Hazine Ve Maliye Bakanlığı P48 75 Puan Şartıyla 400 MHUY Alımı Yapacak

KPSS A grubu için hazırlanan adayların uzun süredir beklemiş olduğu Mali Hizmetler Uzman Yardımcılığı ( MHUY ) alımı ilanı geldi. Kamu ilan sitesinden yayımlanan ilanda 400 MHUY alımı yapılacağı duyurulurken, başvuru şartları, yazılı sınav tarihi gibi detaylara da yer verildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Hazine Ve Maliye Bakanlığı 400 MHUY alımını KPSS A grubundan hazırlanan özellikle İİBF mezunları uzun süredir beklemekteydi. İlanın yayımlanmasıyla birlikte MHUY başvuru şartları, puan şartı gibi detaylara da yer verildi. 400 MHUY alımında KPSS P48 puan türünden en az 75 puan almış olma şartı ön koşul olarak istenirken, 400 Kişilik alım için başvurular 8-14 Eylül 2022 tarihleri arasında ais.osym.gov.tr uzerinden alınacaktır.

MHUY olmak isteyenleri sonraki süreçte ise yazılı sınav ve sözlü sınav olmak üzere iki zorlu aşama daha bekleyecektir. Alım sayısının 20 Katı aday, yani 8000 aday KPSS puanına göre sıralanarak yazılı sınava çağrılacaktır. 13 Kasım 2022 tarihinde yapılacak yazılı sınavda 70 puan ve üzeri alan adaylardan alım sayısının 4 Katı yani 1600 Aday ise sözlü sınava davet edilecektir. Detaylar için başvuru kılavuzunu inceleyebilrsiniz.

400 MHUY Alımı Başvuru Şartları

Puan Şartı; ÖSYM tarafından 2021 veya 2022 yıllarında yapılan Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) KPSSP48 puan türünden yetmiş beş (75) ve üzerinde puan almış olmak,

Yaş Şartı; Sınavın yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla 35 yaşını doldurmamış olmak (1 Ocak 1987 tarihinde ve bu tarihten sonra doğanlar), 

Bölüm Şartı; En az dört yıllık lisans eğitimi veren Hukuk, Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinden veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içi veya yurt dışı öğretim kurumlarından mezun olmak,

Başvurular Online Olacak! 20 Katı Aday Yazılı Sınava Davet Edilecek

Sınava ön başvurular, 8-14 Eylül 2022 tarihleri arasında elektronik ortamda ÖSYM aracılığıyla alınacaktır. Atama yapılacak 400 kadro ve pozisyonun yirmi katı aday (8000 aday) KPSSP48 puan türünden en yüksek puandan aşağıya doğru sıralanacak, sıralamadaki en son adayın aldığı puanla aynı puana sahip adaylar da listeye dâhil edilerek nihai başvuru yapacak adaylar belirlenecektir. Ön başvuru sonuçları, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır

Yazılı sınav ÖSYM tarafından 13 Kasım 2022 Pazar günü Ankara’da yapılacaktır. Sınav 10.15’te başlayacaktır ve 90 dakika sürecektir. Adaylar, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

2022 MHUY YAZILI SINAV ŞEKLİ

Sınavda adaylara, her bir konu grubu itibarıyla 15’er soru olmak üzere toplam 60 sorudan oluşan çoktan seçmeli İktisat, Maliye, Hukuk ve Muhasebe testleri uygulanacaktır.

Testlerin konuları aşağıda belirtilen şekilde olacaktır:

a) İktisat:
1) Makro İktisat ve Mikro İktisat,
2) Uluslararası İktisat,
3) Uluslararası Ekonomik İlişkiler ve Kuruluşlar.
b) Maliye:
1) Kamu Maliyesi (Kamu Gelirleri, Kamu Harcamaları, Bütçe, Kamu Borçları),
2) Maliye Politikası,
3) Türk Vergi Sisteminin Genel Esasları.
c) Hukuk:
1) Anayasa Hukuku,
2) İdare Hukuku (Genel Hükümler-İdari Yargı),
3) Ceza Hukuku (Genel Hükümler),
4) Borçlar Hukuku,
5) Medeni Hukuk (Aile Hukuku hariç),
6) İcra ve İflas Hukuku (Genel Hükümler).
ç) Muhasebe:
1) Genel Muhasebe,
2) Malî Analiz ve Raporlama.

YAZILI SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

Yazılı sınav sonuçlarının değerlendirilmesi sırasında yalnız doğru cevaplar göz önünde bulundurulacak, yanlış cevaplar dikkate alınmayacaktır.
Yazılı sınav sonuçları, (b) ve (c) konu grupları için yüzde 30’ar, (a) ve (ç) konu grupları için yüzde 20’şer oranında ağırlıklandırılarak yüz (100) tam puan üzerinden değerlendirilecektir.

Yazılı sınav sonucunda yetmiş (70) puandan az olmamak üzere, en yüksek puandan başlanarak alınacak (400) kadro ve pozisyonun dört katı (1600) aday Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak sözlü sınava çağrılacaktır. 1600 üncü adayla aynı puanı alanlar da sözlü sınava çağrılacaktır.

Yazılı sınav sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasından duyurulacak, adayların adresine ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını ÖSYM’nin internet sayfasından T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebileceklerdir

05 Tem 2022 - 17:24 - A Grubugöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?