“Esed, ABD seçimleri sonrası devrilir”

Carnegie Moscow Center politika uzmanı Aleksey Maleşenko “Arap Baharının” son dalgası Suriye’de yaşanan gelişmeleri Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) değerlendirdi.

Güncel Haberler 08.08.2012, 14:20 08.08.2012, 14:20
11360
“Esed, ABD seçimleri sonrası devrilir”
Carnegie Moscow Center politika uzmanı Aleksey Maleşenko “Arap Baharının” son dalgası Suriye’de yaşanan gelişmeleri Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) değerlendirdi. Rusya’nın krizin başında izlediği politikayı doğru bulduğunu kaydeden Maleşenko, Suriye lideri Beşşar Esed’in...
Carnegie Moscow Center politika uzmanı Aleksey Maleşenko “Arap Baharının” son dalgası Suriye’de yaşanan gelişmeleri Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) değerlendirdi. Rusya’nın krizin başında izlediği politikayı doğru bulduğunu kaydeden Maleşenko, Suriye lideri Beşşar Esed’in acımasız ve sert tutumları ile Moskova’yı zor durumda bıraktığını söyledi. Bölgede “Kürt Devleti” kurulmasının mümkün olmadığına değinen Maleşenko’ya göre, Suriye krizi Rusya-Türkiye ilişkilerini etkilemeyecek. Suriye tarafından düşürülen Türk savaş uçağı ile ilgili de konuşan uzman, olayın teknik bir hata olduğunu düşünüyor.

Suriye krizinin patlak verdiği ilk günlerde Rusya’nın doğru adımlar attığını savunan Maleşenko, “Esed tüm eksikliklerine rağmen adımları öngörülebilen bir siyasetçi. Başlangıçta komşularına karşı provokatif değildi. Bölgede istikrar unsuru gibi duruyordu. Alternatiflerin olmadığı bir ortamda Esed’i desteklemek anlaşılabilir. ABD bile ilk aşamada Esed’in reform yapabileceğini düşünüyordu. Ancak zaman ilerledikçe Suriye rejimi acımasız hale geldi. Uzlaşma yerine beklenmedik adımlar attı. Diyaloga kapandı. Arap dünyası, batılı ülkeler ve Türkiye’yi kaybetti. Resmen muhalefeti sivil savaşa sürüklemek için provoke etti. Muhalefetin de iyi davranmadığını söyleyebilirim. Çok acımasız olaylar yaşanıyor ve durum kötüleşiyor. Büyük ölçüde bunun suçlusu bence Esed.” dedi.

RUSYA, ESED’LE BİRLİKTE SON MÜTTEFİKİNİ KAYBEDİYOR

Rusya’nın da Esed’i daha yumuşak ve uzlaşı yanlısı çözüme zorlama çabalarının başarısız olduğuna değinen Rus uzman, “Esed’e sert ve kendisine yakışır şekilde Rusya baskı yapamadı. Daha olumlu şekilde davranmasını da sağlayamadı, ancak yine de desteklemeye devam etti. Bu bir hataydı. Öyle bir an geldi ki artık ne olursa olsun Esed’i desteklemeye gerek yoktu. Bir şekilde geleceğin Esed’ten yana olmadığını anlamak gerekiyordu. Neden Rusya kendi siyasetine ters yönde hareket etmedi? Bu çok önemli bir durum. Neden Rusya tek başına kaldı? Çin sayılmıyor, çünkü Çin çok uzak ve Suriye’de kimin olacağı çok da umurlarında değil.” ifadesini kullandı.

“Suriye Sovyet zamanından beri bölgede Rusya’nın tek müttefiki olarak kaldı. Rusya onlarca yıldır, hem Arap hem İslam dünyasında kendi yerini bulmaya çalışıyor. Ve bu alan sürekli daralıyor. Artık Sovyet yanlısı Irak yok, Kaddafi yok, Mısır’da olup bitenler belli değil, Yemen de gitti. Orta Doğu’da Rusya’nın partner diyebileceği kimse kalmadı. Sonuncusu Esed. Psikolojik olarak hem Kremlin’i hem Putin’i anlayabiliyorum. Yani artık Tartus olmayacak. Ve Rusya bu açıdan Esed’i düşünürken yerine kim gelirle ilgilenmedi. Rusya sürekli geçmişi düşünüyor. Sovyet geçmişini düşünüyor. Rusya’nın bu hastalığı BDT’ye yansıyor. Sözde hep ‘Evet biz yeni ülkeyiz. Biz bağımsız Rusya’yız’ dense de, Sovyet düşüncesi korunuyor. Bence bu en önemli eksiklik. Son müttefiklerini kaybeden Kremlin ve Putin’i anlıyorum, ancak onlar onu her halükarda kaybedecekler. Esed olmadığı zaman, - ki olmayacağı kesin, bu bir an meselesidir- Suriye’de ‘Rusya lobisi’ olacak kimse kalmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

