Taşeron Konusunda Son Durum - Asgari Ücret Son Dakika Haberleri 15 Kasım

Taşeron ile ilgili son gelişmeler neler? Kimler taşeron yasasından faydalanacak? Hangi işi yapanlar kadroya alınacak? Asgari ücret konusu ne zaman netleşecek? Kadroya geçecek işçiler ne zaman açıklanacak?

Ekonomi 14.11.2015, 23:52 14.11.2015, 23:54
Taşeron Konusunda Son Durum - Asgari Ücret Son Dakika Haberleri 15 Kasım
 Taşeron ile ilgili son gelişmeler neler? Kimler taşeron yasasından faydalanacak? Hangi işi yapanlar kadroya alınacak? Asgari ücret konusu ne zaman netleşecek? Kadroya geçecek işçiler ne zaman açıklanacak?
Taşeron konusun seçim sonrasında hızlı bir şekilde hareket kazanmış ve kimlerin taşeronda asıl işi sayılacağı ise yavaştan kararlaştırılmaya başlanmıştır. Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Faruk Çelik, taşeronlarda kimlerin kadroya alınacağı ile ilgili bir dizi açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda maddeler halinde kimlerin kadroya geçeceğini ifade eden Çelik, en kapsamlı açıklamalardan birisini yapmış oldu.

Faruk Çelik, 1 Kasım sonrasında taşeronları kadroya alacaklarını ve bunlarla ilgili başlatılan çalışmalarda şunları kaydetti: “ Şuanda 750 bin civarında kamuda çalışan eleman var. Bunların tümünü toparlayacak bir yasa yaptık. Mesela TRT'de hizmet alımı olacaksa, Maliye Bakanlığından alınacak vizeyle, kim ne amaçla işe başlatılmışsa o amaçla hizmetini sunacak. 

Taşeronla ilgili, kamunun ihtiyacı varsa, olmazsa olmazlar kadroya alınacak. Mesela, hasta bakıcı bir kardeşimiz. Hastayı ameliyattan odasına kadar götürüp ilgileniyor. “ ifadelerini kullandı.

Sözlerine devam eden Faruk Çelik; “Hizmet alımı var. Hizmet alımı yapılacak işler de netleşecek. Sendikalar, ilgili bakanlıklar çalışmayı yapacaklar. "Şuradaki elemanlar asıl işçidir kadroya, şuradakiler de yardımcı işçidir" denilecek, onlara da asıl işçinin elde ettiği hakları yardımcı işçilere de verilerek alımı yapılacak. Yeni bakanlar kurulunda görev alacak arkadaşlar ilk 6 ay içerisinde neşter atacak diye düşünüyorum. “ diyerek taşeronlara mesaj verdi.

Daha öncede açıklamalarda bulunan Faruk Çelik, asıl iş yapan ile yardımcı işi yapanların ayrılacağını ve bu duruma göre geçişlerin başlayacağını ifade etmişti.

TAŞERON SORUNU TAM OLARAK NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK? 

Taşeron sorunu ile ilgili işçilerden 100 gün süre isteyen hükümet, 100 gün içerisinde bu sorunun hallolacağını ve kadroya geçişlerin öncelikli olarak ilk 200 bin kişi ile yapılacağını ifade etmişti. Daha sonrasında asıl ve yardımcı işçiler ile ilgili açıklama yapan hükümetin ardından Faruk Çelik, bu kişilerin en kısa sürede duyurulacağını ve bu duyuru sonrasında kimler kadroya alınacak herkes kendini bilecek dediği öğrenilmişti.

EMEKLİ MAAŞLARINDAKİ SON DURUM

Emekli maaşları ile ilgili çalışmaları tamamladıklarını ifade eden Faruk Çelik, çalışmaların söylendiği şekilde bittiği ve Ocak 2016 tarihinde emeklilere 200 TL üzerinde yeni zam verileceğini ifade etti. 5,5 milyon emekliyi ilgilendiren bu çalışma ilgili olarak artık 1,100 TL’nin altında emekli maaşı kalmadığını ifade eden Faruk Çelik, Maliye Bakanlığı ile ara sıra karşı karşıya geldiklerini ve verilen rakamlarla ilgili Maliye Bakanlığı ile beraber hareket ettiklerini ifade ederek şunları söyledi: 

“Her gün partnerlerimiz, bütün çalışanlar, emekliler. Tümü ile siz her gün çeşitli vesilelerle bir araya geliyorsunuz. Bu sorunları çözeceksiniz. Mali kaynağın tesisiyle. Tabii karşı karşıya geliriz arada bir. Medeni ölçülerde tartışırız. Maliye bakanımız tabiki ister ki, bütçe açığının denk bütçelere inmesi için mücadele edecek. Biz de eşitsizlikleri nasıl giderebiliriz, bu da bizim mücadelemiz. “

ASGARİ ÜCRETTEKİ SON DURUM

Asgari ücret konusunun 7 Haziran seçimlerinden hem sonra hem de öncesinde bir yarış kulvarına çevrildiğini ifade eden Çelik, Ak Parti verdiği tüm seçim vaatlerinin arkasındadır. Verdiği rakamları en kısa sürede işleme alacaktır ifadelerini kullandı. Bir diğer yanda 1 Ocak 2016 tarihinde verilmesi planlanan 1,300 TL net asgari ücret konusunda komisyonun kurulacağını ve herkesin dinlenileceğini ifade etti.

Komisyonda hem iş dünyasından hem hükümetten hem de muhalefetten kişilerin olacağını ifade eden Çelik, “ Asgari ücretin 1 Ocak 2016'da 1,300 TL olmasına karar verildi. Vaatlerimizin tümünü de seri bir şekilde yerine getireceğiz. 1 Aralık'ta komisyon toplanacak. “ ifadelerini kullandı. 

Asgari ücrete zam bekleyenlerin ise 1 Aralıkta toplanan komisyon sonrasında çıkacak olan haberlere odaklanması ve o haberleri beklemesi gerekiyor.

İŞ VEREN ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA NE DÜŞÜNÜYOR?

İşverenler ile de görüştüklerini ifade eden gelen sorular üzerine asgari ücret konusunda net 1,300 TL olmasının bir iş verene maliyetinin 2 bin TL’yi geçeceğini ifade ederken, işten çıkarmalar olur cümlesine ise “ Gerekli önlemleri alacağız. “ ifadelerini kullandı.

İş dünyasının 1,300 TL asgari ücretin olması ile ilgili çok fazla tepki göstermelerini değerlendiren Faruk Çelik, Başbakan ile bir araya gelen iş dünyası temsilcilerinin açıklamalarını şunlarla ifade etti: “ İş dünyasından gelenler Başbakanımıza isteklerini ve düşünceleri tüm açık yüreklilikle ifade ettiler. Kendileri asgari ücretin 1,300 TL’ye çıkmasına karşı olmadıklarını ancak; bu rakamın artması ile ilgili olarak maliyetin 2 bin liranın üzerine çıkacağını ve bunun da rekabeti artıracağını ifade ettiler. “ dedi.

“ VATANDAŞ DEVLETTEN SICAKLIK BELİYOR “

7 Haziran seçimleri sonrasında Ak Parti’nin mesajı aldığını ve vatandaşın artık devletin sıcak yüzünü görmek istediğini belirten Çelik, vatandaşın artık devletin sıcak yüzünü göreceğini ve bu sıcak yüzü sayesinde birçok kişinin rahat bir nefes alacağını belirtti. Mesajın çok net aldığını ifade eden Çelik, “ Kürt sorunu “ meselesinde de yol kat etmeye başlayacaklarını ve yapılan çalışmaların hız kesmeden hükümet kurulmasından sonra devam edeceğini belirtti.

Türkiye’den herkesin çok fazla şey beklediğini ifade eden Çelik, hem ülke vatandaşlarının hem de çevre ülkelerin beklentilerinin karşılanması için çalışmaların devam edeceği belirtildi.

Taşeron kadro son durum hakkında bilgi en yetkili isim olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'ten geldi.

Faruk Çelik, taşeron kadro kimleri kapsıyor sorusuna TRT canlı yayınında yanıt verdi.

Hangi sözleşmelilerin kadroya alınacağına ilişkin listenin yeni Bakanlar Kurulu tarafından 6 ay içinde ilan edileceğini söyledi.
 

Kamuda 750 bin civarında taşeron işçi olduğunu anımsatan Çelik, taşeron kadrolarını 'asıl işçi' ve 'yardımcı işçi' ayrımına göre yapılacağını da açıkladı.
 
 
Faruk Çelik'in açıklamalarının detayları şöyle:

"Kamu için olmaz denilen kadrolarda çalışanlar kesinlikle kadroya alınacak.

Bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi yaptık. 7 Haziran'daki karmaşa içerisinde yaptığımız birçok şey açıklanamadı. Bunların hepsi, birkaç cümlelik insanların zihnini bulandıran kavramlarla karışıp gittik.
750 bin civarında kamuda çalışan eleman var. Bunların tümünü toparlayacak bir yasa yaptık. Mesela TRT'de hizmet alımı olacaksa, Maliye Bakanlığından alınacak vizeyle, kim ne amaçla işe başlatılmışsa o amaçla hizmetini sunacak. Taşeronla ilgili, kamunun ihtiyacı varsa, olmazsa olmazlar kadroya alınacak. Mesela, hasta bakıcı bir kardeşimiz. Hastayı ameliyattan odasına kadar götürüp ilgileniyor.

Hizmet alımı var. Hizmet alımı yapılacak işler de netleşecek. Sendikalar, ilgili bakanlıklar çalışmayı yapacaklar. "Şuradaki elemanlar asıl işçidir kadroya, şurdakiler de yardımcı işçidir" denilecek, onlara da asıl işçinin elde ettiği hakları yardımcı işçilere de verilerek alımı yapılacak. Yeni bakanlar kurulunda görev alacak arkadaşlar ilk 6 ay içerisinde neşter atacak diye düşünüyorum.

TAŞERONA KADRO YASASI ÇIKTI BAKANLAR KURULU KARARI BEKLENİYOR

Yasa çıkmıştı, bir bakanlar kurulu kararı yayımlanması gerekiyor. Sosyal tarafların görüşünü alacak bir atmosfer oluşmadı ki. Seçim sonrasına kaldı. 1 Kasım sonrasına kaldı. Bu iş şimdi çözülüyor. Taşeron diye ifade ettiğimiz kişilerin durumu 6 ay içerisinde netlik kazanıyor. Tarafların katılımıyla en sağlıklı şekilde netlik kazanacak. Emeğin istismarına son verilecek. Bütün kamu kurumlarını kapsıyor. Kim hizmet alımında kim asıl kadroda olacak netleşecek.

Bugünün sorunu değil bu. İş yeri sayımız arttı. İhtiyaçların hizmet alımı şekilde karşılanması arz etti. Mesela kamuda çalışıyor, yıl sonu geliyor, 15 gün işten çıkarılıyor. Neden? Kıdem tazminatı talep etmesin diye. Artık kıdem tazminatı da alacak. 7 Haziran karmaşası içerisinde bunlar anlatılamadı. Çözüleceğini herkes bilsin.

Taşeron ile ilgili son gelişmeler neler? Kimler taşeron yasasından faydalanacak? Hangi işi yapanlar kadroya alınacak? Asgari ücret konusu ne zaman netleşecek? Kadroya geçecek işçiler ne zaman açıklanacak?
Yorumlar (1)
bekir 4 yıl önce
Kyk da 9 aydır kaloriferciyim işikiz asil işe giriyormu yani bize kadro varmı
Yeni Nesil E Ticaret Çözümleri için OmniTicaret!
11°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
2019/2 KPSS Tercihinde Bulunacak mısınız?
2019/2 KPSS Tercihinde Bulunacak mısınız?
Namaz Vakti 14 Aralık 2019
İmsak 06:25
Güneş 07:56
Öğle 12:48
İkindi 15:10
Akşam 17:31
Yatsı 18:56
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 14 30
2. Beşiktaş 14 27
3. Trabzonspor 14 26
4. Başakşehir 14 26
5. Fenerbahçe 14 25
6. Alanyaspor 15 23
7. Galatasaray 14 23
8. Malatyaspor 14 20
9. Göztepe 14 20
10. Denizlispor 14 18
11. Gaziantep FK 14 17
12. Çaykur Rizespor 15 17
13. Kasımpaşa 15 15
14. Gençlerbirliği 14 14
15. Konyaspor 14 14
16. Antalyaspor 15 13
17. Kayserispor 14 10
18. Ankaragücü 14 9
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Erzurum BB 15 27
3. Akhisar Bld.Spor 14 25
4. Bursaspor 14 23
5. Fatih Karagümrük 15 23
6. Ümraniye 14 22
7. Keçiörengücü 14 22
8. Menemen Belediyespor 14 22
9. Altay 15 20
10. Balıkesirspor 14 19
11. Giresunspor 15 19
12. Adana Demirspor 15 18
13. İstanbulspor 14 15
14. Altınordu 14 13
15. Osmanlıspor 14 11
16. Boluspor 15 11
17. Adanaspor 14 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 17 49
2. Leicester City 16 38
3. Man City 16 32
4. Chelsea 16 29
5. M. United 16 24
6. Wolverhampton 16 24
7. Tottenham 16 23
8. Sheffield United 16 22
9. Arsenal 16 22
10. Crystal Palace 16 22
11. Newcastle 16 22
12. Brighton 16 19
13. Burnley 16 18
14. Everton 16 17
15. Bournemouth 16 16
16. West Ham 16 16
17. Aston Villa 16 15
18. Southampton 16 15
19. Norwich City 16 11
20. Watford 17 9
Takımlar O P
1. Barcelona 15 34
2. Real Madrid 15 34
3. Sevilla 16 31
4. Real Sociedad 16 27
5. Getafe 16 27
6. Athletic Bilbao 16 26
7. Atletico Madrid 16 26
8. Valencia 16 26
9. Granada 17 24
10. Osasuna 16 23
11. Levante 17 23
12. Real Betis 16 22
13. Villarreal 16 19
14. Real Valladolid 16 19
15. Deportivo Alaves 17 19
16. Eibar 16 15
17. Mallorca 16 14
18. Celta de Vigo 16 13
19. Leganés 17 10
20. Espanyol 16 9
Günün Karikatürü Tümü