Parti kapatmayı imkansız hale getirelim

Başbakan Ahmet Davutoğlu CHP'ye kapatma iddialrına ilişkin olarak "Böyle bir endişeleri varsa gelsinler Meclis'te yapacağımız anayasa değişikliğiyle parti kapatılmasını çok zor bir hale getirelim" dedi.

Güncel Haberler 08.03.2015, 14:23 08.03.2015, 14:30
171
Parti kapatmayı imkansız hale getirelim
Kadınlar gününde 'Türkiye’de Kadının Değişen ve Gelişen Konumu’ isimli panelde kpnuşan Davutoğlu açıklamalarda bulundu.

Mardin'de düzenlenen panelde hitap eden Davutoğlu, parti kapatma iddialarına değinerek "Partileri halk açar, halk kapatır. Kimsenin bu ülkede parti kapatılmasına mazur görülmesi mümkün değildir. Madem ki böyle bir kaygı var. Buradan çağrıda bulunuyorum muhalefet partilerimize. Meclis daha faaliyetine gösteriyor. Hemen yarın gelin hep beraber bir Anayasa değişikliğiyle parti kapatılmasını imkansız hale getirelim. Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum. Böyle bir kaygınız varsa gelin 2-3 saatte biter bu iş. Hepimiz 550 milletvekilinin imzasıyla bir daha Türkiye'de demokraside parti kapatma utancının yaşanmayacağı bir Anayasa değişikliğini hep beraber oylayalım, kabul edelim" dedi.

"Annelere hürmet gösterilen her gün kadınlar günüdür bizim için"


8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladığı konuşmasında Başbakan Davutoğlu, "Bizim kültürümüz kadına saygı üzerine kurulmuştur. Bizim inancımız zinhar kadına yönelik herhangi bir ayrımcılığa dayanmaz. Aksine bizim inancımız kadına ihtirama dayanır. Kadını insanoğlunun en şerefli mahluk olarak yaratıldığı anlamda en şerefli insanlığı temsil eden çok özel bir makamla şereflendirilmiş bir insan topluluğu olarak tanınır. Kadın zerafettir. Nezakettir, letafettir. Bu anlamda 8 Mart Kadınlar Günü belki modern dönemde her bir günle bunlar hatırlanır. Bizim ise her günümüz muhabbetle ve aile içindeki muhabbetin dayandığı kadına ihtiramla taçlanmıştır. Annelere hürmet gösterilen her gün Kadınlar Günüdür bizim için. Annenin elinin öpüldüğü her gün, eşe muhabbetle bakılan her gün, kızımızın başının okşandığı her gün bizim için Kadınlar Günüdür" diye konuştu.

"Hep birlikte Türkiye'yiz, biz kardeşiz"

Konuşmasında Arapça ve Kürtçe 'Hep birlikte Türkiye'yiz, biz kardeşiz' diyen Davutoğlu, "Bugünlerde zamanın ruhu ne diye, sorsanız bana; esas itibariyle Türkiye'de bütün Türkiye'de çözüm süreci üzerinden sağlanan kardeşlik ve barış ortamıdır, derim. Kadınlarımızın evlat acısı çekmemesi için, eşlerin acaba ne gün acı bir haber alırım diye tedirginlikle beklememesi için biz yıllarca süren bir çabayla çözüm süreci dedik. Bu toprakların bütün kültürleri, bütün dilleri, bütün etnik ve mezhebi unsurları bizim için zenginliğimizin bir çeşididir diyorum. Türkiye'nin birliği, beraberliği içinde sesleniyoruz. Hep birlikte Türkiye'yiz. Biz kardeşiz" ifadelerini kullandı.

"Silahları bırakma açıklamasını teknik bir görüşme sonucu ortaya çıkan açıklama olarak görmedik"


Çözüm sürecine yönelik silah bırakma çağrısı hakkında konuşan Davutoğlu, "Bugünlerde çözüm süreci yeni bir aşamaya geldi. Silahları bırakma çağrısıyla birlikte artık Türkiye'de analar ağlamasın diye başlattığımız çözüm süreci çok önemli bir aşamaya gelmiş bulunuyor. Bütün annelerimize seslenmek istiyorum. Gün kardeşliğe sahip çıkma günüdür. Kadınların sahip çıkmadığı hiçbir mesele başarıya ulaşamaz. Çözüm süreci bütün milletin malıdır. Ama her şeyden önce kadınlarımızın, annelerimizin, kız kardeşlerimizin malıdır. Bir daha hiçbir annenin evladım acaba akşam eve sağ salim gelebilecek mi, diye düşünmemesi için biz devlet olarak her türlü çabayı gösterdik, gösteriyoruz. Bugün şu veya bu şekilde karşı karşıya getirilen gençler; 20 yıl, 25 yıl önce bir bebek olarak doğduklarında ister Konya'da, Edirne'de, Manisa'da ister Diyarbakır'da, Van'da, Bitlis'te masum olarak doğdular. Onları karşı karşıya getirmek isteyen kim varsa Türkiye'de kardeşliği bozacak şekilde davranan kim varsa işte o bu mekanın ruhuna bu toprağa ihanet etmektedir. Biz bu konuşmaları yaparken çok sayıda bebek masum bir şekilde Türkiye'nin her bir yerinde doğuyor. Bizim takip ettiğimiz politika ile o çocuklar 20 yıl sonra ya kardeş olacaklar ya düşman olacaklar. Biz kardeş olmaları için çözüm süreci diyoruz. Barış diyoruz. Biz son açıklamayı, silahları bırakma açıklamasını teknik bir görüşme sonucu ortaya çıkan bir açıklama olarak görmedik. Herkes iyi niyetliyse bu açıklamayı yapanlar şimdiye kadar yaptıkları sözlerinden dönmeyip gerçek anlamda bu açıklamaya sahip çıkarlarsa silahların sustuğu bir Türkiye'de diller konuşmaya başlar. Gönüller, zihinler konuşmaya başlar. Silahların konuştuğu bir Türkiye'de ise önce zihinler susar. Fikir alışverişi olmaz. Diller susar iletişim olmaz. Ama en önemlisi gönüller susar. O susan gönüllerden annelerin çığlıkları yükselir. Biz buna izin vermeyeceğiz. Dışarıdaki bazı odakların içerideki bazı uzantıların sabote ettiği bu kardeşliği ortadan kaldırmasına müsade etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

"Kadınlar gününde ebedi ve ezeli kardeşlik girişimini başlatın"


Başbakan Davutoğlu, Meclis'teki kadın milletvekillerine çağrıda bulunarak şunları kaydetti: "Meclis'te grubu bulunan 4 partinin kadın milletvekilleri el ele verip biz de kardeşlik diyoruz, biz de analar ağlamasın diyoruz, diye ortak bir mesaj yayımlasalar ne güzel olurdu. MHP'li, CHP'li, HDP'li farklı siyasi partilerden bütün milletvekillerine çağrıda bulunuyorum. Bizim kadın milletvekillerimiz burada. Onlara da talimat veriyorum. Böyle bir girişim başlatın. Kadınlar Gününde ebedi ve ezeli kardeşlik girişimi. Bizim milletvekillerimiz buna hazırdır. Ümit ederiz ki şu veya bu taraf adına konuşan bütün siyasi partiler de bu çizgide buluşurlar"

"Böyle bir kaygınız varsa gelin 2-3 saatte biter bu iş"


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) hakkındaki parti kapatma iddialarına değinen Davutoğlu, "Havaalanından buraya gelene kadar açılan pankartlarda, yazılan sloganlarda hep Türkçe, Kürtçe, Arapça yan yanaydı. Madem ki bu kardeş diller, bu kardeş türküler bu sokaklara hakim oldu o zaman gelin sadece siyaset dilini konuşalım. Özgürlükleri, barışı konuşalım; ama hiçbir şekilde bir daha silaha ya da şiddete yönelik tavır alanlara izin vermeyelim. Bu çerçevede son dönemde özellikle ana muhalefet partisi tarafından gündeme getirilen bir hususa dikkat çekmek istiyorum. Demokratik siyasetin olduğu yerde parti kapatma olmaz. Biz Ak Parti olarak her zaman bu dönemde belki de en çarpıcı ve utanç verici bir kapatma davasına muhatap olmuş 2008'de bir parti olarak her zaman söyledik. Partileri halk açar, halk kapatır. Kimsenin bu ülkede parti kapatılmasına mazur görülmesi mümkün değildir. Madem ki böyle bir kaygı var. Buradan çağrıda bulunuyorum muhalefet partilerimize. Meclis daha faaliyetine gösteriyor. Hemen yarın gelin hep beraber bir Anayasa değişikliğiyle parti kapatılmasını imkansız hale getirelim. Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum. Böyle bir kaygınız varsa gelin 2-3 saatte biter bu iş. Hepimiz 550 milletvekilinin imzasıyla bir daha Türkiye'de demokraside parti kapatma utancının yaşanmayacağı bir Anayasa değişikliğini hep beraber oylayalım, kabul edelim. Bunu yapmayacaksanız birtakım kaygılar üzerinden eğer mağduriyet edebiyatı yapıp bizi kapatacaklar diye halkın huzuruna giderseniz biz de halkın huzuruna gider deriz ki bizim bu teklifimize onlar hayır dedi. Ak Parti olarak bize karşı sert muhalefet yapıyor olmuş olsun hiçbir partinin kapatılmasına rıza göstermeyiz" açıklamasında bulundu.

"Potansiyel tehdit teşkil edecek faili takip etmek üzere elektornik sistem devreye sokacağız"


Kadına karşı şiddeti önlemeye yönelik 2016-2019 yıllarını kapsayacak eylem planını açıklayan Davutoğlu, "Bugün buradan yeni bir seferberliği başlatıyoruz. Kadına ve çocuğa yönelik şiddet konusunda bugün 8 Mart Kadınlar Gününden Mardin'den bu seferberliği başlattığımızı ilan ediyorum. Yasal düzenleme anlamında tarihi bir adımın eşiğindeyiz. Bu da elektronik destek sistemi pilot uygulaması. Herhangi bir şekilde daha önce denetimle serbestlik diye hukukta, adli çerçevede uyguladığımız çalışmayı bu sefer kadına yönelik şiddet konusunda uygulayacağız. Yani denetimli serbestlikte nasıl mahkumun nereye gittiği bir şekilde takip ediliyorsa kadına şiddet konusunda eğer herhangi bir tehlike, tehdit söz konusuysa mağdur veya potansiyel tehdit teşkil edecek faili takip etmek üzere elektornik bir sistemi devreye sokacağız. Bugün Ankara ve İzmir illerimizde sistemin ilk pilot uygulamasını başlatıyoruz. Böylece elektonik kelepçe ve mağdur takip uygulaması kullanılarak merkezi sistemle elektronik izleme imkanı gerçekleşecek" dedi.

CNNTURK
Yorumlar (0)
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
-0°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 19 Ocak 2020
İmsak 06:32
Güneş 08:00
Öğle 13:04
İkindi 15:37
Akşam 17:59
Yatsı 19:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 17 37
2. Başakşehir 18 36
3. Fenerbahçe 18 34
4. Alanyaspor 18 32
5. Trabzonspor 17 32
6. Beşiktaş 17 30
7. Galatasaray 17 27
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Denizlispor 17 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 17 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Akhisar Bld.Spor 18 28
4. Keçiörengücü 18 28
5. Ümraniye 18 28
6. Menemen Belediyespor 18 28
7. Bursaspor 17 27
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 17 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 17 13
16. Boluspor 17 13
17. Adanaspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 21 61
2. Man City 23 48
3. Leicester City 22 45
4. Chelsea 23 39
5. M. United 22 34
6. Wolverhampton 23 34
7. Sheffield United 23 33
8. Tottenham 23 31
9. Crystal Palace 23 30
10. Arsenal 23 29
11. Everton 23 29
12. Newcastle 23 29
13. Southampton 23 28
14. Brighton 23 25
15. Burnley 22 24
16. West Ham 22 23
17. Watford 23 23
18. Aston Villa 23 22
19. Bournemouth 23 20
20. Norwich City 23 17
Takımlar O P
1. Real Madrid 20 43
2. Barcelona 19 40
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 19 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 19 29
9. Villarreal 19 28
10. Granada 19 27
11. Levante 20 26
12. Osasuna 20 25
13. Real Betis 19 24
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 19 15
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 19 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü