Yabancı Mühendis ve Mimar Çalışma İzni Nasıl Alınır?

6735 sayılı yeni Uluslararası İşgücü Kanunu’nun 21. maddesinde mühendis ve mimarların çalışma izinlerine dair hususlar belirtilmiştir. Türkiye’de çalı...

Haber albümü için resme tıklayın

6735 sayılı yeni Uluslararası İşgücü Kanunu’nun 21. maddesinde mühendis ve mimarların çalışma izinlerine dair hususlar belirtilmiştir. Türkiye’de çalışmak isteyen yabancı uyruklu mimar ve mühendislerin lisans eğitimlerini Türkiye’deki bir üniversitede ya da Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) tarafından denkliği kabul edilen yabancı bir üniversiteden almış olmaları gereklidir. Denklik şartı, nitelikli personel istihdamı ve çalışma izni bakımından kritik öneme sahiptir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki yabancı uyruklu mühendislerin Türkiye’de çalışabilmeleri için ilgili mühendisler odasına kayıt yaptırması zorunludur. Görev tanımı ne olursa olsun, diplomasında mühendislik yazan tüm yabancı mühendislerin YÖK tarafından verilecek denklik belgesini temin etmesi de yine zorunludur.

Yabancının Mimar ve Mühendislerin Temin Etmesi Gereken Evraklar

Yabancı mimarlar ve mühendisler, Türkiye’de çalışma izni almak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na müracaat etmelidir.

  • Ayrıca YÖK’ten Yurt Dışı Yüksek Öğretim Diplomaları Yönetmeliği uyarınca “Diploma Denklik Belgesi” alınması gerekmektedir.
  • Yabancı mimar ve mühendis son 6 ay içinde kendi ülkesindeki ilgili mesleki kuruluştan mesleği icra ettiği, meslek örgütüne üye olduğu ve meslekten men cezası almadığına dair resmi belge temin etmelidir.
  • Söz konusu belgeler, yabancı uyruklu kişinin kendi ülkesindeki Türkiye konsolosluğunca onaylanmalı ve Türkiye’ye gönderilmelidir. Şayet evraklar eksiksiz olarak gönderilmiş ise başvuru yaklaşık 1 ay içinde sonuçlanır. Eksiz evrak gönderildiğinde süreç başlamaz.
  • Başvuru esnasında yabancı mimar veya mühendise Türk temsilciliği tarafından verilen referans numarasının işverene bildirilmesi gerekir.
  • Yabancı mimar-mühendis, çalışma izni başvurusunu Türkiye içinde yapıyor ise en az 6 ay süreli ikamet izni almış olması ve bu sürenin başvuru esnasında dolmamış olması gerekir.

İş Yerinin Sağlaması Gereken Koşullar Nelerdir?

  • Türkiye’de çalışmak isteyen mimar ve mühendisleri istihdam etmek şirketin en az 5 sigortalı Türk vatandaşı istihdam etme zorunluluğu vardır.
  • Söz konusu T.C. vatandaşlarının SGK primlerini yatırdığına dair resmi belge göstermek de yine mecburidir.
  •  İşveren şirketçe ödenecek maaş belirlenirken başvuru tarihinden sonraki asgari ücret baz alınır.
  •  Yabancı mühendisler için çalışma iznine göre ödenmesi gereken maaş, mevcut asgari ücretin en az 4 katıdır.
  • Yabancı mühendis çalıştırmak isteyen firmanın en az 1 adet Türk mühendis çalıştırması zorunludur.

Uyulması Gereken Diğer Şartlar

İşveren şirketin öz sermayesinin en az 100.000 TL olması gerekir. Sermayesi 100.000 TL altı olan firmaların ise brüt satışlarının en az 800.000 TL olması şartı bulunmaktadır. Çalışma izni alan yabancı mimar ve mühendisin SGK sigorta girişi, çalışma izni onaylandıktan en geç 30 gün içinde başlamalıdır.

Suriyeli mühendisler için şartlar ve muafiyetler

Suriyeli mühendis ve mimarlar için yukarıda belirtilen şartlar gerekli değildir. Diğer bir deyişle ülkemizde yaşayan Suriye vatandaşı mimar ve mühendisler için çalışma izni muafiyeti bulunmaktadır.

NOT: Bu sayfadaki bilgiler Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği mevzuatı esas alınarak hazırlanmıştır.

Bünyenize katmak istediğiniz yabancı uyruklu mühendislere çalışma izni alma aşamasındaysanız,  ATA Kurumsal Danışmanlık size benzersiz bir hizmet sunabilir. Yabancı mühendis ve mimarların çalışma izni süreci, diğer yabancılara alınan çalışma izni sürecinden daha detaylıdır ve bu süreç bazen aylarca sürebilmektedir.

ATA Kurumsal Danışmanlık sizleri nokta atışı yönlendirir, vekaletiniz ile tüm başvuruları uzman personeli ile eksiksiz bir şekilde yapar.

ATA Kurumsal Danışmanlık, Türkiye’nin dev projelerinde, büyük şirketlerinde ve pek çok küçük-orta ölçekli işletmede çalışan yüzlerce mimar ve mühendise çalışma izni almıştır.

24 Haz 2022 - 16:27 - Yaşamgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket 2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilmeli mi?