ESED, ABD SEÇİMLERİNE KADAR GÖREVDE KALIR

Suriye sorunun uluslar arası bir problem haline geldiğini ifade eden Maleşenko, Esed’in ABD seçimlerine kadar iktidarda kalabileceğini öngördü. ABD Başkanı Barack Obama için seçim öncesi Suriye’de tansiyonun yükselmesinin istenilen bir durum olmadığını kaydeden Rus uzman, “ABD’de, Esed sonrası bir soykırım yaşanacağı konuşuluyor. Artık Esed bir sorun değil, Esed sonrası bir sorun haline geldi. Birileri generaller ve Alevilere karşı bir kısım olumsuzlukların yaşanmaması için güvenlik garantisini vermeli. Bence bugün kimse ne ABD, ne Avrupa, ne Rusya ve belki de ne de Türkiye, Esed’in bir anda gitmesinden yana değil. Esed’in yumuşak şekilde gitmesi herkes için çok ideal gözüküyor. Esed’in kendisini destekleyen insanların güvenlik garantisini alarak gitmesi bir plan olabilir. Esed’i gerçekten birçok insan destekliyor. İsteriz ki Esed’in gidişi kansız olsun. Kansız olmayacak, bu kesin. Zaten 16-24 bin insanın ölümünden bahsediliyor, bence bu sayı daha fazladır. Allah korusun oluşan durum Suriye’yi mini-Ruanda haline getirebilir.” eleştirisi getirdi.

SURİYE'DE YENİ YÖNETİM NE ZAMAN KURULUR?

Esed’in gideceğinin tartışılmadığını, ancak sonrasında kurulacak hükümetin çok zor olacağına değinen Maleşenko, “Çünkü muhalefeti temsil eden güçler çok farklı. Kimi Batı’ya yönelmiş, kimi Basra Körfezi ülkelerine, kimi Türkiye’ye. Bence bu yönetimde Esed’in eski yönetiminden de olması gerekiyor. Çünkü, tamamı kötü insanlardı diyemeyiz. Alevi topluluğunu bir çırpıda atmak bir nevi iç savaşa davettir. Bu yüzden kurulacak yönetim çok zor ve gerçekten en geçici yönetim olacak. Böyle bir yönetim kurulursa herkesi temsil edecek ve tüm toplumla diyalog kurabilecek. Hem laik, hem İslamcı hem de Alevilerle. Ben ülkenin bütünlüğünün korunacağından eminim. Çünkü kimsenin Suriye’yi bölme ihtiyacı yok. Ben her türlü bölücülüğe karşıyım. Ben onları anlayabiliyorum, ancak bu dünyada tek onlar yaşamıyor. Ortak ve genel iyilik için bölücülük olumsuz bir şey. Suriye’de bölücülük yaşanacaktır, orada bir çok sorun var, ama Suriye bölünmeyecek.” ifadesini kullandı
Kürt devleti imkansız

Kürt nüfusu ile ilgili çok farklı rakamlara sahip olduğunu kaydeden Rus uzman, “Aslında Kürtler öyle bir millet ki onların hiçbir yerde sayılarını tam olarak hesaplayamazsınız. Sayıları 18 milyon ile 35 milyon arasında değişiyor. Ben Kürtleri anlıyorum. Ulusal devlet sahibi olma isteğinin haklı tarafları olduğunu da düşünüyorum. Ancak bölge için, tamamen bağımsız bir Kürt devletinin kurulması bir facia olur. Böyle bir durum kaç ülkenin sınır ihlali ile gerçekleşecek?” sorusunu yöneltti.

TÜRK UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİNE RUSYA MÜDAHİL DEĞİL

Suriye karasularına yakın bir alanda düşürülen Türk savaş uçağı ile ilgili soruları da yanıtlayan Maleşenko, “Rusya’nın olayın herhangi bir kısmında yer aldığını düşünmüyorum. Bu er ya da geç ortaya çıkacak. Rusya’nın böyle bir soruna ihtiyacı yok. Ben aslında daha çok teknik detayların neden olduğunu düşünüyorum. Siyaset, provokasyondan bahsetmek isterdik. Ama bence gerçekten hata oldu, uçak sınırı ihlal etti ve olanlar oldu. Siyasi bir davranış olsaydı bu Türkiye’yi daha fazla Esed karşıtı davranışa sürüklerdi. Fakat gördüğümüz kadarıyla bunlar olmadı, demek ki bu mesele üzerinde bir çözüm bulundu.” dedi.

TÜRKİYE ÇAĞDAŞ BİR ÜLKE OLARAK BÖLGEDE DAHA DA GÜÇLENECEK

Türkiye’nin dış politikasını izlediğini, agresif olmayan yaklaşımlarının çok önemli olduğuna değinen Rus uzman, “Türkiye’nin bölgede kendi gücünü artırması normal. Çünkü bugün ve yarın için Türkiye Müslüman dünyasının lideri. Petrol ve dini olarak değil bir çağdaş ülke olarak.

