- G:

2021 İnfaz Koruma Memuru Alımında Sık Sorulan Sorular!

Ceza ve Tevkifevleri Müdürlüğü'nün açmış olduğu 4918 Kişilik İnfaz Koruma memuru alımında memur adayları başvuru işlemleri için gerekli belgeler ile başvuru sürecine başlarken sık sorulan soruların cevabını veriyoruz.

2021 İnfaz Koruma memuru alımına kimler başvurabilir? mask

2021 İnfaz Koruma memuru alımı ilanı memur olmak isteyen adaylar tarafından uzun süredir beklenen ilanların başını çekmekteydi. Her ne kadar 6000-7000 kişilik bir ilan beklense de 4918 kişilik ilan memur adayları arasında sevinçle karşılandı. Memur adayları alımda bazı soruların cevabını merak etmektedir. Bu haberimizde bu soruların cevabını vermeden önce, geçmiş dönemlerde yapılan alımlarda oluşan taban puanları için parantez içinde bulunan başlığa tıklayabilirsiniz ( Adalet Bakanlığı infaz koruma memuru taban puanları )

2021 İnfaz Koruma memuru alımına kimler başvurabilir?

Gerekli başvuru şartlarını taşıyan Lisans, ön lisans, ortaöğretim mezunları başvuru yapabilmektedir

2/13
KPSS Taban Puan Şartı Kaçtır? mask

KPSS Taban Puan Şartı Kaçtır?

2020 KPSS'den en az 70 puan alınması koşulu aranmaktadır. Bu puan tüm mezunlar için ortaktır. ( Lisans, önlisans, ortaöğretim)

3/13
YAŞ şartı Var mı? mask

YAŞ şartı Var mı?

İnfaz Koruma memuru alımında Yaş Şartı 30'dır. 30 yaşını bitirmemiş olma şartı aranmaktadır.

Yapılacak sınavın son başvuru tarihi olan 12.03.2021 itibarıyla 18 yaşını doldurmuş olmak; Merkezî sınavın (KPSS-2020) yapıldığı yılın Ocak ayının birinci günü itibarıyla; infaz ve koruma memurları için 30 yaşını bitirmemiş olmak (01 Ocak 1990 ve sonrası doğumlu olanlar sınava müracaat edebilecektir.)

Kısacası 1 Ocak 1990 ve sonrası doğumlular ilana başvuru yapabilecekken, 31 Aralık 1989 ve öncesi doğumlular başvuru yapamamaktadır.

4/13
İKM memur alımında BOY Şartı Kaçtır? mask

İKM memur alımında BOY Şartı Kaçtır?

İKM memur alımında boy şartı erkek ve kadın adaylar için farklıdır. Buna göre;

Erkeklerde 170 cm. kadınlarda 160 cm. ‘den kısa boylu olmamak,

Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin; 170 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 70+13=83’ten fazla, 70-17=53’ten az olmaması gerekmektedir.)

5/13
İKM memur alımında Mülakat Var mı? mask

İKM memur alımında Mülakat Var mı?

Sözlü Sınav denilen mülakat bu alımda da mevcuttur. Geçtiğimiz yıllarda alım sayısının 5 katı kadar sözlü sınava alınırken 2021 yılında yapılan alımda bu sayı 3 kat olarak güncellenmiştir.

Kısaca 30 kişilik bir alımda eskiden 150 kişi sınava davet edilirken, Bu sayı 2021 yılında 3 katı yani 90 olacaktır..

6/13
Birden Fazla Şehire Başvuru Yapabilirmiyim? mask

Birden Fazla Şehire Başvuru Yapabilirmiyim?

Adaylar yanlızca 1 (bir) pozisyona başvuru yapabilecektir. Birden fazla pozisyona başvuru yapan adayların başvuruları değerlendirmeye alınmayacaktır.

7/13
Başvurular Nasıl Yapılacak? mask

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Adaylar başvurularını https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yaparak, e-Devlet üzerinde 23.02.2021 tarihinde aktif hale gelmiş olan iş başvuru ekranını kullanarak gerçekleştireceklerdir.

8/13
Başvurular Ne Zaman Sona Erecek? mask

Başvurular Ne Zaman Sona Erecek?

Başvuru tarihleri: Başvurular 23.02.2021 günü başlayıp, 12.03.2021 günü saat 23.59’da sona erecektir.

9/13
2021 İKM alımında taban puanlar Yüksek Kapatır mı? mask

2021 İKM alımında taban puanlar Yüksek Kapatır mı?

Taban puanlar geçtiğimiz senelere göre daha yüksek kapatacaktır. Bunun başlıca sebepleri;

1) Alımların e-devlet üzerinden olması nedeniyle yüksek puanlı adayların rahatlıkla başvuru yapabilmesi ( Eskiden komisyona gitmeyen ya da gidemeyen adaylar fazlaca vardı )

2) Alımların yine e-devlet üzerinden online olması nedeniyle yoğun başvuru olması

3) Pandemi koşulları sebebiyle uzun süredir yüklü alım olmaması ve 2020 KPSS puanıyla yapılan en yüklü ilan olması

4) Eskiden sözlü sınava alım sayısının 5 katı kadar aday davet edilirken artık 3 katı adayın davet ediliyor olmasıdır..

10/13
İKM sözlü sınavda neler sorulmaktadır? mask

İKM sözlü sınavda neler sorulmaktadır?

a) İlgilinin atanacağı kadronun gerektirdiği mesleki bilgi (40 puan),

b) Atatürk ilkeleri ve inkılâp tarihi (20 puan),

c) Genel kültür (20 puan),

d) Bir konuyu kavrama ve ifade yeteneği (20 puan), konularından oluşmaktadır.

Adayın sözlü sınavda başarılı sayılabilmesi için 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alması gerekecektir. Şoför pozisyonuna alınacak adayların mesleki bilgisi tespit edilirken araç başında ve araç kullanma becerisi ölçülmek suretiyle yapılacaktır.

Aşçılık sözlü sınavında; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liseleri ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerinde görevli öğretmen, uzman veya usta öğreticilerinden veya diğer resmi kurum ve kuruluşlarda aşçılık unvanında görevli kişilerin görüşüne başvurulabilir.

11/13
Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? mask

Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

1) Güvenlik Soruşturması Formu,

2) Sağlık Beyanı Formu,

3) Mezuniyeti gösterir öğrenim belgesi (Öğrenim bilgileri ilgili web servisleri aracılığı ile alınacaktır. Öğrenim bilgisi alınamayan veya hatalı olan adaylar söz konusu belgeyi sisteme kendisi yükleyecektir. Sistemde mezuniyet bilgileri yer alan adayların ilaveten diploma yüklemesi gerekmemektedir.),

12/13
İnfaz Koruma Memuru Ne İş Yapar? mask

İnfaz Koruma Memuru Ne İş Yapar?

Türk İnfaz sisteminde tanımlanan T.C. Adalet Bakanlığı Ceza İnfaz Kurumlarında güvenlik ve gözetim servisinde görev yapan personeldir. Güvenlik ve gözetim servisi; kurumun güvenliği, düzeni ve disiplininden sorumludur. İnfaz ve koruma memuru, kurumun güvenlik, düzen ve disiplininin sağlanması, hükümlülerin kurum içindeki hareketlerinin takip ve kontrolü ile gözetimi ve kurumun temiz tutulması ile hükümlülerin iç yönetmeliklere uygun surette hareket etmelerini sağlamakla görevli olup, müdür ve ikinci müdür veya bunların bulunmadığı yerlerde idare memuru ile infaz ve koruma başmemuru tarafından verilen görevleri yapar.

13/13
2021 İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar? mask

2021 İnfaz Koruma Memuru Maaşı Ne Kadar?

2020 Yılına tüm memur maaşlarına Yüzde 7.36 zam yapıldı. İnfaz Koruma memuru maaşları da medeni durum ( bekar-evli) ve mezuniyet durumu (lisans, ön lisans, lise ) ve çocuk sayısı gibi faktörlerle değişkenlik göstermekle birlikte Bekar bir ikm memurunun aldığı maaş 2021 yılında en az 4500-4700 TL arasındadır..

24 Şub 2021 - 23:49 - Personel


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak KPSS Cafe Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan KPSS Cafe hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler KPSS Cafe editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı KPSS Cafe değil haberi geçen ajanstır.