İş İlanında Büyük Skandal: Bayanlar İçin Öyle Bir Madde Koydular ki..

Bir yayınevi, internet aracılığıyla yayımladığı personel alım ilanında skandal ifadelere yer verdi. Bayan adayların başvuru yapabileceği ilan için parantez içinde yazılan skandalın detayları haberimizde.

Gündem 02.07.2018, 18:18
7249
İş İlanında Büyük Skandal: Bayanlar İçin Öyle Bir Madde Koydular ki..

Destek Medya Grubu yayımladığı personel alım ilanına öyle bir madde koydu ki..

Memur-Sen Konfederasyonu yaptığı son açıklamada, Destek Medya Grubu'nun 21 Haziran 2018 tarihinde, yayımladığı personel alım ilanında yer verdiği ayrımcı ifadeler nedeniyle suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

"Destek Medya Grubu tarafından yayınlanan iş ilanında, aranan elemanda istenen şartlar kısmına "BAYAN (Erkek ve Türbanlı Adayların Cv'leri Dikkate Alınmayacaktır. Önemle Belirtilir" şeklinde, nefret suçuna, cinsiyete ve inanca dayalı ayrımcılığa neden olan ilanı insan haklarına, insan onuruna açık saldırı ayrımcılık yasağına dair kesin ihlal kapsamında görüyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.

Memur Sen'den yapılan açıklama şu şekilde;

"Destek Medya Grubu (Destek Yayınları) tarafından yayınlanan iş ilanında, aranan elemanın nitelikleri belirtilen bölümde, "BAYAN (Erkek ve Türbanlı Adayların Cv'leri Dikkate Alınmayacaktır. Önemle Belirtilir" şeklinde, nefret suçuna, cinsiyete ve inanca dayalı ayrımcılığa neden olan ilanı insan haklarına, insan onuruna açık saldırı ayrımcılık yasağına dair kesin ihlal kapsamında görüyoruz.

Yüksek Öğretim Kurulu'nda öğrencilerin, kamuda kamu görevlilerinin, Meclis çatısı altında milletvekillerinin, başörtüsü yasağından kurtarılmasına, inançları gereği başörtülü giyimi benimseyen kadınların, eğitimden çalışma hayatına, siyasetten diplomasiye, her alanda özgürce ve ayrımcılığa maruz kalmaksızın bulunmalarına öncülük eden, bu çerçevede 12 milyon imzayla milletimizin bu konudaki fikrini deklare etmesine zemin oluşturan, Türkiye'nin en büyük emek örgütü olarak; çalışma hayatı dahil, herhangi bir alanda ırka, cinsiyete, inanca, dile ya da başka nedenlere dayalı her tür ayrımcılığın ve ayrıcalığın karşısında olacağımızı bir kez daha deklare ediyoruz. Bu kapsamda Türkiye'nin bir çok alanda ortaya koyduğu değişim, dönüşüm ve yenilenme çabasının akamete uğratılması sonucunun hedefleyen her çabayı, hazırlığı, fiili ve söylemi milletin iradesiyle tarihin çöp sepetine gönderilen, 28 Şubat benzeri bir ara sürecin hayat bulması çabasına katkı olarak görüyoruz. Böyle bir sürecin varlığına da bu yönde ortaya konan çabalara da izin vermemek adına sorumluluk almaktan hiçbir zaman kaçınmayacağımızı hatırlatıyoruz.

