Hrant Dink davasında flaş karar !

Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin birtakım suçlar yönünden zaman aşımının dolması ihtimali bulunduğu gerekçesiyle dosyası ayrılan ana dava hükümlülerinden Erhan Tuncel'e 99 buçuk yıl, Ogün Samast'a 2 buçuk yıl, Yasin Hayal'e ise 7 buçuk yıl hapis cezası verildi. Tuncel, duruşma sonrası gözaltına alındı.

Güncel Haberler 17.07.2019, 19:32
77
Hrant Dink davasında flaş karar !

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin kamu görevlilerinin yargılandığı ana davadan zaman aşımının dolması ihtimaliyle dosyaları ayrılan Yasin Hayal, Ogün Samast ve Erhan Tuncel'in de arasında bulunduğu 9 sanıklı davada karar çıktı. Sanıklardan Erhan Tuncel "6 mağdura karşı tasarlayarak ve bomba kullanmak suretiyle kasten öldürmeye teşebbüs", "Mala zarar vermek", "Hrant Dink'in öldürülmesine yardıma teşebbüs", "Silahlı suç örgütüne üye olma" suçlarından toplam 99 yıl 6 ay hapis ve 450 TL adli para cezasına çarptırıldı. Sanık Yasin Hayal ise, "Silahlı suç örgütü kurma ve yönetme" suçlarından 7 yıl 6 ay hapis cezasına, sanık Ogün Samast ise, "Silahlı suç örgütüne üye olmak" suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Diğer 4 sanık da çeşitli cezalara çarptırıldı. İki sanığın ise beraatine hükmedildi. Erhan Tuncel tutuksuz geldiği mahkemeden, polis eşliğinde ve elleri kelepçeli olarak çıkarıldı. 

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Erhan Tuncel geldi. Sanıklar Osman Hayal, Ersin Yolcu ile Dink'i öldürmek suçundan hükümlü Ogün Samast ile cinayeti azmettirmek suçundan hükümlü Yasin Hayal ise, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

SAMAST: "ÖRGÜT ÜYESİ OLMAK SUÇUNDAN BERAATİME KARAR VERİLSİN"
Duruşmada son savunmasını yapan sanık Ogün Samast, "TCK'nın 220'inci maddesi kapsamında suç örgütü olmadığımızı İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nün raporları ortaya koymaktadır. İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın sözleri de 'örgüt değil mahalle arkadaşları' şeklinde olmuştur. Yasin Hayal'in daha önce tek başına işlediği suç bizim dosyamıza eklenerek örgüt yapılmıştır. Sayın savcı hangi nedenlerle Yasin Hayal'in tek başına işlediği suçu bizim dosyamıza katmıştır? Suç işlemek amacıyla kurulan örgütün üyesi olmak suçlamasını kabul etmiyorum. Sizin huzurunuzda olan sanıklar sadece aynı mahalleden olan arkadaşlardır. Hiçbir örgüt kapsamında suç işlemedik. Makamınızın örgüt suçundan cezalandırma yönünde kararı olursa şahsıma etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını istiyorum. Olay tarihinde yaşımın küçük olması, cahilliğimden dolayı kullanılmam ve olaya dahil olan kim varsa hepsini tek tek anlatmam dikkate alınarak etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını istiyorum. 13 yıldır kendimi geliştirmiş olmam, suç işlememe yönünde kendimi geliştirmiş olmam da dikkate alınarak suç örgütü üyesi olmak suçundan beraatime karar verilmesini, aksi taktirde etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istiyorum." dedi.

"TANIK YAPILMAMAK İÇİN BU DAVANIN SANIĞI HALİNE GETİRİLDİM"
Sanık Erhan Tuncel ise, "Suikasti yaklaşık bir yıl önce yürütmekte olduğum yardımcı istihbarat elemanı olarak emniyete bildirdim. Ve benim verdiğim isimler tarafından suikast işlendi. Suikastın azmettiricisi olduğum, yardımcı istihbarat elemanı olduğum basına sızdırıldı. Kamuoyuna deklare edildi. İhbarcı olmama rağmen yasadışı bir şekilde azmettirici olarak gösterildim. Erhan Tuncel tanıktır. Tanık yapılmamak için bu davanın sanığı haline getirildim. Kurmaca delillerle Ergenekon'a bağlanmaya çalışıldı. Olayın benimle ilgili kısmı aydınlanmıştır. Kimin kiminle çekişmesi varsa kendi aralarında halletsin. Bu davayı kullanıyorlar" diye konuştu. 

"BİZ MAHALLE ARKADAŞIYIZ"
Son sözleri sorulan sanıklardan Ogün Samast, "Biz mahalle arkadaşıyız, örgütlü bir suç işlemediğimiz aşikardır" dedi. Sanık Erhan Tuncel, "Vatan sağ olsun" derken; sanık Osman Hayal, "Kardeşim bir komploya kurban gitmiştir" dedi. Sanık Yasin Hayal, "Söyleyeceğim bir şey yok" dedi. Sanık Ersin Yolcu da örgüt olmadıklarını ifade etti. 

EN AĞIR CEZA ERHAN TUNCEL'E VERİLDİ
Mahkeme heyeti, 1,5 saatlik aranın ardından kararını açıkladı. En ağır ceza Erhan Tuncel'e verildi. Heyet, sanık Erhan Tuncel'i Trabzon'daki McDonld's'a bombalı saldırı olayında tasarlayarak bomba kullanmak suretiyle 6 kişiye yönelik "Kasten öldürmeye teşebbüs" suçundan 78 yıl, "Hrant Dink'in Yasin Hayal'in azmettirmesi sonucu Ogün Samast tarafından öldürülmesine yardım" suçundan 18 yıl, "Mala zarar vermek" suçundan 1 yıl hapis ve 450 TL adli para cezasına ve "Silahlı suç örgütü üyesi olmak" suçundan ise 2 yıl hapis cezası olmak üzere toplam 99 yıl 6 ay hapis ve 450 TL adli para cezasına çarptırıldı. Mahkeme, sanık Tuncel hakkında Dink'in öldürülmesine yardım ve 6 kişinin öldürülmesine teşebbüs suçlarından tutuklama kararı verdi. 

6 SANIĞA CEZA
Heyet, sanık Yasin Hayal'i "Silahlı suç örgütü kurmak ve yönetmek" suçundan 7yıl 6 ay hapis cezasına, sanık Ogün Samast "Silahlı suç örgütü üyesi olmak" suçundan 2yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdı. Sanık Ersin Yolcu, "Silahlı suç örgütü üyesi olmak" suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Ahmet İskender, "Silahlı suç örgütü üyesi olmak" suçundan 1 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Zeynel Abidin Yavuz, "Hrant Dink'in Yasin Hayal'in azmettirmesi sonucu Ogün Samast tarafından öldürülmesine yardım" suçundan 12 yıl 6 ay hapis, "Silahlı suç örgütü üyesi olmak" suçundan 1 yıl 6 ay hapis olmak üzere toplam 14 yıl 22 gün hapis cezasına çarptırdı. Sanık Yavuz'un Dink'in öldürülmesine yardım suçundan tutuklanmasına karar verdi. Sanık Tuncay Uzundal, "Hrant Dink'in Yasin Hayal'in azmettirmesi sonucu Ogün Samast tarafından öldürülmesine yardım" suçundan 15 yıl hapis, "Silahlı suç örgütü üyesi olmak" suçundan ise 1 yıl 10 ay 15 gün olmak üzere toplam 16 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Uzundal hakkında Dink'in öldürülmesine yardım suçundan yakalama kararı çıkartıldı.

İKİ SANIĞA BERAAT
Sanıklar Salih Hacısalihoğlu ile Osman Hayal hakkında ise suçları sabit olmadığından beraat kararı verildi. Kararın okunmasının ardından sanık Erhan Tuncel, daha önce toplamda 5 yıl 6 ay hapis yattığını söyledi. Bunun üzerine mahkeme başkanı da yattığı kadarının hükümden düşürülmesine hükmettiklerini ve cezayı temyiz edebileceğini belirtti. 

ERHAN TUNCEL DURUŞMA SALONUNDA TUTUKLANDI
Erhan Tuncel'in hükümle birlikte tutuklanmasına karar verildi. Sanık Tuncel, mahkeme salonunda polis tarafından kelepçe takılarak gözaltına alındı. Tuncel basın mensuplarının soruları üzerine, "Türkiye Cumhuriyeti devletine hizmet hiçbir zaman cezasız kalmaz. Karar hukuksuz bir karar. Diyebilecek bir şey yoktur. Mahkeme kararı kesinlikle yasaya aykırıdır. Ergenekon'u çökerttiğim herkes tarafından bilinmektedir. Aynı yapı bu cezayı vererek beni cezaya bağlamıştır. Herkes Erhan Tuncel'in kim olduğunu biliyor. Bunun bedelini de bu kararı aldırtanlara sordurtacağım" dedi. 

DAVANIN GEÇMİŞİ
Kapatılan İstanbul özel yetkili 14. Ağır Ceza Mahkemesi cinayetten 5 yıl sonra 17 Ocak 2012'de, 19 sanık yönünden kararını açıkladı. Cinayetin azmettiricisi olduğu iddia edilen sanık Erhan Tuncel 10,5 yıl hapis cezasına çarptırılarak tahliye edildi. Sanık Yasin Hayal ağırlaştırılmış müebbet ve 1 yıl 3 ay, sanık Ersin Yolcu 12,5 yıl, sanık Ahmet İskender 13 yıl 4 ay ve Salih Hacısalihoğlu 2,5 ay hapisle cezalandırıldı. Tüm sanıkların "Silahlı terör örgütü yöneticiliği veya üyeliği" suçundan beraatine karar verdi. Dink cinayetine ana davasına ilişkin yerel mahkemece verilen kararı inceleyen Yargıtay 9'uncu Ceza Dairesi, "örgüt" yönünden verilen beraat kararını bozdu. Daire, sanıkların "Silahlı terör örgütü" değil, "Suç işlemek amacıyla oluşturulan örgüt" üyesi oldukları gerekçesiyle yargılanmalarına hükmetti. Sanık Yasin Hayal'in "Kasten öldürmeye azmettirme" ve Orhan Pamuk'u "tehdit" suçlarından verilen mahkumiyet kararını onadı. Sanıklardan Erhan Tuncel'in "Patlayıcı madde imal etme" suçundan mahkumiyet kararını onayan Yargıtay, "Kasten öldürmeye azmettirme" suçundan verilen beraat kararını ise "Dink'in öldürülmesi suçuna yardım suretiyle iştirak etmesi" sebebiyle mahkumiyeti yönünde hüküm kurulması gerektiğini belirterek bozdu.

SAMAST 22 YIL 10 AY HAPİS CEZASINA ÇARPTIRILMIŞTI
Olayın tetikçisi Ogün Samast ise İstanbul 2.Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde "Dink'i kasten öldürmek" suçundan 21 yıl 6 ay, "Ruhsatsız silah bulundurmak" suçundan ise 1 yıl 4 ay hapis ve 600 TL para cezası olmak üzere toplam 22 yıl 10 ay hapis ve 600 TL para cezasına çarptırıldı. Samast hakkında terör örgütü üyesi olduğu iddialarına ilişkin dosya ise cinayet dosyasından ayrıldı. "Terör örgütü üyesi" iddialarına ilişkin yargılaması devam etti. Samast'a "Tasarlayarak adam öldürmek" ve "Ruhsatsız silah taşımak" suçlarından verilen 22 yıl 10 ay hapis cezası Yargıtay 1. Ceza Dairesince onandı. Diğer suçlardan tahliye olan Samast, cinayet suçunun infazı nedeni ile cezaevinden çıkamadı. Yargıtay'ın bozma kararının ardından yeniden başlayan yargılamada, daha önce dosyası ayrılarak çocuk mahkemesine gönderilen ve “Örgüt üyeliği" suçundan yargılaması devam eden Ogün Samast'ın dosyası, Yargıtay tarafından bozma kararının ardından yeniden başlayan Dink cinayeti ana davası ile birleştirildi.

2015 yılında ise Dink cinayetinin kamu görevlilerinin ihmaline ilişkin soruşturma tamamlanarak dava açılmıştı. Bu davada da FETÖ elebaşı Fethullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, jandarma ve eski emniyet görevlileri ile ana dava hükümlülerinin de aralarında bulunduğu 85 sanıklı dava sürerken, aralarında Erhan Tuncel, Yasin Hayal, Ogün Samast'ın olduğu 9 sanık hakkındaki dava dosyası ise 13 Haziran 2019'da "Örgüt yöneticiliği", "Örgüt üyeliği", "Patlayıcı madde atma", "Yaralama", "Tasarlayarak öldürmeye yardım etme" suçlarından zaman aşımı dolması ihtimaliyle ayrılmıştı. 

İOS Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Android Mobil Uygulamamız İçin Tıklayınız.

Sosyal Medya Hesaplarımızı Takip Ederek İlanlardan Anında Haberdar Olun.

Twitter'da Takip Etmek İçin Tıklayınız.

Facebook Grubumuz İçin Tıklayınız.

Instagram Sayfamız için Tıklayınız

KPSSCAFE.COM.TR | ANKARA

DHA

Yorumlar (0)
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
-5°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 18 Ocak 2020
İmsak 06:32
Güneş 08:00
Öğle 13:04
İkindi 15:36
Akşam 17:58
Yatsı 19:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 17 37
2. Başakşehir 17 33
3. Trabzonspor 17 32
4. Fenerbahçe 17 31
5. Beşiktaş 17 30
6. Alanyaspor 17 29
7. Galatasaray 17 27
8. Malatyaspor 17 24
9. Gaziantep FK 17 24
10. Göztepe 17 23
11. Denizlispor 17 22
12. Çaykur Rizespor 17 20
13. Gençlerbirliği 17 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 17 15
16. Antalyaspor 17 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 17 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 17 36
2. Erzurum BB 17 30
3. Keçiörengücü 17 28
4. Menemen Belediyespor 18 28
5. Akhisar Bld.Spor 17 27
6. Bursaspor 17 27
7. Ümraniye 17 25
8. Adana Demirspor 17 24
9. Balıkesirspor 17 24
10. Altay 17 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 17 23
13. İstanbulspor 17 19
14. Altınordu 17 18
15. Osmanlıspor 17 13
16. Boluspor 17 13
17. Adanaspor 17 12
18. Eskişehirspor 17 6
Takımlar O P
1. Liverpool 21 61
2. Man City 22 47
3. Leicester City 22 45
4. Chelsea 22 39
5. M. United 22 34
6. Sheffield United 22 32
7. Wolverhampton 22 31
8. Tottenham 22 30
9. Crystal Palace 22 29
10. Arsenal 22 28
11. Everton 22 28
12. Southampton 22 28
13. Newcastle 22 26
14. Brighton 22 24
15. Burnley 22 24
16. West Ham 21 22
17. Watford 22 22
18. Aston Villa 22 21
19. Bournemouth 22 20
20. Norwich City 22 14
Takımlar O P
1. Barcelona 19 40
2. Real Madrid 19 40
3. Atletico Madrid 19 35
4. Sevilla 19 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 19 31
7. Valencia 19 31
8. Athletic Bilbao 19 29
9. Villarreal 19 28
10. Granada 19 27
11. Levante 19 26
12. Osasuna 19 24
13. Real Betis 19 24
14. Real Valladolid 19 21
15. Deportivo Alaves 19 20
16. Eibar 19 19
17. Celta de Vigo 19 15
18. Mallorca 19 15
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 19 11
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü