YDS'de sınav süresi neden düşürüldüğü MEB'e soruldu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından Anayasanın 98.

banner396

YDS'de sınav süresi neden düşürüldüğü MEB'e soruldu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından Anayasanın 98.

04 Mayıs 2013 Cumartesi 12:40
YDS'de sınav süresi neden düşürüldüğü MEB'e soruldu

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

İdris BALUKEN

BDP Grup Başkanvekili

Bingöl...


TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NAAşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI tarafından Anayasanın 98. ve İçtüzüğün 99. maddesi gereğince yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.İdris BALUKENBDP Grup BaşkanvekiliBingöl MilletvekiliYıllardır kopya skandalları ile gündemden düşmeyen ve yaptığı hatalarla öğrencileri sürekli mağdur eden ÖSYM bu defa da ÜDS sınavına üç ay kala dil sınavlarında yaptığı değişiklik ile yüzbinlerce öğrenciyi mağdur etti. ÖSYM bu yıl KDPS ve ÜDS sınavlarının kaldırıldığını ve bu sınavların yerine Yabancı Dil Seviye Belirleme Sınavı (YDS)yapılacağını duyurdu. 7 Nisan 2013 tarihinde gerçekleştirilen ilk YDS sınavına Türkiye genelinde yaklaşık 330 bin aday girdi. Bu uygulama bir dizi hak kaybı ve eşitsizliği de beraberinde getirdi. İlk olarak, öğrencilerin yılda dört defa dil sınavına girme hakkı ellerinden alınarak ikiye düşürüldü. Diğer taraftan daha önceki ÜDS sınavlarında üç ayrı alanda (sağlık bilimleri, fen bilimleri, sosyal bilgiler) testler yer almaktaydı. Adayların kendi alanlarıyla ilgili soruların ağırlıklı olduğu testi cevaplıyorlardı. Bu yeni uygulamayla adayların eğitim gördükleri alandan sınava girme hakları ellerinden alınmış oldu. Yeni uygulamadaki en önemli hak kaybı ise sınav süresinin 180 dakikadan 150 dakikaya çekilmesidir. Bu uygulamanın yarattığı mağduriyet somut örneği ise YDS sınav sonuçlarında kendini gösterdi.Son Beş Yılın İlkbahar Dönemlerinde Yapılan KPDS Puan Ortalamaları


2013 YDS İlkbahar Ortalaması

30,461

2012 KPDS İlkbahar Sınav Ortalaması

43,623

2011 KPDS İlkbahar Sınav Ortalaması

37,067

2010 KPDS İlkbahar Sınav Ortalaması

54,280

2009 KPDS İlkbahar Sınav Ortalaması

54,850

2008 KPDS İlkbahar Sınav Ortalaması

56,240


Son Beş Yılın İlkbahar Döneminde Yapılan ÜDS Puan Ortalamaları2013 YDS İlkbahar Ortalaması

30,461

2012 ÜDS İlkbahar

Fen Bilimleri

35,489

Sağlık Bilimleri

39,132

Sosyal Bilimler

37,027

2011 ÜDS İlkbahar

Fen Bilimleri

33,449

Sağlık Bilimleri

39,082

Sosyal Bilimler

32,825

2010 ÜDS İlkbahar

Fen Bilimleri

51,23

Sağlık Bilimleri

48,92

Sosyal Bilimler

45,87

2009 ÜDS İlkbahar

Fen Bilimleri

56,96

Sağlık Bilimleri

52,37

Sosyal Bilimler

47,28

2008 ÜDS İlkbahar

Fen Bilimleri

48,73

Sağlık Bilimleri

54,30

Sosyal Bilimler

45,43


ÖSYM’nin bugüne kadar yaptığı tüm ÜDS ve KDPS sınav ortalamaları karşılaştırıldığı zaman en düşük ortalamanın 2013 YDS sınavı ortalamasının olduğu görülmektedir. Hem yukardaki tablolardan açıkça görüldüğü üzere, hem de tarafımıza ulaşan uzmanların ve adayların görüşlerine göre 2013 YDS önceki sınavlarla aynı şart ve koşullarda yapılmamıştır. Buna karşılık sınav puanı önceki sınavlar ile birlikte aynı geçerliliğe tabi olacaktır. Bu da 2013 YDS’ye giren adayları önceki sınavlara giren adaylara gere dezavantajlı bir duruma düşürmüştür. Bu durum ÖYP, Lisansüstü öğretim ve bu sınav sonuçlarının geçerli olduğu diğer tüm alanlarda ciddi bir eşitsizliğe neden olacaktır.Yapılan YDS sınavında ortalamaların iyice düşük çıkması kamuoyunda ÖSYM tarafından yapılan testlerin geçerlilik ve güvenirliliği yönünde ciddi soru işaretleri de oluşmasına neden oldu. Uluslararası sınav standartlarına göre yapılan her sınava yönelik teknik rapor yayınlanması gerekmektedir. Söz konusu teknik raporda sınav test maddelerinin güçlük indeksleri, şayet yapılmışsa pilot uygulamalarının sonuçları, her bir test maddesinin seçeneklerinin sağlıklı bir şekilde işleyip işlemediği, her bir test maddesi ve toplamda tüm sınav için verilen cevaplama süresinin neye göre belirlendiği vb. sağlıklı bir testte yer alması gereken bütün bilgiler yer almaktadır. Bu teknik raporun yayınlanması sınavın şeffaflığı, geçerlilik ve güvenirliliği açısından hem alan uzmanlarının hem de sınava giren adaylara tatmin edici bilgiler sunmaktadır. Ancak ÖSYM yaptığı sınavların hiçbirine ilişkin teknik rapor yayınlamadı.Bu bağlamda:1. Sınav süresinin düşürülmesinin nedeni nedir? YDS puanları neye göre hesaplanmıştır?2. ÖSYM yaptığı sınavlara ilişkin neden teknik rapor yayınlamamaktadır? YDS sınavının teknik raporu nedir? Yayınlanması düşünülmekte midir?3. Dil sınavında yapılan bu değişiklikler, sınav sonuçlarından da açıkça anlaşıldığı üzere 2013 YDS’ye giren adayları daha önceki yıllarda ÜDS ve KPDS’ye giren adaylara oranla dezavantajlı bir duruma düşürüp mağdur etmiştir. Bakanlık olarak Lisansüstü öğretim, ÖYP vb. başvurularda bu durumun yaratacağı mağduriyetin giderilmesi için acilen ne yapmayı planlıyorsunuz?


>>2018 LİSE-ÖNLİSANS KPSS'YE GİRECEK ADAYLAR DİKKAT!!!


Son Güncelleme: 04.05.2013 12:40
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
<strong>Dikkat!</strong> Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner389

banner394