FAİL ORTAYA ÇIKARILSIN

Kıyafeti, bir inancın veya dünya görüşünün tezahürü olarak gören ve bu suretle kıyafet üzerinden hesaplaşma sevdasına düşen geçmiş dönem uygulamalarını çağrıştıran ilan metni toplumsal barışı zedelemeyi, nefret suçlarına yönelik fiillere azmettirmeyi daha geniş bir çerçeveyle ayrımcılık yasağını yok sayıp ötekileştirmeyi makul göstermeyi hedefleyen bir yaklaşımın ürünüdür. Kamuoyunun konu hakkında bilgilenmesi ve milletimizin söz konusu fiilin hak ettiği tepkiyi tereddüt etmeden ve gecikmeden vermesi sonrasında anılan firmanın sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamaları ve olayla ilgili özür beyanını gerekli ve önemli bulmakla birlikte, söz konusu fiilin hangi amaçla kim ya da kimler tarafından gerçekleştirildiğinin ortaya çıkartılması, ayrımcılık yasağına aykırı fiillere milletimizin tahammülsüzlüğünün ortaya konması gerekçeleriyle söz konusu ilanın içeriğini oluşturan faillerin belirlenmesi ve cezalandırılması talebiyle suç duyurusunda bulunmayı milletimize, insana, insan haklarına ve onuruna dair saygımızın, mücadelemizin gereği olarak görüyoruz. Türkiye'nin en büyük emek hareketi olarak, kamu ya da özel sektör fark etmeksizin çalışma hayatının herhangi bir alanında ayrımcılık yasağına aykırı uygulamalarla mücadele etmeyi ve bu uygulamalara son vermeyi; emek mücadelemizin, saygın iş hedefimizin, insanı önceleyen, inanca saygıyı önemseyen kuruluş değerlerimizin bize yüklediği asli ve öncelikli sorumluluk olarak görüyoruz.

Anayasanın eşitlik ilkesini, İş Kanunu'ndaki eşit davranma ilkesini, BM Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Önlenmesi Uluslararası Sözleşmesi (CEDAW) ve ILO'nun İş ve Meslek Bakımından Ayrım Hakkındaki 111 Sayılı Sözleşmesi gibi uluslararası hukuk hükümlerini ihlal eden bu haksız ifadeler aynı zamanda Türk Ceza Kanunu'nda tanımlı nefret ve ayrımcılık suçunu oluşturmaktadır.

Konfederasyonumuz tarafından bu suç teşkil eden ifadeleri kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulduğu gibi Çalışma Bakanlığı birimleri ile Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu'na şikayet başvurusu yapılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

İŞTE İLANDAKİ O KISIM

Siz de bu ilan hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum kısmından etik kuralları çerçevesinde yazabilirsiniz.

KPSSCAFE.COM.TR  | ANKARA

Yorumlar (12)
Erol 2 yıl önce
Gereği yapılsın. şimdi derki eskiden kalma sayfayı kopyala yapıştır yapmisiz yanlışlık oldu.
Olur 2 yıl önce
Kendi düsünceleri olabilir
Tuğba 2 yıl önce
Turbanliyim ve şimdiye kadar destek yayinevinden o kadar kitap aldım ki vay halimize bizim ya.. biz hiç duzelmiycez hoşgörü bu ülkeye ugramayacak
asabi 2 yıl önce
Millet senin kıçı kırık şirketine mi kaldı ulan dangoz?!
Çiğdem 2 yıl önce
Akıl sağlığı yerinde mi bunların bilme
Gül 2 yıl önce
Ahlaklı şartı koymuşlar. Peki senin yaptığın ahlaksizliksa sen neyin ahlaklisini istiyorsunki. İnancı kıt insanlarla ayni müslüman ülkeyi paylaşıyoruz cok üzülüyorum
Fatoş 2 yıl önce
Ne demeliki .yazikkk
Suzan 2 yıl önce
Gereği yapılsın, gereken yerde destek olmamız gerek, böyle bi ayrımcılığa kimsenin hakkı yok.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Yeni 2020 Sezonu Tesettür Abiye Modelleri
-1°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 19 Şubat 2020
İmsak 06:25
Güneş 07:51
Öğle 13:07
İkindi 15:49
Akşam 18:13
Yatsı 19:34
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Real Madrid 24 53
2. Barcelona 24 52
3. Getafe 24 42
4. Atletico Madrid 24 40
5. Sevilla 24 40
6. Villarreal 24 38
7. Valencia 24 38
8. Real Sociedad 23 37
9. Granada 24 33
10. Athletic Bilbao 24 31
11. Osasuna 24 31
12. Real Betis 24 29
13. Levante 24 29
14. Deportivo Alaves 24 27
15. Real Valladolid 24 26
16. Eibar 23 24
17. Celta de Vigo 24 21
18. Mallorca 24 21
19. Leganés 24 19
20. Espanyol 24 19
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü