencileri 5 aylık eğitim sürecinde aylık olarak yaklaşık 600 TL öğrenci harçlığı almaktadırlar. Eğitim süresi içinde yemek ve barınma ihtiyaçları eğitim merkezleri tarafından karşılanmaktadır.

İdare memuru maaşı ve özlük hakları

Ceza infaz kurumunda görev yapan personel fiili hizmet zammından yararlandığı için 2,5 yıl erken emekli olmakta ve 2,5 yılda fazla çalışmış gibi emeklilik tazminatından yararlanmaktadır.  İdare memurlarının görevleri süresince ve emeklilikte silah taşıma hakkı da bulunmaktadır. Ceza infaz kurumlarında yönetici personel olarak görev yapacak idare memurları memurları ceza infaz kurumu yerleşkesi içinde bulunan kurum lojmanlarından boş lojman olması halinde yararlanabilmektedir. Yine ceza infaz kurumu yerleşkesi içinde yer alan sosyal tesislerden ve satış mağazalarından yararlanabildiği gibi yerleşke içinde kreş olması durumunda çocukları da kreşten yararlanabilmektedir. Bazı ceza infaz kurumu yerleşkeleri içinde ilköğretim ve lise düzeyende okullarda bulunmaktadır.

Ceza infaz kurumları iş yurdu yönetiminde de görevde alabilen idare memurları iş yurdu faaliyetlerinden elde edilen gelirler doğrultusunda yıllık olarak kar payı alabilmektedir.

Ceza infaz kurumunda görevli personel kuruma geliş ve gidişlerde servis imkânından da faydalanmaktadır.

Hizmet öncesi eğitime tabi tutulan idare memurları iki yıl zorunlu görev süresine tabidir. İdare memurları aday memur olarak göreve başladıklarından adaylık süresince (en az bir yıl) kurum içi naklen tayin talebinde bulunamazlar. Eş, sağlık ve can güvenliği gibi mazerete dayalı tayin taleplerini göreve başladıktan bir yıl sonra NAS üzerinden iletebilirler. İsteğe bağlı tayin talepleri de görev yaptıkları bölge ve ceza infaz kurumu türüne göre kazandıkları puanlar esas alınarak yine NAS üzerinden alınmaktadır. Tayin taleplerinin değerlendirilmesinde; puan üstünlüğü, hizmetin gerekleri ve personel ihtiyacı dikkate alınmaktadır. 

Eğitim ve Kariyer Yönetimi

İdare Memurluğu öğrenciliğinde geçen eğitim süresi (5 ay) de dâhil olmak üzere ceza infaz kurumunda 3 yıl görev yapan idare memurları;   kariyer ve liyakat ilkeleri çerçevesinde yapılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavına katılarak başarılı olmaları durumunda görevde yükselme suretiyle kurum ikinci müdürü unvanında atanabilmektedirler. İlerleyen süreçte performansları, nitelikleri ve becerileri dikkate alınarak kurum müdürü unvanında da görev alabilmektedirler. Ayrıca ceza infaz kurumlarında idare memuru görevi hem kariyer hem de ekonomik olarak tatmin edici olmakla birlikte hükümlülerin yeniden topluma kazandırılması çalışmalarında ekip lideri olarak insanlığa faydalı olmanın verdiği manevi doyum ile topluma en iyi şekilde hizmet vermenin gururunu da yaşatmaktadır. İdare memurları yöneticilikte en iyi şekilde yetişmeleri amacıyla Genel Müdürlüğümüz tarafından bilimsel ve teknolojik gelişmelere uygun hizmet içi eğitimlerle (Liderlik, iletişim, güvenlik, bilişim teknolojileri vb.) de desteklenmektedirler.

15 Eyl 2022 - 14:41 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler