Zabıt Katibi Nasıl Olunur? Zabıt Katibi Alımında Hangi Sınavlar Var?

Katiplik süreci, ilanın yayınlanmasından sonra üç aşamadan oluşan bir süreçtir. Sürecin ilk evresi başvuru, ikincisi uygulama sınavı, üçüncü ve son evresi mülakattır. Şu aşamada sizleri ilgilendiren ilk iki evredir. Bu evrede aklınıza takılabilecek sorulara biraz değinelim;

1. Yaş Konusu

Adalet Bakanlığı, yardımcı personel alımında ilan tarihi veya ilana son başvuru tarihini değil, KPSS'nin yapıldığı yıldaki yaşınızı baz alır. Yani zabıt, icra ve cezaevi katiplikleri için KPSS'ye girdiğiniz yılın (2020) Ocak ayı itibariyle 35 yaşını bitirmemiş olanlar başvuru yapabilir. Kısacası 01.01.2020 tarihinde 35 yaşını doldurmamışsanız, KPSS puanınızın geçerli olduğu 2 yıl boyunca yaşınız kaç olursa olsun tüm ilanlara başvuru yapabilirsiniz. Daha da kısası; 01.01.1985 ve sonrası doğumlular, 2022 KPSS sonuçları açıklanana kadar yaşları kaç olursa olsun başvuru yapabilirler.

2. Puan Konusu

Katipliğe başvuru puan alt sınırı tüm düzeyler (ortaöğretim, önlisans, lisans) için 70'tir. Bu puanın altında olanlar başvuru yapamaz. Bununla birlikte bir de 20 katı kuralı vardır. O da şöyledir; adaylardan, merkezi sınavda aldıkları puana göre en yüksek puandan başlayarak her bir komisyon için ilan edilen kadro sayısının 20 katı kadarı, uygulamalı sınava girmeye hak kazanır. Örneğin; Sakarya komisyonu 50 kişi alacaksa, uygulama sınavına en yüksek KPSS puanına sahip 1000 kişi girer.

3. Sertifika Konusu

Fakülte veya yüksekokulların bilgisayar bölümü, adalet meslek yüksekokulu veya meslek yüksekokullarının adalet, adalet ön lisans veya ceza infaz ve güvenlik hizmetleri programı, lise veya meslek liselerinin adalet alanı ve ilgili mevzuat uyarınca bunlara denkliği kabul edilen program veya alanları ile diğer lise ve dengi okulların bilgisayar veya bilişim teknolojileri alanlarından MEZUN olanlar, açık veya örgün öğretim farketmeksizin sertifikadan muaf tutulurlar. (Dikkat; buradaki ayrım MEZUN olma şartı. Bu bölümlerden birinden mezunsanız, sertifikadan muafsınız. Ancak bu bölümlerden birinden MEZUN değilseniz, siz de bir alt paragrafta belirtilen şartlara tabisiniz.)
Yukarıda sayılanlar dışında, örgün olmak kaydıyla, en az lise veya dengi okul mezunu olup, daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamladığını belgeleyenlerden (transkript) veya en son başvuru tarihi itibariyle Millî Eğitim Bakanlığınca onaylı veya kamu kurum ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslar sonucu verilen daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olanlardan ayrıca bir sertifika istenmez.

Not: İcra katipliğinde ilk paragrafta sayılanlardan faydalanıp, sertifikadan muaf olmak için; hem ÖRGÜN hem MEZUN olma şartı vardır. AÖF kabul edilmiyor. Bu şartları taşımıyorsanız, yine ikinci paragraftaki şartlara tabisiniz.
Burada bir iki noktaya daha değineyim; Önlisans/lisans okuyan/mezun olan biri, lise transkriptiyle başvuru yapabilir. Önlisans/lisans okuyor durumda olan aday şuanki transkripti ile başvuru yapabilir.

4. Mezuniyet Konusu

Katipliğe başvuracak aday hangi düzey KPSS'ye girdiyse o düzeyin diploması ile başvuru yapmak durumundadır. Eğer bu mümkün değilse, örneğin; aday önlisans KPSS'ye girip başarılı olmuş ancak henüz önlisanstan mezun olamamışsa, ortaöğretim diploması ile başvurusu yine kabul edilir ancak sınavı kazandığı zaman önlisans diplomasının mutlaka ibrazı gerekir, ibraz edemezse ataması iptal olur. Aday ortaöğretim/önlisans KPSS'ye girip, lisans okuyor durumdaysa, ortaöğretim/önlisans diplomaları lisans okuduğu okulun öğrenci işlerinde olacağı için, o diplomanın fotokopisinin aslı gibidir yapılmış hali ile başvuru yapılabilir.

5. Uygulama Sınavı

Sınavda bakanlığın sınavdan 1 hafta önce yayınlayacağı metinlerden sorumlu tutulacaksınız. Genelde 80-100 arası metin yayınlanır. Uygulamalı sınavda başarılı olanlardan, sınav birimince doğru olarak kabul edilen kelime sayısı esas alınmak ve 3 dakikada en az 90 net çıkarmak kaydıyla, en fazla net çıkaran adaydan başlanarak atanmak istenilen komisyon için ilan edilen kadronun 3 katı kadar aday mülakata girmeye hak kazanır. Örneğin yine Sakarya komisyonu 50 kişi alacaksa, en fazla net çıkaran 150 kişi mülakata kalır. Sınava ileride aksi söylenmediği sürece F veya Q klavye ile girilebilir, tercih başvuru aşamasında adaya bırakılır. Bunun haricinde bazı komisyonlar sınavı imlalı yaparken, bazıları imlasız yapabilir, inisiyatif tamamen komisyona aittir. (İcra katipliği uygulama sınavı yönetmelik gereği tüm komisyonlarda imlasızdır.) Ve ayrıca sınav kağıttan veya ekrandan olabilir veya her ikisinden de olup tercih adaya bırakılabilir. Burada da inisiyatif komisyona aittir. Sınava şahsi klavyenizle katılamazsınız.

Yukarıda bahsettiklerim adliye zabıt katipliği ve kısmen icra katipliği içindir. Diğer katipliklerle (cezaevi, yargıtay, danıştay) aralarında şartlar ve süreçler olarak ufak farklılıklar bulunur. Bu farklılıkları, başvuru yeri ve şekli ile ilgili detayları ilan çıktığında yine aktarırım. Benim aklıma gelenler ve bilmeniz gerekenler şimdilik bunlar. Yazıda cevabını bulamadığınız soruları fırsat buldukça cevaplamaya çalışırım.

Kaynak; https://www.instagram.com/zabitkatipligi

11 May 2022 - 13:01 - KPSS Rehbergöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.Anket Kamuya Memur Ve Personel Alımlarında Mülakat Kaldırılmalı mı?
Tüm anketler