Ankara’nın Avrupa hevesinden bahsettiğimizde ise bence bir Müslüman ülke olarak Orta Doğu’ya Türkiye daha yakın. Orada başarılı olması daha gerçekçi. Bazı meslektaşlarım bana katılmaz, fakat bence Türkler ve Araplar arasında hep rekabet yaşanmıştır. Bu bir kavga değil, uluslar arasında bir rekabet. Bu rekabet Türk etkisini önleyici faktörünü oluşturacak. Er ya da geç, ya da şimdi bile Araplar Türkiye’yi fazlasıyla hissedecek. Ve bu onlara fazla görünecek. Bence Türkiye burada dengeli, taktik olarak doğru şekilde davranıyor. Ve bu davranış biçimi başarısının sırrı bence. Ankara için belki burada önemli olan şey fazla pasif olmamak ve fazla hevesli olmamak gibi denge gözetleniyor. Bence şu anda bu orta yol bulundu. Gelecek ne gösterir bakacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

TÜRKİYE’NİN ŞANGHAY ÜYELİĞİ ŞAKA OLABİLİR

Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) üyeliği ile ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Rusya lideri Putin’le görüşmesinde yaptığı espriye dikkat çeken Rus uzman, “Bence bu sadece şaka. Türkiye, sadece örgüte girer ve iş olur biter ülkelerden değil. Türkiye gireceği örgütün yapısını tamamen değiştirecek kapasitede. Çin bunu ister mi acaba? Orta Asya’dakiler ne düşünecek? Bir yanda Çin, bir yandan Rusya, bir de Türkiye? Bence bu bir şaka. Ayrıca bence şu anda izlediğimiz ŞİÖ bir Çin yanlısı yapıya sahip. Pakistan, Hindistan ve Çin’in bir arada olduğu büyük ŞİÖ ilgili konuşmalar ise bir ütopya. Aynı BDT gibi. Hiçbir işe yaramıyorlar. Bence Türkiye’de bu anlamda çok ilgi çekici bir ülke. Hem Avrupa yönelimi mevcut, hem Müslüman yönelimi. Bence evet. Çok iyi şekilde dengeliyor. Fakat buna uzun süre sahip çıkabilmek zor bir mesele. Şimdilik Türkiye çok başarılı. Şimdilik!” şartı koydu.

SURİYE KRİZİ RUS-TÜRK İLİŞKİLERİNİ ETKİLEMEZ

Rus-Türk ilişkilerinin bağımsız ilişkiler olduğunu vurgulayan Maleşenko şu şekilde konuştu: “Suriye’de er ya da geç sorun çözülecek. Her hangi bir dış etkenin bu ilişkilere ciddi şekilde etki etmesi çok zor. Er ya da geç Suriye problemi çözülecek. Bizim ekonomik partner ilişkilerimiz ise devam edecek. Türkiye’de Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül iktidarda oldukça bu partnerlik ilişkileri uzun sürer. Bence ilişkilerimiz çok iyi.”

Yorumlar (0)
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
-6°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Yerli Otomobili Beğendiniz mi?
Namaz Vakti 23 Ocak 2020
İmsak 06:30
Güneş 07:58
Öğle 13:05
İkindi 15:40
Akşam 18:03
Yatsı 19:25
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 18 40
2. Başakşehir 18 36
3. Trabzonspor 18 35
4. Fenerbahçe 18 34
5. Alanyaspor 18 32
6. Galatasaray 18 30
7. Beşiktaş 18 30
8. Göztepe 18 26
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 18 24
11. Çaykur Rizespor 18 23
12. Denizlispor 18 22
13. Gençlerbirliği 18 18
14. Konyaspor 18 18
15. Kasımpaşa 18 15
16. Antalyaspor 18 14
17. Ankaragücü 18 12
18. Kayserispor 18 10
Takımlar O P
1. Hatayspor 18 37
2. Erzurum BB 18 31
3. Bursaspor 18 30
4. Akhisar Bld.Spor 18 28
5. Keçiörengücü 18 28
6. Ümraniye 18 28
7. Menemen Belediyespor 18 28
8. Adana Demirspor 18 27
9. Altay 18 24
10. Balıkesirspor 18 24
11. Giresunspor 18 24
12. Fatih Karagümrük 18 23
13. İstanbulspor 18 20
14. Altınordu 18 19
15. Osmanlıspor 18 16
16. Adanaspor 18 13
17. Boluspor 18 13
18. Eskişehirspor 18 9
Takımlar O P
1. Liverpool 22 64
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 23 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Barcelona 20 43
2. Real Madrid 20 43
3. Atletico Madrid 20 35
4. Sevilla 20 35
5. Getafe 20 33
6. Real Sociedad 20 31
7. Valencia 20 31
8. Athletic Bilbao 20 30
9. Villarreal 20 28
10. Granada 20 27
11. Real Betis 20 27
12. Levante 20 26
13. Osasuna 20 25
14. Deportivo Alaves 20 23
15. Real Valladolid 20 22
16. Eibar 20 22
17. Mallorca 20 18
18. Celta de Vigo 20 16
19. Leganés 20 14
20. Espanyol 20 14
Yeni Sayımız
Günün Karikatürü Tümü